NIEODGADNIONY – bohaterowie, których możesz znać.

In Literatura

W najnowszej powieści kryminalnej dla młodzieży Maureen Johnson łączy klimat klasycznych kryminałów ze współczesnym światem młodych ludzi. 

 

W najnowszej trylogii dla młodzieży – Nieodgadniony, Maureen Johnson łączy klimat klasycznych powieści kryminalnych ze światem, w którym żyją nastolatkowie. Fabuła rozgrywa się w dwóch wymiarach czasowych – w latach 30., w których wydarzyła się zbrodnia i współcześnie, kiedy technologia ma duże znaczenie. Bohaterami książki są uczniowie Akademii Elinghama, m.in. Stevie Bell, która marzy o tym, aby zostać kryminologiem, czy Hayes Major – twórca serialu na kanale You Tube. Ich szkolną codzienność burzy Nieodgadniony, który po latach znowu daje o sobie znać. Powieść  ukazuje się nakładem wydawnictwa Poradnia K.    

 

Maureen Johnson – autorka bestsellerów według New York Timesa zabiera swoich czytelników do świata pełnego zagadek i niejasności, ale też rozpoznanej dla młodych czytelników rzeczywistości. W jej najnowszej powieści kryminalnej – Nieodgadniony, bohaterami są uczniowie Akademii Ellinghama. Szkoły, która z jednej strony cieszy się opinią elitarnej placówki, do której wstęp mają osoby wyróżniające się ciekawymi zainteresowaniami. Z drugiej strony to miejsce, w którym w 1936 roku doszło do zbrodni, która do tej pory nie została wyjaśniona.

 

Trailer:

 

 

Jedna z bohaterek, Stevie Bell marzy o tym, aby na nowo przyjrzeć się zagadkowemu zniknięciu. Od dawna pasjonuje ją kryminologia, a sprawa zaginięcia żony i córki założyciela Akademii to doskonały test na to, czy zostanie w przyszłości detektywem, tak jak jej ulubiona bohaterka z serialu „Burzliwa pogoda”. Stevie pojawia się w szkole doskonale przygotowana do kontynuowania śledztwa, zna treść przesłuchań i listy pozostawione przez Nieodgadnionego, ma opanowaną topografię szkoły i wyostrzony zmysł obserwacji. Przeszkadza jej jedynie nadmierna nieśmiałość i lęki, które czasami musi opanować lekami.

 

Przeciwieństwem Stevie jest znany You Tuber Hayes Major, gwiazda campusu. Ten zadziorny egocentryk to dziecko sukcesu. Trafił do szkoły po tym jak jego serial „Kres” o człowieku ocalałym z inwazji zombie zyskał wielki rozgłos. Akademia Ellinghama przyciąga takie talenty, aby w murach szkoły móc je szlifować, dostarczając ciekawych wyzwań intelektualnych i zajęć skrojonych pod każdego ucznia. Hayes chcąc rozwijać swój kanał wpada na pomysł, aby nakręcić kolejny film, którego akcja toczy się w Akademii i ma związek z przestępstwem sprzed lat. Tym tropem proponuje współpracę Natowi, koledze, który jest autorem bestsellerowej książki. Jak na sukces, który odniósł, to wyjątkowo ponury pesymista i zrzęda żyjący w swoim świecie starych zegarów i słów. Aktualnie cierpi na kryzys twórczy, więc przystaje na propozycje kolegi próbując napisać wartki scenariusz. Rozpoczynając pracę nie przypuszcza, że fikcja może być tak zbieżna z realnym życiem.

 

„Nauka to gra” zwykł mawiać założyciel Akademii. To hasło doskonale pasuje do Davida, ucznia drugiego roku, który żyje w świecie gier, zarówno jako ich twórca i gracz. Na pierwszym roku praktycznie nie wychodził z pokoju. Przyjaźni się z Ellie, szkolną artystką, znającą zakamarki paryskiej bohemy. Ta żywiołowa dziewczyna kocha imprezy, grę na saksofonie i długie rozmowy.

 

Akademia Ellinghama to bogactwo charakterystycznych postaci, które mają swoje pasje, ale też problemy bliskie młodym ludziom. Nieodgadniony, swoim kolejnym zaskakującym ruchem sprawia, że muszą odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. A wydarzenia z przeszłości okazują się nie tak odległe, jak myśleli.

 

Zagadki mnożą się przez całą powieść – nic nie jest jasne. Kto jest mordercą z 1936 roku? Jakie tajemnice skrywa przeszłość? I jaki związek mają z tym, co dzieje się teraz? Coś wisi w powietrzu.

 

 

* * *

 

„Misternie zaplanowana intryga. Wciągająca książka, która odkrywa przed czytelnikiem nie tylko fascynujące zbrodnie, ale także naturę lęku, procesu twórczego, sławy i o wiele więcej”.

John Green, autor Gwiazd naszych wina i Żółwi aż do końca

 

„Maureen Johnson to pisarka o absolutnie niezwykłym umyśle, którą opisuje mocny zestaw przekonań moralnych, nadzwyczajna odwaga, poczucie absurdu i umiejętność tworzenia pięknych zdań. Czytajcie, cokolwiek napisze”.

  1. Lockhart, autorka Byliśmy łgarzami

 

****

O autorce

 

Maureen Johnson jest bestsellerową autorką wielu powieści, w tym: 13 małych błękitnych kopert oraz serii The Suite Scarlett i The Shades of London. Wspólnie z Cassandrą Clare i Sarah Rees Brennan napisała popularną w Polsce serię „Kroniki Bane’a”, a z Johnem Greenem i Lauren Myracle powieść „W śnieżną noc”. Mieszka stacjonarnie w Nowym Jorku, a online na Twitterze @maureenjohnson       i na www.maureenjohnsonbooks.com.

 

 

 

NIEODGADNIONY MAUREEN JOHNSON – premiera: 23.05.2018.

Książka dostępna w salonach sieci Empik, na www.empik.com, dobrych księgarniach i na www.poradniak.pl.

Patronami medialnymi książki są: Lubimyczytać.pl i „Książki. Magazyn do Czytania”.

Tłumaczenie: Paweł Łopatka

 

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

O nowej płycie „Oj dolo” w wywiadzie z zespołem Łysa Góra

W kwietniu ukazał się klip do piosenki “Oj Dolo” zapowiadający nową płytę grupy Łysa Góra, o tej samej nazwie.

Read More...

ZNAMY CZTERECH PIERWSZYCH FINALISTÓW RED BULL KONTROWERSY

Dwa pierwsze przystanki eliminacyjne Red Bull KontroWersy za nami. W Poznaniu i Rzeszowie poznaliśmy czterech pierwszych finalistów. Kto dołączy

Read More...

O fascynacji kryminałami w wywiadzie z Adamem Widerskim

Adam Widerski to debiutujący autor kryminału „Odwyk” wydany przez wydawnictwo  Initium. „Odwyk” to  dziejący się w Łodzi kryminał który

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu