Henri Matisse – człowiek, który wstrząsnął sceną sztuki

In Sztuka

Henri Matisse był francuskim malarzem i grafikiem, a także jednym z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Jego stylistyczne innowacje zasadniczo zmieniły bieg sztuki współczesnej i mocno wpłynęły na twórczość kolejnych pokoleń młodszych malarzy.

Błyskotliwe wykorzystanie koloru i przesadnej formy Matisse’a było naprawdę przełomowe i nie sposób przecenić jego znaczenia dla współczesnego malarstwa. Zaciekła rywalizacja z Pablem Picasso i ruchem kubizmu doprowadziła Matisse’a do stworzenia zupełnie nowego kierunku w historii sztuki – Fowizmu.

 

Henri Émile Benoît Matisse urodził się 31 grudnia 1869 roku w małym przemysłowym mieście Bohain-en-Vermandois we Francji. Matisse nie zamierzał zostać artystą. Wyjechał do Paryża by studiować prawo – zdał egzamin z wyróżnieniem i uzyskał stanowisko w kancelarii prawnej w mieście Saint-Quentin.

Pierwsze artystyczne kroki

Próbując oderwać myśli od nudnych dni pracy w kancelarii prawnej, które nie okazały się tak interesujące, jak się spodziewał, Matisse zaczął uczęszczać na zajęcia z rysunku. Po kilku miesiącach, zdiagnozowano u niego chorobę, która uniemożliwiła mu podjęcia pracy przez jakiś czas – zaczął więc malować. Wkrótce po tym, jak jego stan się polepszył, Henri uświadomił sobie, że czuł się bardziej szczęśliwy podczas choroby i malowania, niż w czasie kiedy był zdrowy i pracował. Zrezygnował z pracy i zdecydował się na wyjazd do Paryża oraz dalsze kształcenie artystyczne. Będąc zamożnym człowiekiem, mógł pozwolić sobie na studia w takich instytucjach jak Académie Julian i École des Beaux-Arts.

 

Przełom

Matisse miał imponujący przełom twórczy w latach 1904 i 1905, kiedy jego paleta kolorów nagle stała się o wiele jaśniejsza. Można to zawdzięczać podróżom – odwiedził Saint-Tropez w południowej Francji i śródziemnomorskie Collioure, gdzie namalował dwa utwory – The Open Window i Woman with a Hat. Te dwa obrazy wystawił  w słynnym Salonie Jesiennym w 1905 roku.

Artystyczny szczyt

W roku 1909 Matisse stworzył ważną parę obrazów – Dance (I) i Music. Dzięki temu nadal zachwycał publiczność charakterystycznymi elementami nasyconych kolorów, spłaszczoną grafiką, ograniczonymi detalami i mocnymi konturami. Wszystkie powyższe stały się znakiem rozpoznawczym dla sztuki Matisse’a. Niektóre z jego prac z tego okresu miały elementy kubistyczne (jak Lekcja fortepianu z 1916 roku).

 

 

Późniejsze życie

W 1917 r. Matisse zaczął spędzać zimy na ciepłym Morzu Śródziemnym, a w 1921 r. przeniósł się do Nicei. W latach 1918-30 Henri malował głównie kobiece akty, ale także spędzał dużo czasu na tworzeniu grafik i ilustrowaniu książek. W 1941 roku został zmuszony do poddania się operacji, po której był obłożnie chory. Ponownie odkrył miłość do sztuki podczas rekonwalescencji – tym razem, przy użyciu papieru i nożyczek, tworząc wycinanki i kolaże. Matisse zakończył swój ostatni obraz w 1951 roku, a wycinanki były ostatnimi dziełami sztuki, jakie kiedykolwiek wykonał. Artysta zmarł 3 listopada 1954 roku, w wieku 84 lat.

Człowiek, który wstrząsnął sceną sztuki

Henri Matisse udowodnił, że kreatywność wymaga odwagi. Potrząsnął sceną artystyczną i opracował nowy ruch artystyczny, który otworzył drzwi wszystkim współczesnym malarzom. Pierwsza książka naukowa o znaczeniu Matisse’a dla historii sztuki ukazała się w 1920 roku.

Autor: Auxioner.com

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Nowe spojrzenie na poezję Wisławy Szymborskiej czyli projekt „Troche o Duszy” – wywiad

Projekt "Trochę o Duszy to bardzo ciekawe przedsięwzięcie gdzie usłyszycie piosenki z muzyką skomponowaną do tekstów wybitnej polskiej

Read More...

Zdradzone Ideały. „Ghost of Tsushima” – recenzja gry

Jestem duchem… muszę uratować naszą ukochaną wyspę i jej mieszkańców! DO BOJU! Ahh, ależ to była emocjonująca przygoda pełna

Read More...

O debiucie literackim ” Topielice” w wywiadzie z Sylvią Wilczyńską

„Topielice” to wielowątkowy kryminał z elementami mitologii słowiańskiej czyli debiut Sylvii Wilczyńskiej wydanej przez Wydawnictwo Lira. Po przeczytaniu

Read More...

One commentOn Henri Matisse – człowiek, który wstrząsnął sceną sztuki

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu