O smartfonach i przesłaniu nowego singla “S.O.S” w rozmowie z Agą Dyk

In Muzyka, Wywiady

Aga Dyk powraca z nowym utworem “S.O.S” w którym porusza bardzo ważny temat obecnych czasów – smartfon.

Pokolenie pochylonych głów” lub “iGen” tak mówi się o obecnym społeczeństwie. Coraz młodsze dzieci mają kontakt z małym ekranem telefonu a nastolatkowie nie pamiętają już świata sprzed epoki internetu. Wraz z rozwojem cywilizacji nowe technologie i media zmieniają codzienną przestrzeń naszego życia i powodują zatarcie pewnych granic. I właśnie o tym i zagrożeniach jakie niesie ze sobą smartfon mówi nowy utwór Agi Dyk.

W rozmowie z nami Aga opowiedziała nam o nowym utworze i genezie jego powstania a także o przesłaniu jakie niesie singiel zatytułowany „S.O.S.”. Zapraszamy do lektury.

Aga od naszej rozmowy minął chyba rok 😉 a widzę ze dużo się dzieje u Ciebie?

– To chyba dobrze? Trzeba iść cały czas do przodu! 🙂

Ukazał się także nowy Twój utwór „SOS”, który opowiada o przypadłości dzisiejszych czasów – telefonów komórkowych.

– Ten temat rozszerzyłabym do ogólnie przyjętego funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Relacje międzyludzkie schodzą na drugi plan. Coraz mniej się ze sobą spotykamy, rozmawiamy. Niby do wszystkiego mamy dostęp, zalewa nas morze informacji i wszelkich bodźców.  A jak się temu przyglądniemy z bliska to okazuje się, że jesteśmy bardzo samotni. Sami we własnym komórkowo-tabletowym świecie.

Z tego co wiem to Twój wyjazd do Chorwacji i pewna sytuacja miała wpływ na powstanie utworu – przybliżysz nam to zdarzenie ?

– Właśnie tam dostrzegłam to zjawisko, o którym właśnie wspomniałam. Nawet na randce, przy romantycznej kolacji, nad brzegiem morza ludzie potrafią większość czasu przesiedzieć na ze wzrokiem utkwionym w swoim telefonie. Chyba to trochę dziwne i nienaturalne?

Masz rację, obecnie, mimo że ludzie spotykają się na żywo, to sam widziałem takie sytuacje gdzie każdy siedział w nosem w swoim smartfonie. To niepokojące i smutne.

– Stąd w piosence „S.O.S” mój głos sprzeciwu. Taki apel do nas wszystkich. Coś złego dzieje się z naszymi międzyludzkimi relacjami. Zastępujemy je wirtualnym kontaktem i wirtualnym życiem.

A kiedyś pisało się listy i szło się pograć w piłkę na podwórku 

– To prawda. Ale nie tracę nadziei, że gro dzieci lubi nadal w ten sposób spędzać wolny czas. Co do listów… Mam do nich wielki sentyment…może kiedyś wróci na nie moda, podobnie jak na winyle.

W sieci znajdziemy teledysk do utworu „SOS” . Kto odpowiada za scenariusz i reżyserię?

– Scenariusz napisałam razem z Pawłem Deską, który także teledysk wyreżyserował i zmontował. Warto zaznaczyć, że w klipie wzięli udział wspaniali aktorzy tj. Ewa Błachnio, popularna aktorka kabaretowa, tym razem w poważnej dla siebie roli;  Kasia Chlebny oraz Karol Wolski. W główną rolę wcielił się Jaś Brak – uczeń klasy 3a, który wspólnie z kolegami i koleżankami ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach naprawdę spisali się na medal. 

Czy przez utwór „SOS” chcesz trochę też edukować ludzi o  tym ze smartfon nie jest najważniejszy a relacje międzyludzkie ?

– Edukować to za duże słowo. Ja tylko chciałam pokazać swój punkt widzenia odnośnie tego tematu. Każdy wyciągnie z tego właściwe dla siebie wnioski. Ciężko jednak nie zauważyć, że sytuacja jest alarmująca i mówi o tym wiele badań.

Nie ulega wątpliwości, że w pewnych obszarach smartfony zmieniły one nasze życie o 180 stopni. Mimo że ułatwiają nam codzienne sprawy.

– Nie chcę, żeby wyszło, że obecne czasy są „be” a komórki to „zło wcielone”. Trzeba korzystać z tego co dają nam nowe technologie, bo one po prostu pomagają nam funkcjonować w szybszy i łatwiejszy sposób. We wszystkim jednak należy znaleźć umiar i rozwagę. Dzieci powinny najpierw rozwinąć swoją wyobraźnię i umiejętności interpersonalne, powinny nauczyć się pisać długopisem a nie od razu na klawiaturze…

Ostatnio  czytałem ciekawe podsumowanie obecnego młodego pokolenia otóż prof. Gardner i prof. Davis z uniwersytetu Waszyngtońskiego nazywają młodych ludzi „pokoleniem apki”. Chyba coś w tym jest ?

– Oj jest. Z moją bratanicą miałam właśnie nawiązujące do tego pytania zdarzenie. Nie będę tutaj rozwijać całej historii. Jej puenta w ustach dziesięciolatki brzmiała mniej więcej tak: „Ciociu nie pomyślałaś. No przecież są od tego aplikacje na telefon”. 

Poruszasz także temat dzieci. Według badań maluchy które spędzają za dużo czasu na smartfonie dość często występują u nich problemy z system wartości.

– Małe dziecko przez wszystkie swoje zmysły poznaje świat, budując swoje wyobrażenie na jego temat. Jak można poznać smak czy kształt marchewki poprzez zabawy z komórką? To trochę tak świat dziecka spłaszczyć z formatu 3D do 2D. 

Ale Aga czy nie masz tak że jak się obudzisz patrzysz w ten mały ekranik np. czytając wiadomości?

– Kiedyś ludzie czytywali gazety. Teraz jedząc rano śniadanie, przeglądają wiadomości w Internecie. Ja staram się nie zaczynać dnia od spojrzenia w telefon, chociaż w mojej pracy, musi być ze mną kontakt.

Najgorsze, co robią z nami smartfony, to nieustanne trzymanie nas w stanie podwyższonej gotowości i napięcia.

– Jest coś w tym. Gdy zdarza nam się zapomnieć telefonu z domu, czujemy się zagubieni i bezradni.

Czyli smartfony to taka współczesna choroba ludzkości ?

– Słyszałam, że w Korei Południowej uzależnienie od komórek jest najczęściej występującą i oficjalnie uznaną, wśród dzieci i młodzieży, chorobą współczesnych czasów. Na popularności zyskują tam również obozy odwykowe związane z tym uzależnieniem. Czyli chyba zaczyna nam się robić problem…

Myślę ze nie należy też demonizować rozwijającej się technologii w końcu wszystko jest dla ludzi, ale nie wszystko dla wszystkich i nie w każdej ilości.

– Ale ja przecież cały czas mówię o złotym środku jakim jest umiar i równowaga :).

Jakie są twoje najbliższe plany muzyczne?

– Mam nadzieję, że roku 2020 będę mogła pokazać światu swój nowy płytowy materiał, więc całą swoją energię kumuluję właśnie dopinając ostatnie piosenki.

Rozmawiał : K.D

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

“Struktury Intymne” wywiad z Joanną Roszkowską

Joanna Roszkowska jest absolwentką wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie. Przez lata była związana ze sztuką użytkową. Rzeźbę studiowała

Read More...

Lipcowa odsłona Wyboru Krytyków z najlepszą polską literaturą współczesną

Wybór Krytyków to wspólny projekt Empiku i Unii Literackiej, który promuje wybitną polską literaturę współczesną. Co miesiąc troje uznanych krytyków: Paulina

Read More...

„Thiller to mój ulubiony gatunek ..” o książce „Paranoja” (BookEdit, 2021) w wywiadzie z Natalią Kostrzycką.

11 lutego tego roku swoją premierę miała debiutancka książka Natalii Koszyckiej pt. „Paranoja”, która ukazała się na polskim rynku nakładem Wydawnictwa

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu