„Kwestia ceny” Zygmunt Miłoszewski – recenzja audiobooka

In Audiobooki, Literatura, Recenzje

To moje drugie spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim. Wcześniej miałem okazje słuchać audiobooka do książki „ Jak zawsze”, gdzie mogliśmy usłyszeć Dorotę Kolak, Kazimierza Kaczora, Kamilę Baar – Kochańską i Modesta Rucińskiego jako lektorów i bardzo szczerze Wam ten audiobook polecam.

Miałem okazję, dzięki uprzejmości EmpikGo, posłuchać superprodukcji książki „Kwestia ceny”. Sam audiobook jest zrealizowany na najwyższym poziomie. Słucha się go świetnie, nie tylko jeśli chodzi o grę aktorską ale również z udźwiękowieniem produkcji . Sam łapałem się na tym, że gdy w audiobooku było słychać latające komary, ja myślałem że latają mi koło ucha i starałem się je odganiać.  Za reżyserię odpowiedzialnym został Krzysztof Czeczot. 

Wróćmy do historii jaką usłyszymy w audiobooku.

„Kwestia ceny” to opowieść wielowątkowa. Historia zaczyna się w XX wieku. Polski naukowiec Benedykt Czerski, który powraca z dalekiego wschodu do Polski,  podczas silnego sztormu, żegna się z życiem. Czerski uznawany jest za badacza dalekich plemion Syberii – tajemniczego ludu Anjów. Podczas sztormu pilnuje skrzyni zawierającej zabytki owego ludu z Syberii.

Następnie przenosimy się do XXI wieku, i  poznajmy kolejnego naukowca – Bogdana  Smugę, w którego rolę wciela się  Arkadiusz Jakubik. Według mnie fantastycznie poradził sobie z tą rolą. Jego postać  jest przekonana, że zbiory Czerskiego kryją skarb, mogący odmienić ludzkość.

W wyprawie towarzyszy mu Zofia Lorentz, w tej roli usłyszymy Aleksandrę Poprawską. Jej postać to  słynny historyk sztuki. Razem ze Bohdanem Smugą bierze udział w odnalezieniu zbiorów przywiezionych przez Czerskiego. W wyprawie z naszymi bohaterami odwiedzimy rosyjską Wyspę Przeklętą,  Paryż czy też tajemniczą  klinikę ukrytą w Pirenejach  oraz statek  widmo. Ich wyprawa ma jednak drugie dno, a ich odkrycia mogą wpłynąć na przyszłość świata.

Myślę,  że więcej zdradzać Wam nie będę ponieważ nie chce spolerować, ale „Kwestia ceny” to bardzo dobry thriller przygodowy. Świetnie przygotowana adaptacja audiobookowa, która wciągnie Was od pierwszego rozdziału.

Dlaczego warto sięgnąć po tą pozycję?  Uważam, że w tej opowieści znajdziecie bohaterów, którzy zapadną Wam w pamięć. Kolejnym atutem historii jest inteligentny humor, który miejscami (dobrze że miałem maskę w komunikacji miejskiej) powodował szeroki uśmiech na twarzy. Docenić trzeba także ironię i sarkazm. Fajne jest spotkanie Profesorki Zofii – polecam J. Co ciekawe w opowieści tej poruszone są też ważne tematy związane z klimatem czy przeludnieniem.  Każdy znajdzie coś dla siebie. Opowiedziana przez aktorów historia zaskakuje i pobudza wyobraźnię.

Drugą kwestią jest praca jaka została wykonana przy nagraniu superprodukcji. W projekcie wzięło udział ponad 40 aktorów m.in.Joanna Osyda, Artur Krajewski, Maciej Wilewski, Aleksander Trąbczyński, Joanna Król, Agnieszka Wosińska, Katarzyna Romańczuk, Mariusz Czajka, Robert Mazurkiewicz czy Konrad Żygadło. Co ciekawe w role marynarzy wcielił  się autor Zygmunt Miłoszewski oraz redaktor „Kwestii ceny”, Marcin Mastalerz. Zygmunt Miłoszewski miał także wpływ na wybór narratora, którym został ulubiony głos autora – Filip Kosior.  Cała oprawa tła w historii jest wręcz genialna. Osobiście uwielbiam takie superprodukcje i mam wrażenie że jest to mistrzowska opowieść bez obrazu ale to co my możemy sobie wyobraźcie jest o wiele bardziej bezcenne.

Po trzecie  audiobook jest idealny na wakacyjny urlop by posłuchać go np. kołysząc się w hamaku. Ale nie tylko, fajnie słucha się go również na spacerze czy w samochodzie. „Kwestia ceny” Zygmunta Miłoszewskiego będzie  miłym i oryginalnym zaskoczeniem skłaniającym do wielu przemyśleń i refleksji gdzie wszystko zależy od ceny.

Zygmunt Miłoszewski – jeden z najbardziej popularnych polskich pisarzy w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród literackich – na czele z Paszportem Polityki – tłumaczony na kilkanaście języków, ekranizowany. Międzynarodową sławę przyniosła mu bestsellerowa trylogia kryminalna o prokuratorze Teodorze Szackim (2007-2014) oraz thriller przygodowy „Bezcenny” (2013).

( źródło:www.empik.com)

Za udostępnienie audiobooka dziękujemy :

https://www.empik.com/go

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Zdradzone Ideały. „Ghost of Tsushima” – recenzja gry

Jestem duchem… muszę uratować naszą ukochaną wyspę i jej mieszkańców! DO BOJU! Ahh, ależ to była emocjonująca przygoda pełna

Read More...

O debiucie literackim ” Topielice” w wywiadzie z Sylvią Wilczyńską

„Topielice” to wielowątkowy kryminał z elementami mitologii słowiańskiej czyli debiut Sylvii Wilczyńskiej wydanej przez Wydawnictwo Lira. Po przeczytaniu

Read More...

Jacek Komuda „Wizna” premiera 18 września 2020 roku

Chrzest w boju, jeden na czterdziestu, sercem Spartanie, śmierć i chwała, żołnierze Polski, męstwa to wzór, nie znają strachu - Wehrmacht

Read More...

One commentOn „Kwestia ceny” Zygmunt Miłoszewski – recenzja audiobooka

  • Avatar

    Przygoda na smierc i zycie, milosc na dobre i na zle oraz nauka i religia kontra uklady i mafia. To watki, jakie w najnowszej powiesci porusza jeden z najbardziej poczytnych polskich pisarzy XXI wieku Zygmunt Miloszewski. W Kwestii ceny Bogdan Smuga wraz z Zofia Lorenz ( Bezcenny ) tropia zaginiony skarb Ajnow, ocierajac sie o smierc.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu