Marlena. Ostatni koncert – to spektakl poświęcony Marlene Dietrich który zobaczycie w Teatrze Polskim.

Mieliśmy okazję porozmawiać z Izabellą Bukowską – Chądzyńską która wciela się w spektaklu w postać „młodej” Marlene Dietrich. W spektaklu zobaczymy także „starszą” wersję Marlene w tej roli Grażyna Barszczewska. Podczas naszej rozmowy Izabella Bukowska opowiedziała nam o fascynacji divą lat 30 XX wieku, jaką była Dietrich,oraz czy ciężko było wcielić się właśnie w tak barwną postać ? To i inne ciekawostki usłyszycie w naszym wywiadzie. Zapraszamy !!
Należy także wspomnieć, iż Iza naprawdę w stylizacji wygląda dokładnie jak Marlene Dietrich. Premiera spektaklu : 27.10.2017.
Część I
Część II
O spektaklu:
Scenariusz „Marleny” ukazuje epizody z życia Marleny Dietrich – legendarnej aktorki i piosenkarki niemieckiej, ikony kina i estrady, której wielka kariera rozpoczęła się w latach 30- tych XX wieku wraz z filmem Josepha von Sternberga „Błękitny anioł” według powieści Henrika Manna „Profesor Unratt”. Zagrała tam artystkę kabaretową Lolę i zaśpiewała jeden z największych swoich przebojów „Jestem po to, by kochać mnie”. Po sukcesie filmu została gwiazdą Hollywood i uosobieniem tajemniczej zmysłowości i seksu.
Scenariusz jest po części wytworem wyobraźni, ale w dużej mierze opiera się na dokumentach i świadectwach, biografiach, monografiach, listach, wywiadach, zarówno samej Dietrich, jak i jej córki, Marii Rivy, oraz partnerów i przyjaciół: m.in. Jeana Gabina, Ericha Marii Remarque`a, Kirka Douglasa, Ernesta Hemingwaya i Zbigniewa Cybulskiego, a także na wspomnieniach jej sekretarki Normy Bosquet.
Na scenie występują dwie Marleny. Pomysł podyktowało życie artystki. Na początku lat 70-tych, po upadku z estrady, Dietrich zamknęła się na kilkanaście lat w swoim paryskim mieszkaniu i odizolowała się od świata. Utrzymywała kontakty przez telefon, popadając w coraz większe uzależnienie od alkoholu i leków. Dyktowała autobiografię swojej sekretarce i opiekunce, pogrążając się w fantazjach i urojeniach.
Stąd zrodził się zamysł, aby postać Marleny rozdwoić: na tę, która dramatycznie nie doświadcza starości i schyłku sławy i tę, która jest podziwiana, kochana i uwielbiana.
Nie przez wszystkich: zdecydowane opowiedzenie się przeciwko Niemcom hitlerowskim, przyjęcie obywatelstwa amerykańskiego i występy dla amerykańskich żołnierzy na frontach II wojny przysporzyły jej wrogów wśród rodaków i wywołały oskarżenia o zdradę. Jej gościnne występy w rodzinnym kraju stały się powodem wielu nieprzychylnych czy wręcz skandalicznych gestów wobec aktorki.
Marlena jest więc podwójnym, a raczej wielorakim portretem wybitnej artystki, zjawiskowej kobiety i – człowieka postawionego między momentami sławy i przemijaniem.
Izabella Bukowska-Chądzyńska – (ur. 14 lutego 1973 w Poznaniu) − polska aktorka teatralna, filmowa i głosowa (dubbing filmowy oraz role w Teatrze Polskiego Radia a także użycza głosu w reklamach telewizyjnych i radiowych). Popularność zyskała prowadząc telewizyjny magazyn sensacyjny „SUPERexpress TV”, na antenie Polsatu. Obecnie możemy ją zobaczyć w serialu TV4 zatytułowanym Mecenas Lena Barska, gdzie wciela się w panią mecenas Milenę Barską.
Absolwentka PWST w Warszawie (1996). Aktorka Teatru Polskiego w Warszawie
Rozmawiał : K.S
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83.
One commentOn O Marlene Dietrich i spektaklu w Teatrze Polskim w rozmowie z Izabellą Bukowską – Chądzyńską
Szata graficzna całkiem wporządku, przypadły mi do gustu blogowe kolory, podoba mi się 🙂 zapraszam do siebie…