List od van Gogha – recenzja filmu „Twoj Vincent”

In Bez kategorii

Można by pomyśleć, ze w kinie było już wszystko.

Fachowcy od efektów specjalnych prześcigają się w nowych pomysłach, ale ciężko oprzeć się wrażeniu, że jedynie udoskonalają istniejące już rozwiązania. W filmie „Twój Vincent” mamy do czynienia z czymś zupełnie nowym. Film powstał z dziesiątek tysięcy obrazów, które sfotografowano a ze zdjęć zmontowano całość, którą możemy obejrzeć w kinach.
Nie jest to historia wyłącznie dla miłośników malarstwa van Gogha, chociaż znajomość jego twórczości i życiorysu nie zaszkodzi. Film to przede wszystkim kryminalna opowieść o młodzieńcu poszukującym przyczyny śmierci znanego malarza. Czy rozwiąże tę zagadkę? O tym przekonajcie się sami.

Muszę przyznać że film zrealizowano z rozmachem. Ciężko być obojętnym wobec faktu, że obrazy malowało ponad stu malarzy. Każda sekunda filmu wymagała namalowania przynajmniej 12 obrazów – robi wrażenie, prawda? Koniecznie obejrzyjcie go w kinie – oglądany na małym ekranie straci część swojego uroku.

O filmie

Twój Vincent, tyt. alter. Loving Vincentbrytyjskopolski, pełnometrażowy film animowany techniką malarską z 2017 roku w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Film trwa około 90 minut. Scenariusz został stworzony przez reżyserkę Dorotę Kobielę we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem. Fabułę stanowi życie i śmierć Vincenta van Gogha.

„Loving Vincent” jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską. Film złożony jest z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, wykonanych w ciągu 7 lat przez przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Na jedną sekundę filmu przypada 12 obrazów. Animowane postaci, opowiadające o życiu artysty są jednocześnie bohaterami jego własnych obrazów, których przeszło 120 zostanie wkomponowanych w kadry filmu. Film powstał w gdańskich pracowniach, częściowo też we Wrocławiu i w Wielkiej Brytanii.

Fabuła filmu opowiada burzliwe koleje losu artysty i jego tragiczną śmierć. Jest osnuta na kanwie jego obrazów, a narracja jest prowadzona przez znajomych malarza – postaci występujące na jego portretach, które w formie wywiadów wyjaśniają przebieg zdarzeń. Fakty z życia van Gogha zostały ustalone m.in. na podstawie 800 napisanych przez niego listów.

Dorota Kobiela jest malarką i reżyserką, Hugh Welchman – brytyjskim producentem filmowym, którego animowany Piotruś i Wilk zdobył statuetkę Oscara 2007 za Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. Welchman był również zaangażowany w realizację pełnometrażowego filmu Magiczny fortepian (2011), będącego połączeniem nowoczesnej animacji ze zdjęciami aktorskimi i stanowiącego przygodową opowieść inspirowaną postacią polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

( zródło:wikipedia.org)

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Polskie science fiction w klimatach postapo – O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji (1984) Piotra Szulkina

Fantastyka naukowa otwiera przed autorami filmowymi i literackimi możliwości nieosiągalne praktycznie w żadnym innym gatunku. Pozwala ona nie tylko

Read More...

#wtonacjirozmowy. Honorata Królikiewicz. Moje przesłanie to by budować relacje i się uzupełniać…

Honorata Królikiewicz to artystka o niezwykle wrażliwym podejściu do muzyki i słowa. Jej twórczość, którą sama określa jako „poetycki

Read More...

#wtonacjirecenzji. Ramin Djawadi Sympho Show – Międzynarodowe Widowisko Muzyczne w Warszawie

29 października 2024 roku Warszawa miała przyjemność gościć niezwykłe widowisko muzyczne – Ramin Djawadi Sympho Show. W Klubie Progresja

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu