Historia Bliskiego Wschodu jest niezwykle skomplikowana. Starcie islamu i chrześcijaństwa, krzyżowców z muzułmanami. Wyprawy krzyżowe oraz chrześcijańska Jerozolima to właśnie znajdziemy w nowej książce Wojciecha Dutki „Bractwo Mandylionu”
Wyprawy Krzyżowe zawsze mnie interesowały oraz ich fenomen wiec tym bardziej ucieszyłem się na wydanie książki „Bractwa Mandylionu”. Historycznie w Europie od połowy X wieku nastąpił ruch pielgrzymów do Palestyny. Ruch ten został wstrzymany przez władców muzułmańskich, co doprowadziło do organizowania wypraw zbrojnych w celu odbicia miejsc świętych z rąk „niewiernych”. Wyprawy te, zwane krucjatami, miały łączyć w sobie ideę pielgrzymki i wojny w obronie wiary.

Wyprawy krzyżowe to okres 200 lat walk chrześcijan z muzułmanami o panowanie w Jerozolimie. Krzyżowcy ze zmiennym szczęściem toczyli boje na Ziemi Świętej. Uczestnicy krucjat, nazywani krzyżowcami, liczyli na korzyści duchowe czyli obietnicę zbawienia oraz korzyści materialne – perspektywe zdobycia ziemi i łupów.
O średniowieczu, idei krucjat oraz czy opłacalne były wyprawy do Ziemi Świętej rozmawiamy z autorem Wojciechem Dutką
O książce:

Młody rycerz z hrabiowskiego rodu w wyniku intrygi macochy zostaje oddany pod opiekę biskupowi miasta Gloucester, który wysyła go z misją na dwór króla Anglii. Porwany przez wiatr historii bohater staje się świadkiem wielu mrocznych i okrutnych wydarzeń:
zabójstwa biskupa Becketa, zaciętych walk w Ziemi Świętej podczas trzeciej wyprawy krzyżowej, krucjaty przeciwko katarom, zdobycia Konstantynopola. Los stawia na jego drodze rycerza zakonu templariuszy, członka tajnego bractwa, które poszukuje mandylionu z Edessy, zaginionej relikwii czczonej w Bizancjum.
„Bractwo mandylionu” to nowe, rozszerzone wydanie wielowątkowej powieści Wojciecha Dutki. Na jej kartach pojawiają się autentyczne postacie historyczne: Lotario Segni, czyli późniejszy papież Innocenty III, Dominik Guzmán – założyciel zakonu dominikanów, król Ryszard Lwie Serce czy sułtan Saladyn.
Krucjaty, herezje, zderzenie światów – katolickiej Europy, prawosławnego Bizancjum oraz islamu – tworzą barwne tło dla niezwykłej opowieści o losach głównego bohatera. Ma ona także drugie dno, autor stawia bowiem trudne pytania o religię i przemoc czynioną w jej imię.
Wojciech Dutka

Urodzony w 1979 roku w Bielsku-Białej pisarz, nauczyciel i historyk. Człowiek spełniony. Uwielbia wędrówki po górach, dobry teatr, a także smak przygody i wytrawnego czerwonego wina. Jednak największą pasją jest pisanie. Czuje się dobrze zarówno w powieści historycznej, przygodowej, jak i sensacyjnej, ale z powodzeniem uprawia kolaż tych gatunków. Autor cyklu powieści poświęconych postaci szpiega-arystokraty Antoniego Mokrzyckiego, wydanego przez Lirę.
Facebook:https://www.facebook.com/pisarzWojciechDutka/
Rozmawiał : K.D
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83