Wystawa kolekcji znanego polskiego podróżnika, będzie prezentowana w Muzeum
Okręgowym,
w Zamku Królewskim w Sandomierzu od 15 maja do końca sierpnia 2021 roku.
Nestor polskich podróżników, poszukiwacz sensu istnienia, reżyser kultowych filmów dokumentalnych i etnograficznych z różnych zakątków świata, autor nagradzanych książek. Świadek i uczestnik polskiej historii. Wiódł życie długie i niezwykłe, wykraczające poza przyjęte konwencje.
Swoje życie mimo szarości PRL-u, po dotkliwych latach wojny, ukrywania się i więzienia w czasach stalinowskich, zamienił w niezwykłą w tamtych czasach pasję. Jego popularnonaukowe filmy, których zrealizował ponad sto, były dla wielu „oknem na świat”, przybliżały Polakom tajemnice życia ludów pierwotnych zamieszkujących m.in. Australię, Nową Gwineę czy Amerykę Południową. Szwarc-Bronikowski miał tą niezwykłą możliwość spotkania ludzi, którzy często nie widzieli wcześniej białego człowieka, albo kontakt z nim mieli sporadyczny. Obserwował i dokumentalizował np. obrzędy plemion Uraonów w Indiach, Chiwarosów – słynnych łowców głów z Peru czy plemion z Papui Nowej Gwinei.
Był współtwórcą kultowych programów „Klub Sześciu Kontynentów” i „Kawiarenki pod Globusem”.
Jego pomysł na filmy to osobista relacja, przenikliwa merytorycznie z filozoficzną zadumą nad człowiekiem i naturą. Do swoich bohaterów starał się możliwie jak najbardziej zbliżyć, oddając im zawsze szacunek i podziwiając ich wyjątkowość. Przygotowanie zawodowe i otwartość na drugiego człowieka pomagały mu zjednywać sobie tubylców i przywozić ze swoich wypraw unikalne eksponaty, które nie były dostępne zwykłym turystom.
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu pokaże po raz pierwszy unikalne zbiory stanowiące części kolekcji znajdującej się w posiadaniu rodziny Szwarc-Bronikowskich. Przedmioty codziennego użytku, władzy
i kultu z różnych części świata były zbierane w latach 60. i 70. XX w., podczas filmowych podróży Stanisława Szwarc-Bronikowskiego. Prezentowane będą zapiski mediów, które relacjonowały jego pracę oraz liczne wywiady. Odwiedzający będą mogli zobaczyć również krótki film biograficzny, specjalnie przygotowany na tą okazję przez najbliższą rodzinę – żonę Zofię Joannę, córkę Weronikę i syna Łukasza.
– Na wystawie „Szwarc-Bronikowski. Podróże w nieznane” pokażemy zbiory Stanisława
Szwarc-Bronikowskiego, stanowiące część kolekcji zgromadzonej przez niego w
trakcie podróży odbytych
w latach 1966 – 1975. Pochodzą one z Australii, Papui Nowej Gwinei, Indii i
Ameryki Południowej. W jej skład wchodzą unikatowe przedmioty codziennego
użytku, obiekty kultu, broń oraz ozdoby biżuteryjne – mówi Iwona Łukawska,
kustosz w dziale Etnograficznym Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
Ekspozycji towarzyszyć będą
wydarzenia kulturalne przygotowane przez
Muzeum Okręgowe
w Sandomierzu i najbliższą rodzinę podróżnika np. Przegląd filmów „Świat w
obiektywie Szwarc-Bronikowskiego” (czerwiec – sierpień 2021 r.), będący kontynuacją
przeglądu zorganizowanego
w Sandomierzu w 2012 r., prelekcje
z udziałem przedstawicieli świata nauki (archeologów, historyków), z którymi
Stanisław Szwarc-Bronikowski współpracował podczas realizacji cyklu programów
pt. Testament Wieków emisja wybranych
filmów zrealizowanych przez Stanisława Szwarc-Bronikowskiego podczas
tegorocznych obchodów Europejskiej Nocy
Muzeów.
Więcej informacji na temat Stanisława Szwarc-Bronikowskiego : https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Szwarc-Bronikowski