„Jak dotąd mamy ogromne szczęście do ludzi” rozmowa z założycielkami projektu „Eufeminy”

In Aktualności, Sztuka, Wywiady

Projekt Eufeminy powstał w odpowiedzi na poczucie bezsilności, jakie pojawiło się u twórczyń 22 października 2020r. Autorki chcą być sprawczyniami świata, w którym żyjemy, dlatego poprzez swoje akcje per formatywne protestują.

W skład projektu „Eufeminy” wchodzą: Agnieszka Borkowska odpowiedzialna za choreografię i reżyserię, aktorki/ tancerki Agata Zataj , Ewelina Sobieraj oraz producentka Marta Sas i fotografka Pat Mic. Projekt Eufeminy nie zgadza się na odbieranie kobietom podmiotowości. Ich twórczość pokazuje różnorodność potrzeb życiowych kobiet i podkreśla prawo do ich realizowania. Wypowiedzi artystyczne przedstawiane są w formie etiud filmowych, tzw. perfo-protestów.

Bohaterkami filmów są kobiety, których historie są indywidualnymi i różnorodnymi odpowiedziami na kluczowe dla nas pytania:, jaką chcesz być kobietą? Jaką matką? Jaką Polką? Jakim chcesz być człowiekiem?  Inspiracji autorki szukają wśród obrazów, rzeźb i grafik i zawartych w nich wizerunkach  kobiet, ich historie i tajemnice pobudzają do dyskusji na temat WIZERUNKÓW KOBIETY NA PRZESTRZENI WIEKÓW.

Mieliśmy okazję porozmawiać z twórczyniami projektu Eufeminy o jego początkach i inicjatywach. Z naszej rozmowy dowiecie się również jaki odbiór wywołują manifesty oraz jak dziewczyny radzą sobie z hejtem.

Zapraszam do wysłuchania rozmowy. Miłego słuchania!

MANIFEST KOBIETY ŻYWEJ”

U początku historii bohaterki etiudy stoi fascynacja rzeźbą “Danaida” autorstwa A. Rodin. Przez lata wydawała nam się opowiadać jedynie o pięknie kobiecego ciała, niedawno objawiła się nam jako opowieść o cierpieniu. Tematem etiudy stały się role nakładane na kobiety przez kulturę i tradycje, które ujęte zostały w rzeźbach wchodzących w skład Bramy Piekieł- odnaleźliśmy tam Kobietę Tonącą we Wstydzie, Kobietę Upadłą i Kobietę Piękną. Bohaterka Manifestu zastyga w każdej z tych ról, by w końcu podjąć próbę ucieczki, zdarcia z siebie warstw wymagań stawianych jej z racji płci. Całość historii nie ma charakteru fabularnego, składa się z impresji, obrazów powstałych w wyobraźni twórców- taniec stał się więc najbardziej zasadnym środkiem do opowiedzenia historii zmagań bohaterki, ze względu na wpisaną weń niedosłowność i mnogość interpretacji.

Twórczynie projektu:

Agnieszka Borkowska – choreografka | reżyserka
Ewelina Sobieraj – aktorka | tancerka
Agata Zataj – aktorka | tancerka
Marta Sas – producentka
Pat Mic – fotografka

Współtwórcy: 

Marek Bula – kompozytor
Małgorzata Gąsiorowska – kompozytorka
Karol Kempiński – operator
Weronika Zielińska – charakteryzatorka

O projekcie

Jest to inicjatywa serc, która powstała w odpowiedzi na poczucie bezsilności i braku sprawczości, jakie pojawiły się w nas 22 października 2020. Projekt zrzesza ludzi wielu środowisk i dziedzin sztuki-aktorstwo, choreografia,sztuka operatorska, fotografia, muzyka.Łączy nas potrzeba zabrania głosu w toczącej się dziś w Polsce dyskusji na temat praw kobiet.

Historie opowiadane przez Eufeminy mają swój początek w rozmowie, w której padają kluczowe pytania: jaką chcesz być kobietą? Jaką matką? Jaką Polką? Jakim chcesz być człowiekiem? Drugi filar każdej etiudy stanowi wybrany obraz, rzeźba czy grafika. Zawarte w nich historie i wizerunki kobiet stanowią inspirację, pobudzają do dyskusji lub wręcz motywują do zanegowania ich.

Eufeminy wyrażają siebie poprzez ruch. Taniec pozwala nam na kreowanie świata metaforycznego, łagodnego, ale nie pozbawionego siły i energii. Pozwala nam na doświadczanie emocji, współodczuwanie, budowanie wspólnoty. Celem naszego projektu jest przyczynienie się do zmiany postrzegania roli kobiety w społeczeństwie, rozpowszechnienie idei komunikacji opartej na szacunku, dialogu i empatii.

Zależy nam na pokazaniu różnych sylwetek kobiecych, które kierują się w życiu różnymi zasadami, mają różne potrzeby. W świecie, który pędzi i depcze, krzyczy i pozbawia głosu W świecie, w którym nie czujemy bezpieczeństwa W świecie, za który jest nam wstyd

Tworzymy miejsce, którego fundamentem jest dialog, głównym celem empatia, a sztuka pomaga nam to komunikować.

Zachęcamy do śledzenia działalności zespołu Eufemin:  https://www.facebook.com/eufeminy oraz https://www.instagram.com/eufeminy/

Zrzutka: https://zrzutka.pl/z3ydug

Rozmawiał : K.D

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: Piątkowe występy na festiwalu „Dla Ciebie” spełniły pokładane oczekiwania?

Pierwsza edycja festiwalu „Dla Ciebie” przeszła do historii. Dokładnie tydzień temu rozpoczynało się dwudniowe święto muzyki, które odbywało się

Read More...

#wtonacjipromocji. Fantastyka z silną bohaterką w roli głównej, czyli premiera trzeciego tomu elfickiej sagi “Córa Lasu”

Już 12 września swoją premierę będzie miała “Niewolnica elfów” autorstwa Justyny Komudy (J. K. Komuda), czyli trzeci tom popularnej

Read More...

#wtonacjipromocji. Utopia, która istnieje – film „Rave” w reżyserii Łukasza Rondudy i Dawida Nickela

Już 4 października na ekrany kin studyjnych wchodzi film „Rave” w reżyserii Łukasza Rondudy i Dawida Nickela, który rzuca

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu