„Jak dotąd mamy ogromne szczęście do ludzi” rozmowa z założycielkami projektu „Eufeminy”

In Aktualności, Sztuka, Wywiady

Projekt Eufeminy powstał w odpowiedzi na poczucie bezsilności, jakie pojawiło się u twórczyń 22 października 2020r. Autorki chcą być sprawczyniami świata, w którym żyjemy, dlatego poprzez swoje akcje per formatywne protestują.

W skład projektu „Eufeminy” wchodzą: Agnieszka Borkowska odpowiedzialna za choreografię i reżyserię, aktorki/ tancerki Agata Zataj , Ewelina Sobieraj oraz producentka Marta Sas i fotografka Pat Mic. Projekt Eufeminy nie zgadza się na odbieranie kobietom podmiotowości. Ich twórczość pokazuje różnorodność potrzeb życiowych kobiet i podkreśla prawo do ich realizowania. Wypowiedzi artystyczne przedstawiane są w formie etiud filmowych, tzw. perfo-protestów.

Bohaterkami filmów są kobiety, których historie są indywidualnymi i różnorodnymi odpowiedziami na kluczowe dla nas pytania:, jaką chcesz być kobietą? Jaką matką? Jaką Polką? Jakim chcesz być człowiekiem?  Inspiracji autorki szukają wśród obrazów, rzeźb i grafik i zawartych w nich wizerunkach  kobiet, ich historie i tajemnice pobudzają do dyskusji na temat WIZERUNKÓW KOBIETY NA PRZESTRZENI WIEKÓW.

Mieliśmy okazję porozmawiać z twórczyniami projektu Eufeminy o jego początkach i inicjatywach. Z naszej rozmowy dowiecie się również jaki odbiór wywołują manifesty oraz jak dziewczyny radzą sobie z hejtem.

Zapraszam do wysłuchania rozmowy. Miłego słuchania!

MANIFEST KOBIETY ŻYWEJ”

U początku historii bohaterki etiudy stoi fascynacja rzeźbą “Danaida” autorstwa A. Rodin. Przez lata wydawała nam się opowiadać jedynie o pięknie kobiecego ciała, niedawno objawiła się nam jako opowieść o cierpieniu. Tematem etiudy stały się role nakładane na kobiety przez kulturę i tradycje, które ujęte zostały w rzeźbach wchodzących w skład Bramy Piekieł- odnaleźliśmy tam Kobietę Tonącą we Wstydzie, Kobietę Upadłą i Kobietę Piękną. Bohaterka Manifestu zastyga w każdej z tych ról, by w końcu podjąć próbę ucieczki, zdarcia z siebie warstw wymagań stawianych jej z racji płci. Całość historii nie ma charakteru fabularnego, składa się z impresji, obrazów powstałych w wyobraźni twórców- taniec stał się więc najbardziej zasadnym środkiem do opowiedzenia historii zmagań bohaterki, ze względu na wpisaną weń niedosłowność i mnogość interpretacji.

Twórczynie projektu:

Agnieszka Borkowska – choreografka | reżyserka
Ewelina Sobieraj – aktorka | tancerka
Agata Zataj – aktorka | tancerka
Marta Sas – producentka
Pat Mic – fotografka

Współtwórcy: 

Marek Bula – kompozytor
Małgorzata Gąsiorowska – kompozytorka
Karol Kempiński – operator
Weronika Zielińska – charakteryzatorka

O projekcie

Jest to inicjatywa serc, która powstała w odpowiedzi na poczucie bezsilności i braku sprawczości, jakie pojawiły się w nas 22 października 2020. Projekt zrzesza ludzi wielu środowisk i dziedzin sztuki-aktorstwo, choreografia,sztuka operatorska, fotografia, muzyka.Łączy nas potrzeba zabrania głosu w toczącej się dziś w Polsce dyskusji na temat praw kobiet.

Historie opowiadane przez Eufeminy mają swój początek w rozmowie, w której padają kluczowe pytania: jaką chcesz być kobietą? Jaką matką? Jaką Polką? Jakim chcesz być człowiekiem? Drugi filar każdej etiudy stanowi wybrany obraz, rzeźba czy grafika. Zawarte w nich historie i wizerunki kobiet stanowią inspirację, pobudzają do dyskusji lub wręcz motywują do zanegowania ich.

Eufeminy wyrażają siebie poprzez ruch. Taniec pozwala nam na kreowanie świata metaforycznego, łagodnego, ale nie pozbawionego siły i energii. Pozwala nam na doświadczanie emocji, współodczuwanie, budowanie wspólnoty. Celem naszego projektu jest przyczynienie się do zmiany postrzegania roli kobiety w społeczeństwie, rozpowszechnienie idei komunikacji opartej na szacunku, dialogu i empatii.

Zależy nam na pokazaniu różnych sylwetek kobiecych, które kierują się w życiu różnymi zasadami, mają różne potrzeby. W świecie, który pędzi i depcze, krzyczy i pozbawia głosu W świecie, w którym nie czujemy bezpieczeństwa W świecie, za który jest nam wstyd

Tworzymy miejsce, którego fundamentem jest dialog, głównym celem empatia, a sztuka pomaga nam to komunikować.

Zachęcamy do śledzenia działalności zespołu Eufemin:  https://www.facebook.com/eufeminy oraz https://www.instagram.com/eufeminy/

Zrzutka: https://zrzutka.pl/z3ydug

Rozmawiał : K.D

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Demon, który wraca – Abyzou już 10 lutego w kinach

Owiana posępną legendą, demoniczna istota o imieniu Abyzou w żydowskiej tradycji obwiniana była o powodowanie poronień i śmierć niemowląt.

Read More...

PALUCH / SŁOŃ w Klubie Stodoła!

13 kwietnia 2023 w Klubie Stodoła wystąpią czołowi reprezentanci polskiej sceny hip-hop - PALUCH oraz SŁOŃ! Bilety na wydarzenie dostępne w

Read More...

#wtonacjipromocji: BROS. Kiedy chłopak spotyka… Chłopaka. Komedia romantyczna jakiej jeszcze nie było już od 9 lutego 2023 na DVD!

Inteligentna i szczera komedia napisana przez znanego komika – Billy’ego Eichnera to pierwsza w historii, wyprodukowana przez duże studio

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu