VOD Warszawa: blisko sto filmów, spektakli, koncertów i podcastów już czeka na widzów!

In Aktualności, DVD i Blu-ray

Widzowie mogą już w pełni korzystać z platformy VOD Warszawa. Czeka na nich blisko sto materiałów, wśród których znalazły się najciekawsze filmy polskich reżyserów, spektakle STUDIO teatrgalerii i Teatru Dramatycznego, krótkie filmy z Muzeum Karykatury, koncerty i podcasty. W środę premierę online będzie miał film „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim” wyprodukowany przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

fot.materiały prasowe

A to dopiero początek! Kolejne instytucje kultury i organizacje pozarządowe już planują premiery swoich materiałów na platformie, które sukcesywnie będą się pojawiać w jej ofercie. Jesień to także festiwale – współpracę z VOD Warszawa zapowiedział m.in. Warsaw Jewish Film Festival Kamera Dawida.

Platforma VOD Warszawa wraz z rozpoczęciem jesiennego sezonu kulturalnego staje się coraz bogatsza. Jako cyfrowe odzwierciedlenie tego, co dzieje się w warszawskich instytucjach i organizacjach pozarządowych, oferuje swoim użytkownikom – a jest ich już ponad 2500 – najciekawsze filmy, spektakle, koncerty i podcasty. W tej chwili jest to blisko sto materiałów i wciąż zapowiadane są kolejne. Szczególnie z punktu widzenia małych organizacji, które dotychczas nie miały dostępu do tego typu narzędzi zarezerwowanych głównie dla koncernów medialnych i publikowały swoje treści w mediach społecznościowych, platforma VOD Warszawa wydaje się rozwiązaniem rewolucyjnym – zyskują oni dostęp do jednego z mainstreamowych kanałów dystrybucji kultury.

fot.materiały prasowe

VOD Warszawa nowa platforma

W najbliższą środę, 15 września, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy udostępni film „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim” w reżyserii Małgorzaty Świderskiej. Film powstał na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy i towarzyszy Nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego, do której również od środy będzie można zgłaszać młode osoby –  zaangażowane społecznie warszawianki i warszawiaków. Film powstał na bazie archiwalnych nagrań z lat 80-tych i 90-tych, pochodzących z różnych okresów życia Tadeusza Mazowieckiego. Kontrapunktem do tej opowieści są dynamiczne animacje i alternatywna muzyka Bovnika. Reżyserka postanowiła w odbrązawiający i popkulturowy sposób przedstawić postać pierwszego premiera wolnej Polski i ogromną zmianę społeczną oraz polityczną, którą przyniosły porozumienia Okrągłego Stołu skutkujące zakończeniem PRL.

Centrum Kultury Filmowej w ramach swojej działalności statutowej związanej z kinem udostępniło na platformie również najciekawsze polskie filmy z ostatnich lat. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie zdążyli obejrzeć ich w kinie lub chcieliby do nich powrócić. Widzowie znajdą wśród nich m.in. „Pokot” Agnieszki Holland i Kasi Adamik, „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza, „Kamerdynera” Filipa Bajona oraz „Ikara. Legendę Mietka Kosza” ze wspaniałym Dawidem Ogrodnikiem w roli niewidomego Mietka czy „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha z Krystyną Jandą.

VOD Warszawa, spektakle, filmy

VOD Warszawa to również spektakle teatralne! Wśród nich znalazły się m.in. „Metafizyka dwugłowego cielęcia” Natalii Korczakowskiej z repertuaru STUDIO teatrgalerii, czyli historia podróży neurotycznego chłopca i jego rodziny z Nowej Gwinei przez Sydney na pustynię wykorzystująca tekst Witkacego, „Kapitan Żbik i żółty saturator” Wojciecha Kościelniaka z Teatru Syrena oparty na kultowej serii komiksów Władysława Krupki spektakl o kapitanie Żbiku i porucznik Oli prowadzących śledztwo w rozśpiewanej i roztańczonej Warszawie lat 70-ych i wreszcie „Pani Dalloway” – spektakl Teatru Dramatycznego wyreżyserowany przez Magdalenę Miklasz na podstawie powieści Wirginii Woolf.

Na jesień zostały zaplanowane również premiery spektakli „Morderstwo (w) Utopii” Grzegorza Laszuka z repertuaru Komuny Warszawa – komedii kryminalnej w klasycznym oświeceniowym stylu ze Slavojem Žižkiem jako czarnym charakterem oraz „LAST: Wacław Niżyński” Dawida Żakowskiego z repertuaru Sztuki Nowej – performatywno-choreograficznej wystawy realizowanej przez międzynarodową grupę artystów łączących różne dziedziny sztuki.

Ci, którzy wolą słuchać, niż oglądać mają do wyboru dwa podcasty. „Nowy Tygodnik Kulturalny” to premiery, wydarzenia i zjawiska, merytoryczne i burzliwe dyskusje o kulturze, lubiani prowadzący – Agnieszka Szydłowska i Jacek Wakar oraz wybitne krytyczki i znakomici krytycy, eksperci w swoich dziedzinach. Natomiast „re: CIAŁO/UMYSŁ. DO POSŁUCHANIA” to cykl podcastów, w których zaproszeni ludzie tańca pod redakcją Julii Hoczyk snują refleksje i wspomnienia wokół dwudziestu edycji festiwalu.

fot.materiały prasowe

Platforma VOD Warszawa nowa platforma kulturalna

Poza walorem sentymentalnym, to duża dawka edukacji z dziedziny tańca. Witold Mrozek opowiada o zmieniającej się roli festiwalu, Alicja Müller o przełamywaniu tabu, Katarzyna Słoboda o innym niż wzrokowy odbiorze tańca, Magdalena Przybysz o spektaklach z wątkami społeczno-politycznymi, Anna Królica o tych, które dialogowały z dziedzictwem tańca, a Julia Hoczyk wspomina spektakle, które ukształtowały ją jako „krytyczkę towarzyszącą”.

Lista dostępnych na platformie VOD Warszawa materiałów stale rośnie, podobnie jak poszerza się grono instytucji i organizacji, które do niej dołączają. Już teraz współpracę zapowiedział festiwal Warsaw Jewish Film Festival Kamera Dawida, który opublikował pierwszy film o związanym z Warszawą Edgarze Kerecie.

Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jej idea powstała podczas spotkań grupy cyfrowej i jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wspólnota instytucji, organizacji pozarządowych i ludzi kultury, bycie razem pod jednym adresem internetowym, współpraca i efekt skali to tylko niektóre hasła, które za nią stoją. Budowę http://vod.warszawa.pl sfinansowało m.st. Warszawa.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to samorządowa, warszawska instytucja miejska zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacji filmowej oraz z refleksją nad rolą kultury audiowizualnej i cyfrowej w dzisiejszym społeczeństwie. Twórca i operator platformy VOD Warszawa sfinansowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa.

fot.materiały prasowe
fot.materiały prasowe

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Diuna: część druga. SPEKTAKULARNA KONTYNUACJA WIELKIEGO HITU JUŻ OD 25 MAJA NA 4K UHD™, BLU-RAY™ I DVD

Arcydzieło, kino totalne, dzieło absolutne, film perfekcyjny: Diuna: Część druga już 25 maja zadebiutuje na 4K UHD™, Blu-ray™, DVD

Read More...

Przed nami 20. edycja Jestem Vintage! Szykuj się na targi i Vintage Festiwal!

W weekend 8 i 9 czerwca znane targi Jestem Vintage! zagoszczą w Elektrowni Powiśle już po raz dwudziesty. Z

Read More...

„Furiosa: Saga Mad Max” – Helios zaprasza na porywającą nowość z kultowej sagi!

Sieć kin Helios prezentuje nową odsłonę serii, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Już 24

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu