#wtonacjirecenzji: “Nieostrość widzenia ” to fantastyczny monodram Ewy Ziętek, w którym przedstawia bliskie sceny z życia Zofii Książek-Bregułowej splecione z ciekawymi momentami ze swojego życia.

In Recenzje, Teatr

Ociemniała polska poetka i aktorka, łączniczka AK. Wzrok straciła podczas Powstania Warszawskiego, mniej więcej w miejscu gdzie aktualnie mieści się Teatr Kwadrat.

Stało się to w wyniku wybuchu ładunku w jej bliskiej odległości. Ranna trafiła szpitala a potem do niemieckiej niewoli, gdzie była nazywana obozową aktorką. Mimo osobistej tragedii nie potrafiła przestać grać. Niezwykle utalentowana, najlepiej odnajdywała się w roli tragiczek. Po wojnie wróciła do występowania  w teatrze, gdzie doskonale radziła sobie z poruszaniem się po scenie mimo utraty wzroku. Wiedziała gdzie stanąć aby oświetlało ją światło na scenie. Była osobą, która fenomenalnie odnajdywała się swoim zawodzie. Mimo utraty widzenia nie zrezygnowała z marzeń, trwała w swoim postanowieniu o byciu aktorką i była nią w stu procentach.

Oddała oczy Warszawie, kim była Zofia Książek-Bregułowa?

Ewa Ziętek na deskach Teatru Kwadrat w bardzo ciekawy sposób opowiada publiczności o życiu Bregułowej przeplatając jej historie ze scenami ze swojego życia. Podobnie jak bohaterka jej monodramu chciała zostać aktorką i nią została. Ewy Ziętek nikomu nie trzeba przedstawiać. O sobie samej opowiada w formie zabawnego monologu, osobistych refleksji na temat życiowych wyborów.  Wspomina o tym jak przyjechała do Warszawy, jak trafiła do szkoły aktorskiej, o pierwszych miłościach i przyjaźniach oraz o swoim debiucie w “Weselu” Andrzeja Wajdy. W jej opowieści nie brakuje zabawnych przemyśleń dotyczących siebie samej.

“Nieostrość widzenia ” tylko w Teatrze Kwadrat

Historia Zofii Bregułowej natomiast została przedstawiona przez Ziętek w taki sposób, że na długo zapada w pamięć. Jest poruszająca ponieważ Zofia Książek-Bregułowa żyła w czasach, kiedy trudno było o spokój ducha, który jest tak ważny dla człowieka a dla artysty szczególnie.  Dwie aktorki, tak samo niezwykłe, tak samo ciekawe.

“Nieostrość widzenia” to sztuka na którą warto się wybrać, bo zachwyca. Bycie aktorem to rachunek zysków i strat.

Sztuka ujmuje zarówno wyszukanym humorem jak i wrażliwością z jaką Ewa opowiada o Zosi. Scenografia jest bardzo minimalistyczna, głownie skupia się na operowaniu światłem i dźwiękiem oraz doskonałą grą aktorską. Spektakl mimo, że jest monodramem ogląda się z ogromną ciekawością. Odtwórczyni wciela się niejako w trzy role, Bregułowej, jej męża Włodzimierza oraz samej siebie. Odkrywa przed widzami kolejne etapy z życia Zofii oraz swojego. Na mnie osobiście spektakl “Nieostrość widzenia ” wywarł duże wrażenie oraz zachęcił do tego aby poczytać więcej o życiu Zofii Książek-Bregułowej. Generalnie sztuka traktuje o tym co te dwie aktorki poświęciły a co zyskały decydując się na oddanie swojego życia scenie.

Reżyseria- Wawrzyniec Kostrzewski

Asystent- Katarzyna Hendzel

Scenografia/kostiumy- Anna Adamek

Reżyseria świateł- Paulina Góral- Stykowska

Oprawa muzyczna – Piotr Łabonarski

Wizualizacje- Przemysław Żmiejko/Bartek Warzecha

Producent- Małgorzata Nejman/ Damian Kinderman

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Pierwsza edycja Nano Film Festival – festiwalu filmowego Roberta Glińskiego

ZGŁOŚ FILM KRÓTKOMETRAŻOWY NA NANO FILM FESTIVAL Zbliża się termin końcowy zgłaszania filmów krótkometrażowych na pierwszą edycję Nano Film Festival. Inicjatorem Festiwalu jest

Read More...

Kino Tęcza zaprasza widzów również we wrześniu!

Kino Tęcza zaprasza na pokazy i wystawę plenerową również we wrześniu! Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wraz z partnerami zaprasza

Read More...

Wrzesień w TEATRZE MEST.

TEATR ME/ST proponuje wrześniowe spektakle teatralne, które pozwolą łagodnie przejść z okresu letniego w jesienny. Osobom, które odczuwają pierwsze

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu