#wtonacjirecenzji: „Nieostrość widzenia ” to fantastyczny monodram Ewy Ziętek, w którym przedstawia bliskie sceny z życia Zofii Książek-Bregułowej splecione z ciekawymi momentami ze swojego życia.

In Recenzje, Teatr

Ociemniała polska poetka i aktorka, łączniczka AK. Wzrok straciła podczas Powstania Warszawskiego, mniej więcej w miejscu gdzie aktualnie mieści się Teatr Kwadrat.

Stało się to w wyniku wybuchu ładunku w jej bliskiej odległości. Ranna trafiła szpitala a potem do niemieckiej niewoli, gdzie była nazywana obozową aktorką. Mimo osobistej tragedii nie potrafiła przestać grać. Niezwykle utalentowana, najlepiej odnajdywała się w roli tragiczek. Po wojnie wróciła do występowania  w teatrze, gdzie doskonale radziła sobie z poruszaniem się po scenie mimo utraty wzroku. Wiedziała gdzie stanąć aby oświetlało ją światło na scenie. Była osobą, która fenomenalnie odnajdywała się swoim zawodzie. Mimo utraty widzenia nie zrezygnowała z marzeń, trwała w swoim postanowieniu o byciu aktorką i była nią w stu procentach.

Oddała oczy Warszawie, kim była Zofia Książek-Bregułowa?

Ewa Ziętek na deskach Teatru Kwadrat w bardzo ciekawy sposób opowiada publiczności o życiu Bregułowej przeplatając jej historie ze scenami ze swojego życia. Podobnie jak bohaterka jej monodramu chciała zostać aktorką i nią została. Ewy Ziętek nikomu nie trzeba przedstawiać. O sobie samej opowiada w formie zabawnego monologu, osobistych refleksji na temat życiowych wyborów.  Wspomina o tym jak przyjechała do Warszawy, jak trafiła do szkoły aktorskiej, o pierwszych miłościach i przyjaźniach oraz o swoim debiucie w „Weselu” Andrzeja Wajdy. W jej opowieści nie brakuje zabawnych przemyśleń dotyczących siebie samej.

„Nieostrość widzenia ” tylko w Teatrze Kwadrat

Historia Zofii Bregułowej natomiast została przedstawiona przez Ziętek w taki sposób, że na długo zapada w pamięć. Jest poruszająca ponieważ Zofia Książek-Bregułowa żyła w czasach, kiedy trudno było o spokój ducha, który jest tak ważny dla człowieka a dla artysty szczególnie.  Dwie aktorki, tak samo niezwykłe, tak samo ciekawe.

„Nieostrość widzenia” to sztuka na którą warto się wybrać, bo zachwyca. Bycie aktorem to rachunek zysków i strat.

Sztuka ujmuje zarówno wyszukanym humorem jak i wrażliwością z jaką Ewa opowiada o Zosi. Scenografia jest bardzo minimalistyczna, głownie skupia się na operowaniu światłem i dźwiękiem oraz doskonałą grą aktorską. Spektakl mimo, że jest monodramem ogląda się z ogromną ciekawością. Odtwórczyni wciela się niejako w trzy role, Bregułowej, jej męża Włodzimierza oraz samej siebie. Odkrywa przed widzami kolejne etapy z życia Zofii oraz swojego. Na mnie osobiście spektakl „Nieostrość widzenia ” wywarł duże wrażenie oraz zachęcił do tego aby poczytać więcej o życiu Zofii Książek-Bregułowej. Generalnie sztuka traktuje o tym co te dwie aktorki poświęciły a co zyskały decydując się na oddanie swojego życia scenie.

Reżyseria- Wawrzyniec Kostrzewski

Asystent- Katarzyna Hendzel

Scenografia/kostiumy- Anna Adamek

Reżyseria świateł- Paulina Góral- Stykowska

Oprawa muzyczna – Piotr Łabonarski

Wizualizacje- Przemysław Żmiejko/Bartek Warzecha

Producent- Małgorzata Nejman/ Damian Kinderman

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjiromowy. Janusz Zadura. Kocham dubbing..

Foto by: Anna Liminowicz W świecie filmowej sztuki, głos jest często niewidzialnym mostem, który łączy widza z postacją na ekranie.

Read More...

Festiwal ZEW się budzi 2024: Odliczanie rozpoczęte, tylko 50 dni do startu w Lesku!

Festiwal ZEW się budzi, jedno z bardziej oczekiwanych wydarzeń muzycznych roku, w dniach 31 maja - 1 czerwca 2024

Read More...

Karolina Szczurowska prezentuje nowy singiel! Z tym numerem chciała wystartować w preselekcjach do konkursu Eurowizji!

Karolina Szczurowska zaskakuje swoich fanów kolejnym singlem, który wyznacza nowy kierunek w jej twórczości. Utwór ten, zatytułowany "Tyle barw",

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu