30 kwietnia w księgarniach ukazała się kolejna powieść Magdaleny Stykały pt. “Legia Cudzoziemska damskim okiem, czyli pomarańcze na Antarktydzie”, opublikowanej nakładem wydawnictwa BookEdit.
Ciekawostką jest data premiery książki – to właśnie tego dnia obchodzone jest najważniejsze święto Legii Cudzoziemskiej – Camerone – upamiętniające słynną bitwę stoczoną przez żołnierzy tej elitarnej jednostki wojskowej.

Legia Cudzoziemska to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawanych marek na świecie. Na przestrzeni lat wokół tej francuskiej, elitarnej formacji wojskowej powstało w świadomości społecznej wiele mitów i utartych poglądów. Kojarzy się ona z męskim, zamkniętym światem, w którym przetrwają tylko ci najbardziej wytrwali, zdeterminowani i zdyscyplinowani
Magdalena Stykała, niegdyś dziewczyna polskiego żołnierza zasilającego szeregi Legii Cudzoziemskiej, ukazuje dwa światy: jeden twardy drugi połączony z delikatnością kobiecych uczuć – tęsknoty, miłości, nadziei i radości. Książka nie powstała po to, by zmienić utarty obraz Legii, ale by pokazać, że za legionistami stoją kobiety – ich matki, siostry, dziewczyny, żony i córki. Opowieści o Legii Cudzoziemskiej piszą mężczyźni, w tej książce po raz pierwszy głos na temat formacji zabiera kobieta. Jest to książka warta przeczytania a historia w niej ukazana jest wyjątkowa.

Miałem okazję porozmawiać z autorką o powstawaniu książki. Z rozmowy dowiecie się m.in. co było najtrudniejsze w pobycie w Gujanie Francuskiej i z jakimi wyzwaniami mierzyła się Magdalena Stykała a także dowiecie się co oznaczają Pomarańcze na Antarktydzie.
Zapraszam do wysłuchania rozmowy . Miłego słuchania 🔊🎧

O książce
Opowieści o Legii Cudzoziemskiej piszą mężczyźni, w tej książce po raz pierwszy głos na temat formacji zabiera KOBIETA.
Ta otoczona mitem francuska, elitarna formacja wojskowa znajduje się w czołówce najbardziej znanych i rozpoznawanych marek na świecie. Utarte poglądy i stereotypy zakorzenione w świadomości społecznej budują jednolity i specyficzny obraz Legii oraz jej żołnierzy. A tworzą oni twardą, męską rzeczywistość, są wytrwali i zdeterminowani, zdyscyplinowani i koleżeńscy. Cechuje ich odwaga i lojalność. Dla nich zadanie, inaczej mówiąc misja, jest święte i należy wykonać je do końca, nawet za cenę życia.

Męski świat… ale przecież to nie Mars. Kobiety istnieją i są gdzieś bliżej lub dalej. W pozostawionej za bramą rzeczywistości, we wspomnieniach i tęsknocie za mamą, siostrą, dziewczyną, a czasem żoną czy córką. Są ich tysiące, być może więcej niż samych legionistów. Każda z nich ma swoją historię, a ta jest jedną z nich.
To spojrzenie na formację przez pryzmat kobiecych uczuć. Książka, która nie obala mitów, nie prostuje stereotypów, jest po prostu opowiedziana z perspektywy dziewczyny: o miłości, tęsknocie, nadziei i radości. O tym, że relacje z Legią dotyczą nie tylko jej żołnierzy, ale też całej rzeszy kobiet z nimi związanych.
W tle Gujana Francuska, Afryka, Bałkany, Francja i Polska. Barwna, pełna ciekawostek podróż do różnych zakątków globu, do świata elitarnej formacji, ale przede wszystkim do ludzi.

Magdalena Stykała – pisarka z pasji, z wykształcenia pedagożka. Żona z ponad dwudziestoletnim stażem, mama trójki dzieci, właścicielka dwóch wspaniałych psów. Zakochana w zwierzętach, przyrodzie, książkach i Bieszczadach. Nałogowa biegaczka i fotografka amatorka. Autorka powieści „Grunt pod nogami” oraz „Szlak serca”.
fot. Archiwum prywatne autorki
Rozmawiał : K.D
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83