Jak rap stał się nowym popem? „Od Kimona do Maty”, czyli historia polskiego rapu w Audiotece

In Aktualności, Audiobooki

Jak ewoluował polski rap od początków w latach 80.? O rozwoju gatunku od „pierwszego rapera wschodu” po czasy współczesne, kiedy stał się on nowym popem, opowiedzą w najnowszym podcaście Marcin Flint oraz Kajetan Szewczyk. Premiera pierwszego odcinka podcastu, który jest efektem współpracy Audioteki i CGM, już jutro, 15.07.2022 r. w aplikacji Audioteki.

Rap od początku swojego istnienia w Polsce, czyli od czasów PRL, gdzie przez żelazną kurtynę przenikały strzępy nowej muzyki i kultury, zmienił się nie do poznania. Ewolucji tej przyjrzeli się Marcin Flint oraz Kajetan Szewczyk, dwaj dziennikarze pochodzący z różnych dziennikarskich pokoleń. Biorąc pod lupę kluczowe wydarzenia dla rozwoju tego gatunku oraz topowych i niszowych twórców stworzyli oni przegląd historii tego muzycznego fenomenu.

Osoby poznające gatunki muzyczne zgodnie z chronologią ich rozwoju prawdopodobnie istnieją, ale znaczna część z nas poznaje je na wyrywki, przypadkowo, co samo w sobie przyczynia się do powstawania rozmaitych kodów kulturowych różniących nie tylko pokolenia, ale również rówieśników. Jeszcze parę lat temu nie pomyślałbym, że będę z Marcinem dokładał tę cegiełkę do rapowej historiografii. Na pisaniu o scenie zjadł zęby, ja straciłem mleczaki, a tu ramię w ramię poddajemy się temu, jak sieć powiązań i wynikań, która składa się na historię polskiego rapu, może zaskakiwać. Mam nadzieję, że i my zaskoczymy – mówi Kajetan Szewczyk, jeden z autorów podcastu.

Historia w odcinkach

Na pierwszy sezon podcastu, obejmujący swoim zakresem historię rapu do roku 2001, składa się 10 odcinków. Każdy z nich inne lata, różne wydarzenia i koncerty, a także… nowi goście: raperzy, producenci, wydawcy i dziennikarze, którzy ze swojej perspektywy opowiadają historię polskiego rapu. W podcaście gościnnie występują, m.in. dziennikarz Rafał Księżyk, didżej i producent muzyczny Platoon, wydawca Wzgórza i Kalibra Sławek Pietrzak, raper Numer Raz, nestor polskiego rapu Sebastian „600V” Imbierowicz, a także Peja, Ekonom, Noon oraz Tytus.

Żeby poczuć się odkrywcą, wcale nie trzeba zapuszczać się w głębiny albo lecieć w kosmos. Mi zapewnia to nasz podcast. Polski rap to niezmierzony ocean informacji, sytuacji, nagrań, kontekstów. Docieram do źródeł, które rzadko były dyskutowane, a już prawie nigdy nie zestawiano ich ze sobą. Trafiam na skarby ukryte na płytach między singlami, widoczne nieraz dopiero wtedy, gdy spojrzeć z perspektywy czasu. Wydobywam z artystów wspomnienia i anegdoty. Z konfrontacji optyki Kajetana i mojej na bieżąco rodzą się zaskakujący nas samych wnioski. To nie dziennikarstwo, to przygoda – dodaje Marcin Flint, jeden z autorów podcastu.

„Od Kimona do Maty” ma swoją premierę 15 lipca w aplikacji Audioteki. Kolejne odcinki pojawiać się będą co piątek, a przez 48 godzin od premiery będą dostępne dla słuchaczy bez opłat.

Więcej informacji na temat podcastu znajduje się na stronie.

***

Marcin Flint – zaczynał w Klanie, Ślizgu i Radiostacji, by współpracować m.in. z Przekrojem, Wprost, Machiną, Noizzem i Interią. Współautor „Antologii Polskiego Rapu”; Dla CGM-u stworzył cykl wywiadów video Flintesencja, dla Rapowo cykl felietonów Flinterroryzm, a dla Polityki.pl bloga Raptus. Współtwórca CGM Rap Podcastu, Płycizny (Rapnews) i Rap Backstage’u (Rytmy).

Kajetan Szewczyk – magister blokers; z wykształcenia filozof, z zawodu copywriter i project manager. Zaczynał w Wyborczej, był redaktorem prowadzącym serwisu Eska Info Warszawa. Pisaniem o rapie zajął się w 2019 roku w ramach portalu skrr.pl, którego w pewnym momencie był redaktorem naczelnym. Okazyjnie gość programów (CGM Rap Podcast, Płycizna w Rapnews) i felietonista. Raper i producent działający w kolektywie BUMP’12.

Audioteka powstała w 2008 roku, zostając prekursorem branży audiobooków w Polsce. Jej słuchacze dzięki m.in. superprodukcjom czy audioserialom mogą oddać się jakościowej, cyfrowej rozrywce.  Obecnie, za pośrednictwem swoich produktów, zapewnia dostęp do największego katalogu audio po polsku, z biblioteką zawierającą ponad 19 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz świetną oprawą muzyczną. Audioteka to także jakość oferowanych produktów cyfrowych, którą zapewnia doświadczony zespół ekspertów. Oferuje wyselekcjonowane treści w 11 językach, m.in po niemiecku, czesku, hiszpańsku i turecku. Produkuje ponad 30 000 godzin treści rocznie na nasze trzy główne platformy – “Audioteka”, “Lecton”, oraz dedykowane pracownikom firm “Inspiro”. Audioteka to nie tylko tradycyjne audiobooki. Jej produkcje obejmują nowe formaty, takie jak audioseriale, treści edukacyjne, audio dokumenty, programy informacyjne, medytacje prowadzone, treningi uważności czy audycje podróżnicze. Tworzy ją zespół doświadczonych specjalistów, znających nie tylko swoich słuchaczy, ale też potrzeby rynku. Dlatego też marka mocno wspiera kulturę, czego przykładem jest autorski program „Usłysz kulturę”, wspierający finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów, spin-offów oraz produkcją treści.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Audioriver 2023 – duże ogłoszenie polskich artystów!

To już 4. ogłoszenie line-upu jednego z najważniejszych polskich festiwali. Poznajemy kolejnych wykonawców Audioriver Festival 2023. W najnowszym ogłoszeniu

Read More...

„Metallica: 72 Seasons – Global Premiere” Helios zaprasza na wyjątkowy seans

Sieć kin Helios prezentuje muzyczną odsłonę cyklu Helios na Scenie. W czwartek, 13 kwietnia na ekranach wybranych kin będzie miał

Read More...

#wtonacjirozmowy: Artur Owczarski: „Lubię prowincjonalną Amerykę bo jest bardzo kulturowo zróżnicowana”.

Luizjańskie gumbo to złożone i aromatyczne danie, które należy spróbować będąc w Nowym Orleanie. Pełna aromatu i wyrazistego smaku

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu