Jak ewoluował polski rap od początków w latach 80.? O rozwoju gatunku od „pierwszego rapera wschodu” po czasy współczesne, kiedy stał się on nowym popem, opowiedzą w najnowszym podcaście Marcin Flint oraz Kajetan Szewczyk. Premiera pierwszego odcinka podcastu, który jest efektem współpracy Audioteki i CGM, już jutro, 15.07.2022 r. w aplikacji Audioteki.
Rap od początku swojego istnienia w Polsce, czyli od czasów PRL, gdzie przez żelazną kurtynę przenikały strzępy nowej muzyki i kultury, zmienił się nie do poznania. Ewolucji tej przyjrzeli się Marcin Flint oraz Kajetan Szewczyk, dwaj dziennikarze pochodzący z różnych dziennikarskich pokoleń. Biorąc pod lupę kluczowe wydarzenia dla rozwoju tego gatunku oraz topowych i niszowych twórców stworzyli oni przegląd historii tego muzycznego fenomenu.
Osoby poznające gatunki muzyczne zgodnie z chronologią ich rozwoju prawdopodobnie istnieją, ale znaczna część z nas poznaje je na wyrywki, przypadkowo, co samo w sobie przyczynia się do powstawania rozmaitych kodów kulturowych różniących nie tylko pokolenia, ale również rówieśników. Jeszcze parę lat temu nie pomyślałbym, że będę z Marcinem dokładał tę cegiełkę do rapowej historiografii. Na pisaniu o scenie zjadł zęby, ja straciłem mleczaki, a tu ramię w ramię poddajemy się temu, jak sieć powiązań i wynikań, która składa się na historię polskiego rapu, może zaskakiwać. Mam nadzieję, że i my zaskoczymy – mówi Kajetan Szewczyk, jeden z autorów podcastu.
Historia w odcinkach
Na pierwszy sezon podcastu, obejmujący swoim zakresem historię rapu do roku 2001, składa się 10 odcinków. Każdy z nich inne lata, różne wydarzenia i koncerty, a także… nowi goście: raperzy, producenci, wydawcy i dziennikarze, którzy ze swojej perspektywy opowiadają historię polskiego rapu. W podcaście gościnnie występują, m.in. dziennikarz Rafał Księżyk, didżej i producent muzyczny Platoon, wydawca Wzgórza i Kalibra Sławek Pietrzak, raper Numer Raz, nestor polskiego rapu Sebastian „600V” Imbierowicz, a także Peja, Ekonom, Noon oraz Tytus.
Żeby poczuć się odkrywcą, wcale nie trzeba zapuszczać się w głębiny albo lecieć w kosmos. Mi zapewnia to nasz podcast. Polski rap to niezmierzony ocean informacji, sytuacji, nagrań, kontekstów. Docieram do źródeł, które rzadko były dyskutowane, a już prawie nigdy nie zestawiano ich ze sobą. Trafiam na skarby ukryte na płytach między singlami, widoczne nieraz dopiero wtedy, gdy spojrzeć z perspektywy czasu. Wydobywam z artystów wspomnienia i anegdoty. Z konfrontacji optyki Kajetana i mojej na bieżąco rodzą się zaskakujący nas samych wnioski. To nie dziennikarstwo, to przygoda – dodaje Marcin Flint, jeden z autorów podcastu.
„Od Kimona do Maty” ma swoją premierę 15 lipca w aplikacji Audioteki. Kolejne odcinki pojawiać się będą co piątek, a przez 48 godzin od premiery będą dostępne dla słuchaczy bez opłat.
Więcej informacji na temat podcastu znajduje się na stronie.
***
Marcin Flint – zaczynał w Klanie, Ślizgu i Radiostacji, by współpracować m.in. z Przekrojem, Wprost, Machiną, Noizzem i Interią. Współautor „Antologii Polskiego Rapu”; Dla CGM-u stworzył cykl wywiadów video Flintesencja, dla Rapowo cykl felietonów Flinterroryzm, a dla Polityki.pl bloga Raptus. Współtwórca CGM Rap Podcastu, Płycizny (Rapnews) i Rap Backstage’u (Rytmy).
Kajetan Szewczyk – magister blokers; z wykształcenia filozof, z zawodu copywriter i project manager. Zaczynał w Wyborczej, był redaktorem prowadzącym serwisu Eska Info Warszawa. Pisaniem o rapie zajął się w 2019 roku w ramach portalu skrr.pl, którego w pewnym momencie był redaktorem naczelnym. Okazyjnie gość programów (CGM Rap Podcast, Płycizna w Rapnews) i felietonista. Raper i producent działający w kolektywie BUMP’12.