#wtonacjirecenzji: Każde, nawet małe miasteczko ma swoje tajemnice. Problemy z korupcją oraz oszustwami finansowymi to nie tylko domena wielkich metropolii.”Polowanie” w reżyserii Pawła Chmielewskiego to doskonała wykładnia tego jak bezwzględny potrafi być świat polityki.

In Kino, Recenzje

Thriller psychologiczny, historia walki jednostki przeciwko układowi, któremu zależy tylko na zniszczeniu bohatera.

Michał Król (w tej roli Michał Czernecki) to miejscowy radny-idealista, który ma głowę pełną pomysłów. Mężczyzna ma poukładane życie osobiste. W domu ma kochającą żonę (w tej roli Magdalena Walach), która wspiera go również na jego płaszczyźnie zawodowej, oraz wpatrzonego w niego synka.

Pewnego dnia w miasteczku dochodzi do tragicznego wypadku, którego ofiarą jest dziecko w wieku jego syna. Wydarzenie to mocno wstrząsa Michałem ponieważ gdyby nie zaniedbanie obecnych rządzących tego wypadku w ogóle by nie było. Król jako miejscowy radny czuje się po części odpowiedzialny za tak daleko idące zaniedbanie. Zdarzenie to staje się dla Michała motorem do zrobienia kroku naprzód i ubieganie się o posadę burmistrza. On mający naturę filantropa uważa, że doskonale sobie poradzi natomiast jego żona nie jest zachwycona jego decyzją ponieważ uważa, że jej mąż wchodzi dobrowolnie w paszczę lwa. Michał jednak niesiony ideą poprawy sytuacji w miasteczku wkłada w swoją kampanię wyborczą całe serce nie dostrzegając, że ma ona też drugie dno, które jest bardzo muliste i głębokie.

Brudna strona polityki, towarzyska sitwa oraz wzajemne zależności od koneksji interesów prywatnych i publicznych.

Już w trakcie trwania kampanii wyborczej bohater dotkliwie zderza się z ogromną korupcją, oszustwami finansowymi na dużą skalę oraz manipulacjami medialnymi. Wydawało by się, że są to typowe problemy jakie występują w polityce….jednak historia jaką opowiada nam film zmierza do zniszczenia nie tylko zdrowia ale i życia głównego bohatera. W miarę jak Michał Król stawia czoła trudnością tak też jego życie osobiste jest coraz mocniej „kąsane” przez lokalnych notabli a bezpieczeństwo zarówno jego jak i jego najbliższych przesuwa się niemal do krawędzi nad przepaścią. Siła i oddanie swoim ideą oraz jego nieustępliwość staje się niczym w obliczu układów jakie przez lata wykształciły się w miasteczku. Ludzie przywykli do obecnego burmistrza, który przez lata swojego urzędowania stał im się bliższy niż koszula ciału mimo, iż nie zrobił nic pożytecznego dla miasta.

Ciekawym jest fakt, że w rolę czarnego charakteru wcielił się tutaj Artur Barciś, który zdecydowanie bardziej kojarzony jest z ról powszechnie uznanych za lekkie i komiczne. Uważam, że świetnie poradził sobie z rolą przebiegłego typa, wykreował doskonale postać, która reprezentuje po prostu” zło”.

Na ogromną uwagę zasługuje tutaj także postać zagrana przez Andrzeja Andrzejewskiego. Wcielił się on w rolę miejscowego bezdomnego menela, który zupełnie nieoczekiwanie staje się informatorem oraz pomocnikiem głównego bohatera. Mimo, iż wydawało by się, że nie po drodze mu z intelektem to jednak w miarę rozwoju fabuły okazuje się być facetem kolokwialnie mówiąc nie w ciemię bitym.

Polowanie na władzę oraz na jednostkę, która tej władzy próbuje nadać własne przekonania.

„Polowanie” skupia się na klasycznej opowieści o jednostce, która z całych sił próbuje przeciwstawić się korupcji. Motyw walki z układem, który działa tylko i wyłącznie na szkodę społeczności, jest powszechnie widziany w realnym świecie, ale myślę że dlatego też stanowi ciekawą bazę dla dramatycznych wydarzeń przedstawionych w filmie. Obraz Pawła Chmielewskiego to doskonała analiza ludzkiej natury. Od politycznych intryg po moralne konflikty. Według mojej oceny reżyser osiągnął złoty środek ponieważ film to zarówno dramat jak i refleksja nad tym w jakim świecie przyszło nam żyć.

Jakie będą losy Michała Króla? Czy uda mu się przekształcić sytuację i wprowadzić pozytywne zmiany, czy też historia zakończy się tragicznie dla niego i jego najbliższych?Jeśli interesują Was odpowiedzi na te pytania zachęcamy do obejrzenia filmu „Polowanie” tym bardziej, że film powstał na osnowie prawdziwych wydarzeń.

Polowanie

GATUNEK: thriller polityczny

PREMIERA: 10 listopada 2023

REŻYSERIA: Paweł Chmielewski

OBSADA: Michał Czarnecki, Artur Barciś, Ewa Kasprzyk, Magdalena Walach, Krzysztof Janczar

PRODUKCJA: polska

KATEGORIA WIEKOWA: 16+

„Polowanie” to film ukazujący mechanizmy układów politycznych oraz dramatyczne efekty, do których doprowadza przemożna chęć posiadania władzy. Pełen zwrotów akcji oraz obnażający naszą rzeczywistość polityczną. Porusza niewygodny społecznie i politycznie problem. Ujawnia w strukturach władzy nieuczciwość wśród ludzi, którzy na pozór powinni cieszyć się zaufaniem społecznym. Film przeznaczony dla bardzo szerokiej grupy widowni. Zarówno dla tych widzów, którzy lubią mocne kino jak i dla tych, którzy lubią analizować rys psychologiczny postaci.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Spektakularne widowisko „RENAISSANCE: A Film by Beyoncé” na ekranach Heliosa

Sieć kin Helios zaprasza na porywający seans z wielką gwiazdą współczesnej muzyki – wszechstronnie utalentowaną Beyoncé. Najnowszy dokument o

Read More...

IFPI prezentuje badanie dotyczące postaw odbiorców muzyki wobec sztucznej inteligencji. Ludzka kreatywność pozostaje kluczowa w dobie muzyki produkowanej przez sztuczną inteligencję – potwierdzają odbiorcy muzyki

Międzynarodowa organizacja reprezentująca branżę nagraniową na świecie – IFPI – opublikowała wnioski z przeprowadzonego po raz pierwsze badania dotyczącego

Read More...

„Chłopi” przekraczają 1,5 miliona widzów!

„Chłopi” w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana to zdecydowanie najpopularniejszy polski film od czasu pandemii, która na nowo

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu