Thriller psychologiczny, historia walki jednostki przeciwko układowi, któremu zależy tylko na zniszczeniu bohatera.
Michał Król (w tej roli Michał Czernecki) to miejscowy radny-idealista, który ma głowę pełną pomysłów. Mężczyzna ma poukładane życie osobiste. W domu ma kochającą żonę (w tej roli Magdalena Walach), która wspiera go również na jego płaszczyźnie zawodowej, oraz wpatrzonego w niego synka.
Pewnego dnia w miasteczku dochodzi do tragicznego wypadku, którego ofiarą jest dziecko w wieku jego syna. Wydarzenie to mocno wstrząsa Michałem ponieważ gdyby nie zaniedbanie obecnych rządzących tego wypadku w ogóle by nie było. Król jako miejscowy radny czuje się po części odpowiedzialny za tak daleko idące zaniedbanie. Zdarzenie to staje się dla Michała motorem do zrobienia kroku naprzód i ubieganie się o posadę burmistrza. On mający naturę filantropa uważa, że doskonale sobie poradzi natomiast jego żona nie jest zachwycona jego decyzją ponieważ uważa, że jej mąż wchodzi dobrowolnie w paszczę lwa. Michał jednak niesiony ideą poprawy sytuacji w miasteczku wkłada w swoją kampanię wyborczą całe serce nie dostrzegając, że ma ona też drugie dno, które jest bardzo muliste i głębokie.
Brudna strona polityki, towarzyska sitwa oraz wzajemne zależności od koneksji interesów prywatnych i publicznych.
Już w trakcie trwania kampanii wyborczej bohater dotkliwie zderza się z ogromną korupcją, oszustwami finansowymi na dużą skalę oraz manipulacjami medialnymi. Wydawało by się, że są to typowe problemy jakie występują w polityce….jednak historia jaką opowiada nam film zmierza do zniszczenia nie tylko zdrowia ale i życia głównego bohatera. W miarę jak Michał Król stawia czoła trudnością tak też jego życie osobiste jest coraz mocniej „kąsane” przez lokalnych notabli a bezpieczeństwo zarówno jego jak i jego najbliższych przesuwa się niemal do krawędzi nad przepaścią. Siła i oddanie swoim ideą oraz jego nieustępliwość staje się niczym w obliczu układów jakie przez lata wykształciły się w miasteczku. Ludzie przywykli do obecnego burmistrza, który przez lata swojego urzędowania stał im się bliższy niż koszula ciału mimo, iż nie zrobił nic pożytecznego dla miasta.
Ciekawym jest fakt, że w rolę czarnego charakteru wcielił się tutaj Artur Barciś, który zdecydowanie bardziej kojarzony jest z ról powszechnie uznanych za lekkie i komiczne. Uważam, że świetnie poradził sobie z rolą przebiegłego typa, wykreował doskonale postać, która reprezentuje po prostu” zło”.
Na ogromną uwagę zasługuje tutaj także postać zagrana przez Andrzeja Andrzejewskiego. Wcielił się on w rolę miejscowego bezdomnego menela, który zupełnie nieoczekiwanie staje się informatorem oraz pomocnikiem głównego bohatera. Mimo, iż wydawało by się, że nie po drodze mu z intelektem to jednak w miarę rozwoju fabuły okazuje się być facetem kolokwialnie mówiąc nie w ciemię bitym.
Polowanie na władzę oraz na jednostkę, która tej władzy próbuje nadać własne przekonania.
„Polowanie” skupia się na klasycznej opowieści o jednostce, która z całych sił próbuje przeciwstawić się korupcji. Motyw walki z układem, który działa tylko i wyłącznie na szkodę społeczności, jest powszechnie widziany w realnym świecie, ale myślę że dlatego też stanowi ciekawą bazę dla dramatycznych wydarzeń przedstawionych w filmie. Obraz Pawła Chmielewskiego to doskonała analiza ludzkiej natury. Od politycznych intryg po moralne konflikty. Według mojej oceny reżyser osiągnął złoty środek ponieważ film to zarówno dramat jak i refleksja nad tym w jakim świecie przyszło nam żyć.
Jakie będą losy Michała Króla? Czy uda mu się przekształcić sytuację i wprowadzić pozytywne zmiany, czy też historia zakończy się tragicznie dla niego i jego najbliższych?Jeśli interesują Was odpowiedzi na te pytania zachęcamy do obejrzenia filmu „Polowanie” tym bardziej, że film powstał na osnowie prawdziwych wydarzeń.
Polowanie
GATUNEK: thriller polityczny
PREMIERA: 10 listopada 2023
REŻYSERIA: Paweł Chmielewski
OBSADA: Michał Czarnecki, Artur Barciś, Ewa Kasprzyk, Magdalena Walach, Krzysztof Janczar
PRODUKCJA: polska
KATEGORIA WIEKOWA: 16+
„Polowanie” to film ukazujący mechanizmy układów politycznych oraz dramatyczne efekty, do których doprowadza przemożna chęć posiadania władzy. Pełen zwrotów akcji oraz obnażający naszą rzeczywistość polityczną. Porusza niewygodny społecznie i politycznie problem. Ujawnia w strukturach władzy nieuczciwość wśród ludzi, którzy na pozór powinni cieszyć się zaufaniem społecznym. Film przeznaczony dla bardzo szerokiej grupy widowni. Zarówno dla tych widzów, którzy lubią mocne kino jak i dla tych, którzy lubią analizować rys psychologiczny postaci.