#wtonacjirecenzji.”Tęsknota i Przyjaźń: Recenzja Filmu 'Pies i Robot’ – Animacja, która rozwesela i porusza głębokimi emocjami”

In Kino, Recenzje

W świetle współczesnej produkcji filmowej, gdzie animacje zwykle kuszą widzów efektami specjalnymi i głośnymi dialogami, pojawia się film, który zdaje się być oazą spokoju i refleksji. „Pies i Robot” to dzieło Pablo Bergera, które wyróżnia się nie tylko wyjątkową historią, ale również estetyczną animacją i głębokim przekazem.

Historia rozgrywa się w nietypowym Nowym Jorku lat 80., gdzie zwierzęta zastępują ludzi. Głównym bohaterem jest Pies, samotnie mieszkający w bloku, który dzięki reklamie decyduje się stworzyć sobie towarzysza – Robota. Ta nietypowa para szybko staje się nieodłącznym duetem, ale los szybko przerywa ich szczęście, zmuszając Psa do podjęcia trudnej misji wyciągnięcia przyjaciela z opuszczonej plaży. To pozornie niewinne wydarzenie przeradza się w głęboki dramat, odkrywając istotne kwestie samotności i relacji z drugą istotą.

„Pies i Robot” animacja, która dotyka wrażliwości i emocji

Berger, znany dotychczas z kinematografii aktorskiej, zaskakuje swoim wejściem do świata animacji. „Pies i Robot” zachwyca estetyczną kreską, bogactwem detali i rezygnacją z tradycyjnych dialogów. Zwierzęta porozumiewają się gestami, spojrzeniami i odgłosami, co nadaje filmowi subtelnego uroku. Reżyser konsekwentnie stosuje zasadę „show, don’t tell”, co sprawia, że emocje bohaterów przenikają widza bez potrzeby słów.

fot.materiały prasowe
Pablo Berger w Świecie Animacji: Odkryjcie Zaskakujący Talent Reżysera w „Pies i Robot”

Tytuł oryginalny, „Robot Dreams”, doskonale oddaje kontekst filmu, gdzie Robot snuje fantazje o powrocie do przyjaciela. Animacja w mistrzowski sposób wykorzystuje różne rejestry, oscylując między lekkością a egzystencjalną goryczą. Berger unika manipulacji emocjami, skupiając się na ukazywaniu bolesnej różnicy między pragnieniami a rzeczywistością.

Film nie rezygnuje z głębokich tematów, poruszając kwestie samotności, relacji z drugą istotą i akceptacji cudzego szczęścia. Nie pada w pułapkę banalności, prezentując dojrzałość i wieloznaczność historii. Antropomorfizacja zwierząt ułatwia empatyzowanie z postaciami, a uniwersalność przekazu sprawia, że każdy widz znajdzie coś dla siebie.

„Pies i Robot”: Emocje, Metafory i Przekaz Bez Słów

Nowojorski kontekst filmu przypomina o „Manhattanie” Woody’ego Allena, ukazując miasto w skali mikro i makro. Pies i Robot przechadzają się po pulsującym, ale jednocześnie alienującym Nowym Jorku, gdzie relacje są kruche, a samotność wszechobecna. Film nie idealizuje metropolii, ale zachowuje jej specyficzny urok.

Berger, debiutujący w pełnometrażowym filmie animowanym, osiąga sukces, tworząc produkcję mogącą aspirować do Oscara. „Pies i Robot” to świeże spojrzenie na animację, odświeżające dla widzów przyzwyczajonych do konwencji popularnych wytwórni. Adaptacja komiksu Sary Varon przemyca dojrzałe tematy w urokliwy sposób, sprawiając, że zarówno dzieci, jak i dorośli odnajdą się w historii Psa i Robota.

fot materiały prasowe
Dlaczego każdy powinien zobaczyć „Psa i Robota”

Wreszcie, „Pies i Robot” to nie tylko animacja, lecz przewodnik po dwóch filmowych tematach: Nowym Jorku i przyjaźni. Filmowe przedstawienie miasta, z pełnymi szczegółów kadrami, ilustruje pulsującą tkankę metropolii, jednocześnie ukazując jej alienującą naturę. To dzieło, które dostarcza widzowi rozrywki, refleksji i wzruszeń, stanowiąc godne polecenia doświadczenie filmowe.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Nie ma potężniejszej siły niż miłość. Brazylijski hit DZIKA MIŁOŚĆ dostępny w NOVELAS+

Nominowana do International Emmy Awards DZIKA MIŁOŚĆ to 120-odcinkowa historia ukazująca prawdziwą moc uczucia. Widzowie już mogą śledzić przygody

Read More...

AQUAMAN I ZAGINIONE KRÓLESTWO już od 15 marca na 4K UHD, Blu-ray i DVD!

Zupełnie nowy rozdział w historii jednego z kluczowych członków Ligi Sprawiedliwości. Jason Momoa powraca jako Aquaman w pełnym akcji

Read More...

Zjawiskowa JESSICA CHASTAIN na okładkach HARPER’S BAZAAR MEXICO & SPAIN | PAMIĘĆ w kinach od 22.03

Nowy film jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów Michela Franco, portretuje dwójkę bohaterów, którzy w poszukiwaniu miłości i zrozumienia muszą

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu