Kinowa magia” Agnieszki SMOCZYŃSKIEJ. Świetne recenzje FUGI po światowej premierze w CANNES

In Kino

„Smoczyńska przypomina, że ma niezwykły talent do zamykania najmocniejszych emocji w niebanalnych wizualnych metaforach. Kilka ujęć z Fugi to czystej wody kinowa magia, gdzie w maleńkim ruchu dłoni zamknięta jest taka piguła emocji, że widz ledwo siedzi w fotelu”

Anna Tatarska, Onet.pl

 

„Smoczyńska zrobiła bardzo ciekawy film o prawie do bycia sobą, o granicach wolności, ale też o rodzinie, o skomplikowaniu życia, które może boleć i uwierać, a wreszcie o macierzyństwie, o miłości do dziecka, ale też o miłości dziecka”

Barbara Hollender, „Rzeczpospolita”

 

Film Smoczyńskiej serwuje widowni emocje z najwyższych rejestrów – takie, których nie można zbyć krótkim komentarzem, po których nie można wstać, otrzepać się i jak gdyby nigdy nic pójść dalej”

Dawid Myśliwiec, Film.org.pl

 

To kino wyjątkowe, to kino o kobietach, robione przez kobiety, kino, które próbuje zdefiniować rolę kobiety w społeczeństwie. Podziwiam i jestem na tak”

Radek Folta, Moviesroom.pl

 

„To jest tak dużo emocji… Właściwie trudno o tym mówić używając normalnego języka”

Mariola Wiktor, Wprost

 

„Satysfakcjonująca, prowokująca do myślenia refleksja na temat zobowiązań i poświęceń, jakich wymaga próba bycia sobą”

Allan Hunter, Screen Daily

 

„W meczu Smoczyńska – Von Trier jest 1:0, o czym mówią w Cannes wszyscy. Po seansie biłam brawa tak samo mocno jak siedzący obok mnie Japończyk. Zamieniliśmy kilka słów. Powiedział, że spróbuje wejść na seans jeszcze raz, dziś wieczorem. Czy trzeba coś dodawać?”

Maria Antolak, Wp.pl

 

Świetne recenzje nowego filmu Agnieszki Smoczyńskiej

„Fuga” nagrodzona gromkimi brawami po światowej premierze w ramach Tygodnia Krytyki Filmowej

Kolejny sukces polskiego kina na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes

 

Po wtorkowej, światowej premierze najnowszego filmu Agnieszki Smoczyńskiej w Cannes słychać coraz więcej głosów zachwytu. „Fuga” budzi ogromne emocje wśród międzynarodowych widzów i krytyków. Na najważniejszej z filmowych imprez świata obraz Smoczyńskiej znalazł się w prestiżowej sekcji Tygodnia Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique). Prezentowane są w niej krótkometrażowe oraz długometrażowe filmy młodych, zdolnych twórców. W sekcji tej okrywa się nowe talenty i nagradza pierwszy lub drugi film w karierze danego reżysera. Do tej pory na Tygodniu Krytyki odkryto takich wybitnych reżyserów jak Guillermo del Toro,  Alejandro González Iñárritu, François Ozon czy Bernardo Bertolucci.

 

Po stuminutowym seansie wszyscy widzowie, którzy tę salę wypełnili, zgotowali twórcom filmu owację na stojąco” – relacjonuje reakcje po pokazie Dawid Myśliwiec z Film.org.pl. Natomiast Maria Antolak z Wp.pl pisze o tym, jak wspaniale wypadła polska reżyserka na tle innych filmów, pokazywanych na festiwalu: „W meczu Smoczyńska – Von Trier jest 1:0, o czym mówią w Cannes wszyscy, którzy oba te filmy zobaczyli”.

 

Zagraniczna prasa chwali natomiast występ polskich aktorów w „Fudze”. Allan Hunter ze Screen Daily pisze: „Kreacja Gabrieli Muskały opiera się na wyrazistych oczach, w których budzi się czasem ostry opór. Jej złość, cynizm i frustracja są bardzo przekonywujące i sprawiają, że Alicja staje się fascynującą postacią, bo scenariusz Gabrieli Muskały odkrywa jej przeszłość i ujawnia widzowi szerszy obraz. Spokojny występ Łukasza Simlata, który jest jej mężem oddaje kontrast tych uczuć, a złożone emocje wciąż powracają”.

zdjęcie: Phyrass
zdjęcie: Phyrass

 

„Fuga” to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej” – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej. W rolach głównych wystąpili nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Gabriela Muskała („Moje córki krowy”), Łukasz Simlat („Konwój”) i Zbigniew Waleryś („Papusza”). „Fuga” to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych „Córek dancingu” – (m.in. : Nagrodą Specjalną Jury za „unikalną wizję i design” na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii „Odkrycie roku”)

 

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?

 

Zdjęcie: Krzysztof Wiktor

 

 

W Polsce co roku epizod fugi dysocjacyjnej dotyka kilkadziesiąt tysięcy osób. Film „Fuga” stawia pytania o tożsamość, o to, co o niej decyduje: my sami czy nasze otoczenie? Co byśmy zrobili gdybyśmy się obudzili pewnego dnia jako tabula rasa?

 

Gatunek: mystery

Produkcja: Polska/ Czechy/ Szwecja 2018

Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska („Córki dancingu”)

Scenariusz: Gabriela Muskała

Producent: Agnieszka Kurzydło („Baby blues” „W imię…”, „Kebab i Horoskop” „Czerwony pająk”)

Obsada: Gabriela Muskała („Wołyń”, „Moje córki krowy”, „Chce się żyć”, „Wymyk”), Łukasz Simlat („Amok”, „Belfer” – serial TV, „Konwój”, „Karbala”, „Drogówka”), Małgorzata Buczkowska („Volta”, „Facet (nie) potrzebny od zaraz”, „Kołysanka”), Zbigniew Waleryś („Sztuka kochania”, „Wołyń”, „Body/Ciało”, „Papusza”)

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Nie ma potężniejszej siły niż miłość. Brazylijski hit DZIKA MIŁOŚĆ dostępny w NOVELAS+

Nominowana do International Emmy Awards DZIKA MIŁOŚĆ to 120-odcinkowa historia ukazująca prawdziwą moc uczucia. Widzowie już mogą śledzić przygody

Read More...

AQUAMAN I ZAGINIONE KRÓLESTWO już od 15 marca na 4K UHD, Blu-ray i DVD!

Zupełnie nowy rozdział w historii jednego z kluczowych członków Ligi Sprawiedliwości. Jason Momoa powraca jako Aquaman w pełnym akcji

Read More...

Zjawiskowa JESSICA CHASTAIN na okładkach HARPER’S BAZAAR MEXICO & SPAIN | PAMIĘĆ w kinach od 22.03

Nowy film jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów Michela Franco, portretuje dwójkę bohaterów, którzy w poszukiwaniu miłości i zrozumienia muszą

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu