Stranger Things. “Mroczne umysły” – Gwenda Bond – recenzja książki.

In Literatura, Recenzje

Do dnia dzisiejszego miałem okazję zobaczyć jak na razie tylko 2 odcinki serialu Stranger Things. Tym bardziej byłem ciekaw słowa pisanego. Książka „Mroczne umysły” to tak naprawdę wstęp do historii jaka jest opowiedziana w serialu  i dlatego tak mnie zaciekawiła. Przyznam szczerze że historia mnie wciągnęła, trudno było mi się od niej oderwać.

“Mroczne Umysły” to bardzo ciekawa opowieść. Historia która jest opowiedziana  to nie tylko przemyślenia  bohaterów. A  co ciekawe w  książce  oprócz głównych wątków w tle toczy  się wojna w Wietnamie. Mamy ważne dla tamtego okresu wydarzenia  historyczne  jak  lądowanie człowieka na księżycu czy Festiwal Woodstock.  

Ale zacznijmy od początku .

Swoją podróż rozpoczynamy w latach 1969 – 1970. Główną bohaterką jest dwudziestokilkuletnia Terry Ives  ( studentka),mocno dociekliwa i inteligenta osoba.

Dlatego też gdy dziewczyna dowiaduje o rządowym eksperymencie MKULTRA w którym można odpłatnie wziąć udział zgłasza się do udziału w badaniu używając fałszywych danych. Na miejscu poznaje trójkę młodych osób: Glorię, Alice i Kena.

Po przejściu badań  zostaje dopuszczona do dalszego udziału w eksperymencie. Właśnie od tej chwili jej życie zmieni się diametralnie . Następnie przenosimy się do tajnego laboratorium Hawkins, gdzie poznajemy doktora  Martinaa Brennera  człowieka bez skrupułów czy  współczucia można powiedzieć ze jest zły aż do szpiku kości .

Wydarzenia w książce śledzimy z punktu widzenia wszystkich uczestników eksperymentu oraz dr. Brennera.  Poznamy początki jego eksperymentów z narkotykami, elektrowstrząsami czy przekazem podprogowym. Wszystko to w imię  zdobycia władzy nad ludźmi o szczególnych zdolnościach. Sama Terry odkryje wkrótce , że w laboratorium znajdują się również  inne dzieci, i tak poznaje pięcioletnią Kali.

Czy czwórka przyjaciół zrobi wszystko aby obróci w proch plan doktora. Czy im się uda? I jaką cenę będą musieli zapłacić  za swoje czyny?

Nie chce Wam więcej zdradzać jeśli chodzi o historię i wątki  dlatego tez  odsyłam oczywiście do książki i myslę, że się nie zawiedziecie .

Z książki dowiemy się w jakich okolicznościach doszło do narodzin Jedenastki i dlaczego Terry tak mocno nienawidzi doktora Brennera.

Myślę, że Mroczne Umysły  to lektura skierowana do fanów oryginalnej serii pozwalającą z innej perspektywy spojrzeć na ukazane w nim wydarzenia. Znajdą oni  w niej wiele szczegółów i ciekawostek. W książce nie znajdziemy żadnego spoilera, wiec  spokojnie można czytać tę powieść przed oglądaniem serialu.

Co ciekawe to także został wydany audiobook przez Audiotekę.

Ja już zabieram się za  drugą powieść ze świata Stranger Things  czyli „Ciemność nad miastem”. Wkrótce możecie spodziewać się mojej recenzji książki.

O książce:

Stranger Things. Mroczne umysły.

Zanim pojawił się Demogorgon

Jeszcze nim przybył Łupieżca Umysłów

Strach miał ludzką twarz

Tajemnicze laboratorium. Szalony naukowiec. Tajna rządowa operacja.

Jeżeli sądzisz, że wiesz już wszystko o pochodzeniu Jedenastki i jej nadnaturalnych mocy, przygotuj się na niemałe zaskoczenie, bo ta książka wywróci wszystko na Drugą Stronę! Powieściowy prequel serialu opowiada wstrząsającą historię matki Nastki. Książka jest pierwszą powieścią towarzyszącą popularnemu serialowi Netflixa.

Wiosna, 1969 rok. Terry Ives wiedzie spokojne życie w małym miasteczku w stanie Indiana, w którym czas zdaje się płynąć wolniej, a wydarzenia związane z wojną w Wietnamie rzucają jedynie słaby cień na codzienność. Kiedy ambitna dziewczyna dowiaduje się o ważnym dla kraju rządowym eksperymencie MKULTRA, prowadzonym w miejscowym laboratorium, nie chce pozostać bierna i decyduje się wziąć w nim udział. Pozornie nieznacząca decyzja zmienia jej życie raz na zawsze.

Nieoznakowane samochody, ukryte w samym środku lasu laboratorium, zimni, milczący lekarze i zmieniające postrzeganie środki psychodeliczne, podawane pacjentom pod okiem tajemniczego doktora Brennera, wzbudzają podejrzliwość Terry. Wraz z trójką innych pacjentów próbuje odkryć, co tak naprawdę kryje się za tajnym rządowym badaniem. Nie zdaje sobie sprawy, jak wielkiej i złowrogiej tajemnicy dotyka oraz jak wysoką cenę przyjdzie jej za to zapłacić.

Czego tak naprawdę chce doktor Brenner? Czemu ma służyć silniejsze niż narkotyczne odurzanie pacjentów i wprowadzanie ich w otępienie? I najważniejsze – co w laboratorium robi bezimienna dziewczynka o nadnaturalnych mocach?

Terry rozpoczyna walkę – walkę, w której polem bitwy jest jej własny umysł.

oddychaj

słonecznik

tęcza

trzy w prawo

cztery w lewo

czterysta pięćdziesiąt

o autorze:

Gwenda Bond

autorka powieści dla młodzieży, najbardziej znana z serii o Louis Lane, ukochanej Supermena (Fallout, Double DownTreaple Threat), oraz trylogii Cirque American (Girl on a WireGirl Over ParisGirl in the Shadows). Wraz z mężem, Christopherem Rowe, współtworzą młodzieżowa serię The Supernormal Sleuthing Serrvice.  Bond publikuje m.in. w Los Angeles Times, Publishers Weekly, Locus. Ukończyła wydział pisania na Akademii Sztuk Pięknych w Vermont. Mieszka wraz z mężem i ukochanymi zwierzętami w stuletnim domu w Lexington, w stanie Kentucky.

********

Stranger Things: Suspicious Minds by Gwenda Bond © 2019 by Nexflix CPX, LLC and NETFLIX CPX International, B.V

“STRANGER THINGS™ is a trademark or registered trademark of “Nexflix CPX, LLC and NETFLIX CPX International, B.V., .” All Rights Reserved.

Za udostępnienie książki dziękujemy :

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: “Nieostrość widzenia ” to fantastyczny monodram Ewy Ziętek, w którym przedstawia bliskie sceny z życia Zofii Książek-Bregułowej splecione z ciekawymi momentami ze swojego życia.

Ociemniała polska poetka i aktorka, łączniczka AK. Wzrok straciła podczas Powstania Warszawskiego, mniej więcej w miejscu gdzie aktualnie mieści

Read More...

#wtonacjirozmowy: SPOSÓB NA TEŚCIOWĄ – CZY ISTNIEJE? O nowej książce w rozmowie z Iwoną Golonko.

Z autorką książki „Teściowa kontra synowa czyli o trudnych relacjach między kobietami” – Iwoną Golonko rozmawiała Anna Matusiak –

Read More...

#wtonacjirecenzji: „ELVIS” film tak samo pulsujący i dynamiczny jak muzyka Presleya. To produkcja, która pokazuje życie chłopaka, o którym bez wahania można powiedzieć, iż wart był milion dolarów.

Reżyser Baz Luhrmann oddaje widzom widowiskową historię króla rock and rolla opowiedzianą przez Toma Parkera „Pułkownika” (Tom Hanks) , człowieka który odkrył Presleya

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu