Podróż w nieznane. „Kraina Lodu 2” – recenzja filmu

In Kino, Recenzje

Czy stworzenie drugiej części Krainy Lodu było czymś pewnym? Tak. Amerykański gigant ze względów zarobkowych raczej nie mógł podjąć innej decyzji — tutaj warto pamiętać o tym, że obecnie studia nie czepia profitów jedynie z filmów, ale i zabawek, gadżetów itp.

Po obejrzeniu pierwszej części sądziłem, iż wyprodukowanie kontynuacji tak wielkiego hitu z cudownym przesłaniem, morałem i w ogóle ogromnie wciągającą historią nie może się udać… Czy miałem rację?



Powrót i szybkie przypomnienie

Wracamy do Arendelle, aby ponownie spotkać się z Anną, Elsą, Olfem, Kristoffem i Svenm. Jak zmieniło się ich życie po pokonaniu Hansa i zapanowaniem nad mocami Elsy? Bardzo. Stało się niezwykle spokojne, można wręcz odnieść wrażenie, że całe dnie spędzali oni na tańczeniu, śpiewaniu i dobrej zabawie, a przynajmniej część z nich… Niestety Elsa nie była tak szczęśliwa, jak pozostali. Mary Nocne nie pozwalały jej spać, a tajemniczy głos z odległej puszczy wielokrotnie dawał jej do zrozumienia, że potrzebuje jej pomocy. Oczywiście główna bohaterka finalnie postanawia udać się w podróż w nieznane, a jej siostra i pozostali towarzysze wyruszają razem z nią — i w tym momencie przerwę… Nie chce napisać kilka słów za dużo, ponieważ nie chcę Wam psuć zabawy! Jednak jeszcze zaznaczę, że to właśnie w momencie, kiedy bohaterowie podejmują decyzję o udaniu się na tę niebezpieczną ekspedycję, film nabiera tępa, tym samym zabierając nas do świata pełnego magii, genialnej muzyki oraz wielu niespodziewanych zwrotów fabularnych.



Relacje rodzinne

Co jest największym atutem Krainy Lodu? Pewnie większość z nas bez zastanowienia powiedziała, że muzyka. Mnie jednak poza genialną ścieżką dźwiękową w tej animacji urzeka sposób prowadzenia historii oraz przedstawianie relacji między bohaterami — szczególnie tej między Anna i Elsą, chyba tak wiarygodnie przedstawionych i kochających siebie sióstr w bajkach jeszcze nie było. To naprawdę fantastyczne, jak ciekawie scenarzyści i reżyser poprowadzili ich historię w drugiej części i ponownie pokazali, jak silne jest łączące je uczucie. Niestety mimo tego, że jest to piękne, to w trakcie seansu odniosłem wrażenie, że przedstawione na ekranie perypetie i problemy są na tyle dojrzałe i ciężkie, iż mogą nie być zrozumiałe dla tego najmłodszego widza, a w sumie to właśnie on jest głównym odbiorcą takich produkcji jak Kraina Lodu.



Dopełniający się bohaterowie

Każdy z bohaterów w Krainie Lodu jest inny. Elsa działa pod wpływem impulsu i zawsze stara się działać tak, aby nie zrobić nikomu krzywdy, Anna słucha głosu serca i zrobi wszystko, żeby jej siostrze nie spadł włos z głowy, Olaf jest po prostu przezabawny i uroczy w swoim roztrzepaniu, a Kristoff i Sven to dynamiczny duet tych odpowiedzialnych, którzy chyba jako jedyni z całej tej grupy myślą racjonalnie i nie kierują się zbytnio emocjami, a żelazną logiką. To wszystko sprawia, że wszystkie postacie pięknie się dopełniają, każdy widz może się z kimś interpretować i sympatyzować. Dodatkowo dzięki takiej mieszance, bajka nie jest nudna, bo cały czas się coś dzieje.



Perfekcyjna muzyka


Muzycznie zarówno jeżeli chodzi o melodie, jak i o piosenki śpiewane Kraina Lodu 2 w ogóle nie odbiega od poprzedniej części. Wszytko, pięknie się łączy i razem tworzy spójną całość całości. Utwór przewodni, czyli Chcę Uwierzyć Znów, śmiało mógłby stanąć w szranki z Mam Tę Moc i zawalczyć o tytuł najlepszej piosenki w historii animacji, co więcej może nawet by wygrał. Tutaj warto również bardzo nisko pokłonić się Pani Kasi Łasce, która podkładała głos Elsie w partiach śpiewanych, drugiego tak cudownego wokalu w Polsce chyba nie ma. Naprawdę, Pani Kasia dosłownie czaruje głosem, dosłownie nie da się tej pracy, którą wykonała ona w tym filmie, nie da się nie lubić.



MUST WATCH

Na początku napisałem, że po obejrzeniu pierwszej części Krainy Lodu sądziłem, iż wyprodukowanie kontynuacji tak animacji z tak cudownym przesłaniem, morałem i w ogóle wciągającą historią nie może się udać. Czy finalnie miałem rację? NIE. Co ogromnie mnie cieszy. Kraina Lodu 2 niczym nie odbiega od części pierwszej, co więcej pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że jest trochę lepsza — głównie ze względu na to, iż przedstawia dojrzalsze problemy, o wiele bardziej składną i lepiej opowiedzianą historie. Z całego serca polecam Wam zapoznać się z tym tytułem, to totalny MUST WATCH dla widzów starszych i młodszych!

Za udostępnienie filmu dziękujemy:

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Niesamowita okazja na zakupy książkowe!

Słońce przygrzewa, sezon urlopowy w pełni… można się wreszcie ZATRZYMAĆ na chwilę i zrobić coś dla siebie. Na przykład przeczytać książkę!

Read More...

Nadchodzi „Apokawixa”

Zdana matura, wakacje, plaża, melanż życia i… TO. Prezentujemy spot kampanii teaserowej zapowiadającej film „Apokawixa” w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

Read More...

„Kino na wakacje, taniej przez aplikację” – akcja sieci Helios!

Lato tego roku obfitować będzie w moc wakacyjnych premier. Poza fantastycznymi filmami w przeróżnych gatunkach, Helios przygotował dla

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu