Spektakl teatralny PIŁSUDSKA: UNMUTED

In Teatr

Teatralny wrzesień w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku! Spektakl PIŁSUDSKA: UNMUTED do bezpłatnego obejrzenia podczas dwóch pokazów 11 i 12 września o g. 19:00.

Muzealna sala Paderewskiego na dwa dni zmieni się w nowoczesną przestrzeń teatralną, a podczas spektaklu nie zabraknie akcentów muzycznych, choreograficznych i wizualizacji. Osią opowieści teatralnej będzie postać Aleksandry Piłsudskiej, powszechnie znanej jako druga żona Marszałka Polski. I to właśnie w kontekście małżonka, patrona naszego muzeum, jest najczęściej prezentowana: jako matka ich córek, pierwsza dama, czy kustoszka pamięci i pamiątek po nim.

Ale czy faktycznie jest nam znana osoba, która sama o sobie mówiła niewiele? Ile ról społecznych pełniła, jakie były jej motywacje, pragnienia, osiągnięcia? Jakich wyborów musiała dokonywać? Co o niej wiemy, albo może właściwiej byłoby zadać pytanie, jak dużo jeszcze o niej nie wiemy? Wreszcie, kogo mogłaby, lub chciałaby, reprezentować we współczesnym społeczeństwie? Choć pytań i wątpliwości jest o wiele więcej, to twórcy i twórczynie spektaklu podejmują próbę oddania głosu tej, która prawdopodobnie świadomie (tu stawiamy znak zapytania) wycofała się na drugi plan. Pod rozwagę poddadzą także co mogło oznaczać bycie osobą niewidoczną, niedostrzeżoną, niesłyszaną nie tylko w poprzednim stuleciu, ale także czym przejawia się w XXI wieku.

PIŁSUDSKA: UNMUTED – tytułem nawiązujemy również do czasu przygotowań do spektaklu, które zbiegły się z pandemią. Okres ten dla wielu pracowników różnych sektorów oznaczał konieczność pracy zdalnej, często w oparciu o powszechnie znane aplikacje i programy komputerowe umożliwiające przesyłanie obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym. Jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji podczas spotkań online jest „MUTE”, oznaczające „wyciszenie” mikrofonu
u danego uczestnika, dzięki czemu dźwięki nie nakładają się na siebie.

Owo wyciszenie symbolizuje zatem udział w zdarzeniu, ale bez własnej narracji. Próbując poprzez spektakl usłyszeć i zobaczyć osobę, która sama o sobie mówiła mało, w tytule przewrotnie zawarliśmy jej znaczące nazwisko po mężu i deklarację „bez wyciszenia” („UNMUTED”). Spektakl rozpoczyna scena wernisażu, podczas którego zespół kuratorski oprowadza widzów po przygotowanej wystawie poświęconej Aleksandrze Piłsudskiej. Jak zostanie zaprezentowana, skoro wprawdzie napisała wspomnienia, ale nie odsłoniła w nich siebie?

Czy można opowiadać o niej tylko odwołując się do historii? Choć w literackiej formie opisała przede wszystkim dokonania męża, to także jej życiorys dostarcza wielu intrygujących opowieści. Z małego, gubernialnego miasteczka na wschodzie dzisiejszej Polski, przeprowadziła się do Warszawy i wpadła w wir przełomowych zdarzeń dla niej samej, a jak się okaże, także historycznych dla kraju. Uczyła się, pracowała, działała w konspiracji. Wielokrotnie przekraczała granice państw zaborczych, często pod fałszywym nazwiskiem przewożąc nielegalnie zdobytą broń lub pieniądze. Myślała odważnie. Żyła niezależnie, według własnego scenariusza.

Łamała obowiązujące normy i obyczaje – nie tylko wtedy, gdy związała się ze starszym, będącym w związku małżeńskim mężczyzną, który do tego był najważniejszą osobą w odradzającym się państwie. Później, w pierwszych dniach II wojny światowej, wraz z córkami, przedzierała się przez wschodnią Europę i Skandynawię, by z emigracyjnego Londynu latami pielęgnować pamięć o małżonku. Zatem jak zostanie przedstawiona na spektaklowej wystawie? Czy będzie inspirująca dla widzów, tak jak dla twórców i twórczyń spektaklu PIŁSUDSKA: UNMUTED?

Kiedy: 11 i 12 września o g. 19:00 (czas trwania: do 75 minut bez przerwy)

Gdzie: sala Paderewskiego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, al. Piłsudskiego 29

Bezpłatne wejściówki do pobrana w kasie Muzeum lub online https://bilety.muzeumpilsudski.pl/rezerwacja/termin.html?y=2021&m=9&idg=16

Dojazd: 23 minuty SKM linii S2 z Warszawy Śródmieście, Kolejami Mazowieckimi, autobusem ZTM linii 173 z warszawskiego Dworca Wschodniego, rowerem (dysponujemy stojakami) lub autem (bezpłatny parking dostępny na skrzyżowaniu Al. J. Piłsudskiego i ul. J. Matejki), muzeumpilsudski.pl/jak-dojechac/

Infolinia: 22 778 80 00

Po więcej kliknij TUTAJ

Twórcy i twórczynie spektaklu:

reżyseria i dramaturgia: Pamela Leończyk we współpracy z Karoliną Plutą,

muzyka: Magdalena Sowul,

wizualizacje: Wiktoria Grzybowska,

kostiumy: Jakub Drzastwa,

występują: Iga Dzięgielewska, Grażyna Kopeć, Adrian Koszewski, Aleksandra Matlingiewicz, Łukasz Wójcicki,

produkcja:  Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Miejski Dom Kultury w Sulejówku.

W spektaklu wykorzystano fragmenty „Wspomnień” Aleksandry Piłsudskiej (Instytut prasy
i wydawnictw NOVUM, 1989 rok).

Podczas przedstawienia może zostać użyta lampa stroboskopowa.

Spektakl zrealizowano we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Sulejówku w ramach Festiwalu Zofiówka dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Festiwal Zofiówka realizuje zadania w ramach programu „Edukacja Kulturalna”.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjipromocji: Premiery filmowe 2023 – zapowiedzi 7 hitów

Na ekrany polskich kin w przyszłym roku wejdzie mnóstwo hitów rozgrzanych do czerwoności w kuźni hollywoodzkiej fabryki snów. Na niektóre tytuły

Read More...

#wtonacjirozmowy: Roma J.Fiszer.Zła wokół jest zbyt wiele. Nie czuję żadnej potrzeby, aby jeszcze o tym pisać…”

Z Romą J.Fiszer rozmawiamy nie tylko o najnowszej książce, ale też po prostu o życiu, o marzeniach, o planach o

Read More...

Festiwal Audioriver 2022 zakończony

Za nami 15. edycja Audioriver. Podczas trzech dni, na 11 scenach wystąpiło ponad 100 artystów muzyki elektronicznej, a wśród nich m.in.

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu