American dream czy polski sen? Andrzej Gołota bohaterem najnowszego serialu audio Empik Go

In Audiobooki

O fenomenie Andrzeja Gołoty i jego wpływie na historię w serialu audio opowiada dziennikarz Kacper Bartosiak wraz z zaproszonymi gośćmi. To pierwsza tego typu publikacja. Premiera „Gołota. Polski sen” 6 grudnia w aplikacji Empik Go.

Legenda polskiego boksu, ikona sportu i popkultury lat 90.

Dlaczego „Andrew” zszedł z ringu w trakcie jednej z najważniejszych walk? Jaką rolę w jego karierze odegrała żona, Mariola? I wreszcie, dlaczego mimo wielu porażek, fani go wielbili? To pytania, na które próbuje znaleźć odpowiedź Kacper Bartosiak w oryginalnym audioserialu Empik Go „Gołota. Polski sen”. Dziennikarz i pasjonat sportu w 8-odcinkowej serii przybliża historię legendarnego boksera, Andrzeja Gołoty. Wraz z zaproszonymi gośćmi, m.in. Arturem Szpilką, prof. Zbigniewem Dziubińskim czy Januszem Pinderą próbują zrozumieć wybory i decyzje, które podejmował pięściarz.

-Kariera Andrzeja Gołoty fascynuje nawet wiele lat po tym jak dobiegła końca – w najnowszej historii Polski wciąż trudno wskazać sportowca, który budziłby tak silne i tak skrajne emocje.
W audioserialu chcemy pokazać złożone tło niezwykle ciekawych czasów, w których przyszło funkcjonować młodemu pięściarzowi. Życie wyjątkowo szybko zmusiło go do samodzielności. To nie tylko opowieść o sporcie, ale również o popkulturze, psychologii oraz Polsce i Ameryce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – mówi Kacper Bartosiak.  

Był inspiracją dla wielu – od młodych dziewcząt i chłopców po takich artystów, jak Kazik, Marcin Daniec czy Wisława Szymborska. Po koniec lat 80. był jednym z najbardziej obiecujących polskich sportowców młodego pokolenia, ale u progu kolejnej dekady niespodziewanie zniknął z radaru opinii publicznej. Zamiast dalszej kariery w boksie amatorskim w Polsce, ruszył za Ocean realizować swój „American dream”, jak wielu innych rodaków tym czasie. Andrzej Gołota to legenda, która rodziła się na naszych oczach w trakcie transformacji ustrojowej, co nie było bez znaczenia także dla losów sportowca. W audioserialu słuchacze będą mieli okazję znaleźć także pogłębione tło historyczne – od popkulturowych inspiracji po okres politycznych decyzji, które wielu doprowadziły do migracji.

Fragment pierwszego odcinka:

Żadnemu innemu sportowcowi Polacy tyle nie wybaczyli. Andrzej Gołota nie został może zawodowym mistrzem świata wagi ciężkiej, ale podczas szalonych lat dziewięćdziesiątych miał licencję na dostarczanie wrażeń. Wstawanie w środku nocy na walki „Andrew” z legendami boksu – Ridickiem Bowe, Lennoksem Lewisem i Mikiem Tysonem – stało się nową narodową tradycją. Podobnie zresztą jak rozkładanie na czynniki pierwsze jego porażek i kontrowersyjnych zachowań.

Kacper Bartosiak dziennikarz sportowy i komentator boksu współpracujący między innymi z TVP Sport i Kanałem Sportowym. Były redaktor polskiej edycji „Playboya” oraz portalu Weszło.com. Z wykształcenia socjolog, pasjonat sportu i popkultury.

Gołota. Polski sen

Premiera:6 grudnia (pierwsze trzy odcinki), kolejne 13 grudnia

Gościnnie: Janusz Pindera, Mateusz Borek, Artur Szpilka, Przemysław Saleta, Marek Piotrowski, Zofia Szawernowska, prof. Zbigniew Dziubiński, Ernest Zozuń, Maciej Miszkiń, Piotr Jagiełło, Leszek Dudek, Zbigniew Raubo

Produkcja: Produkcja Podcastów (Gabriela Darmetko)

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirozmowy: „Roksana Węgiel odkrywa magię w piosence 'Mavka i Duch Lasu’

W ostatnich latach Roksana Węgiel zaskakiwała nas swoim niezwykłym talentem wokalnym i zdolnościami scenicznymi. Teraz jednak młoda artystka postanowiła

Read More...

#wtonacjirecenzji: Otto: Portret mężczyzny, którego nie zapomnisz.

Zdarza się, że w trakcie bloku reklam kinowych nasze oczy utkwione są w ekranie, a uwaga wędruje po różnorodnych

Read More...

Street Art

"To wydarzyło się naprawdę - oprócz tego, co zmyśliłem"środa, godz. 16:30, wydarzenie bezpłatne Sztuka uliczna przyciąga wzrok obfitymi w kolory

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu