FELLINI I INNI WIELCY REŻYSERZY W ARTE.TV

In Aktualności, Seriale

W sobotę 21 stycznia przypada 102. rocznica urodzin Federico Felliniego – wielkiego wielbiciela cyrku, ezoteryki oraz przypadku. Cztery z jego filmów zdobyły Oscary w kategorii Najlepszy film zagraniczny, a on sam otrzymał honorową statuetkę za całokształt twórczości w 1993 roku. Syn komiwojażera i gospodyni domowej urodzony w Rimini, wówczas małej wiosce rybackiej, został jednym z najbardziej cenionych europejskich reżyserów. ARTE.tv zabiera swoich widzów w podróż do świata tego cenionego twórcy wraz z filmem dokumentalnym „Duchy Felliniego”, prezentowanym na Festiwalu w Cannes. Oprowadzą nas po nim sami Fellini i Roberto Benigni.

Podróż jest jednym ze słów kluczowych w twórczości Felliniego. Podróż do wnętrza siebie, najtrudniejsza, w którą ruszamy i nigdy nie wiemy, dokąd nas zaprowadzi. Reżyser uwielbiał spacerować po dworcach, był nimi zafascynowany, choć sam niechętnie opuszczał Włochy. Podróż w filmach Felliniego była często transcendentalna, oniryczna lub metafizyczna. – Sens podróży wydaje mi się jednym z fundamentalnych elementów opowieści, to jeden z wielkich mitów narracyjnych. Podróż. Wszystkie moje filmy opowiadają o podróży – albo podróży odbytej, albo podróży marzeń – opowiada Fellini.

Kolejnym ważnym aspektem rządzącym światem reżysera jest przypadek. Każda produkcja była dla niego podróżą, a za sprawą przypadku nigdy nie wiedział, jakie będzie jej zakończenie i ostateczny charakter. –Kiedy dziennikarze czy przyjaciele pytają: „Co będzie w twoim kolejnym filmie?”, zawsze mi bardzo niezręcznie, bo nie do końca wiem. Nie lubię rozmawiać o intencjach, intencje są jedynie narzędziem psychologicznym, które pozwala nam wyruszyć w podróż. Ale czym dokładnie będzie ta podróż? Czym? Dopiero później się tego dowiesz! – mówi w dokumencie ARTE.tv

Wyjątkowe filmy w Arte TV

Zafascynowany Jungiem i spotkaniem z Bernhardem chciał, żeby jego filmy były jak najbliższe istoty rzeczy. Używał języka symboli, który uważał za prawdziwszy od języka konceptualnego. Nieustannie konfrontował pełen głębi byt z rzeczywistością, aby dotrzeć do prawdy, istoty rzeczy. Te dążenia są wyraźnie widoczne w jednym z jego najgłośniejszych dzieł: „Osiem i pół”, wymienianym wśród najistotniejszych filmów kina europejskiego.

Fellini to największe nazwisko współczesnego kina włoskiego stawiane w jednym szeregu z Antonionim, Pasolinim i  Viscontim.  Był wizjonerem, myślicielem i innowatorem, m.in. w zakresie kompozycji działa filmowego poprzez budowanie wysmakowanych estetycznie obrazów świata wyobraźni. Jaki miał wpływ na kolejne pokolenia reżyserów? Tego widzowie ARTE.tv dowiedzą się dzięki dokumentowi „Duchy Felliniego” dostępnego pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/087961-000-A/duchy-felliniego/ do 17 stycznia.

POZOSTAŁE FILMY O WIELKICH REŻYSERACH W ARTE.TV:

Barcelona Pedro Almadovara dostępny do 26/09/2024

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/111198-001-A/zaproszenie-do-podrozy/

„Miedzy słowami” Tokio Sofii Coppoli dostępny do 10/10/2023

Link: Zaproszenie do podróży – „Między słowami” Tokio Sofii Coppoli – Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku

Woody Allen erotyzuje Austrie dostępny do 26/11/2023

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/106676-001-A/woody-allen-erotyzuje-asturie/

„Volver”, La Mancha Almadovara dostępny do 15/09/2023

Link:https://www.arte.tv/pl/videos/105387-001-A/zaproszenie-do-podrozy/

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tvma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Kryminalny duet, którego jeszcze nie było!

Początek lata przynosi miłośniczkom i miłośnikom kryminałów opowieść, która może stać się jednym z hitów tego lata. Cienie dawnych

Read More...

Światowej klasy artyści i prelegenci podczas czterech lipcowych dni na Colours of Ostrava 2024! Bilety w niższej cenie tylko do 14 czerwca!

Wyjątkowa postindustrialna przestrzeń starej huty, 250 prelegentów na jedynym w swoim rodzaju forum dyskusyjnym Meltingpot i doskonały line-up z

Read More...

Reakcja Słowiańska opanowuje Zagłębie Dąbrowskie, jednak na tym nie poprzestaniemy! Zdobędziemy cały kraj!

Celem festiwalu jest popularyzacja i krzewienie wiedzy o kulturze rodzimej, w tym przede wszystkim Słowian, a także integracja ludzi

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu