Wyjątkowy wieczór filmowy – Bank Pekao S.A. wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie zaprasza na kino plenerowe

In Kino, Sztuka, Wydarzenia

W najbliższą sobotę, 18 maja, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie organizowane w ramach  Nocy Muzeów. Na  terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, przed historycznym budynkiem Pałacu Czapskich, będzie miało miejsce kino plenerowe. Pierwszy seans zaplanowano na godzinę 20:00.

Podczas Nocy Muzeów, odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć serię unikatowych filmów poświęconych sztuce i wybitnym artystom. To niepowtarzalna okazja, aby w niezwykłej atmosferze pod gwiaździstym niebem zgłębić tajniki twórczości znanych malarzy i rzeźbiarzy. Filmy, które zostały przygotowane przez Bank Pekao w współpracy z Akademią Sztuk Pięknych, odsłaniają fascynujące historie i tajemnice dzieł sztuki.

Lista Filmów
  1. „Wyspiański w Londynie” – film opowiada o wystawie „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł, 1890–1918”, gdzie zaprezentowano dzieło „Bratki” Stanisława Wyspiańskiego, należące do kolekcji Banku Pekao.
  2. „Barwy Światła” – produkcja przedstawia sylwetkę i twórczość Józefa Mehoffera, jednego z najbardziej utalentowanych artystów okresu Młodej Polski.
  3. „Było pięknie” – przenosi widzów do malowniczego świata współczesnego artysty, Franciszka Maśluszczaka, prezentując jego liczne dzieła i miejsca związane z twórczością.
  4. „Okiem liryka” – dokument przybliżający historię monumentalnego obrazu „Bitwa pod Piramidami” Wojciecha Kossaka, który do dziś robi wrażenie swoją dynamiką i skrupulatnością detali.
  5. „Rytm materii” – film, który przedstawia sylwetkę oraz prace prof. Adama Myjaka, autora znanej rzeźby „Żubra”, będącej symbolem Banku Pekao.
fot. Armando Alvarado

Krótko o wybranych filmach i artystach

„Okiem liryka” – ten film to emocjonująca podróż przez dzieło Wojciecha Kossaka „Bitwa pod Piramidami”, które powstało w 1900 roku. Obraz o imponujących wymiarach 15 × 115 m przedstawia dynamiczną scenę batalistyczną, pełną rozpędzonych sylwetek koni i unoszącego się piasku. Film pozwala zrozumieć, jak artysta dzięki dogłębnej analizie i talentowi oddał emocje towarzyszące scenie bitwy.

„Barwy światła” – Józef Mehoffer, przyjaciel i współpracownik Stanisława Wyspiańskiego, był wszechstronnym artystą okresu Młodej Polski. W filmie, widzowie mogą odwiedzić Pracownię i Muzeum Witrażu w Krakowie, gdzie Mehoffer tworzył swoje niezwykłe dzieła. Film ukazuje znaczenie jego twórczości w kontekście historycznym i współczesnym.

„Było pięknie” – Franciszek Maśluszczak, malarz, grafik i rysownik, w swojej twórczości czerpie z doświadczeń i obserwacji rzeczywistości. W filmie zobaczymy jego pracownię oraz malownicze miejsca, które inspirowały do powstania jego dzieł. Artysta opowiada o swoich pedagogach i pracy nad freskami Drogi Krzyżowej w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie.

,,Rytm materii’’

Co łączy monumentalną ,,Kwadrygę Apollina’’ zamieszczoną na dachu Teatru Wielkiego w Warszawie  z okazałą rzeźbą ,,Żubra’’ będącego symbolem Banku Pekao? Oba pomniki wyszły spod dłuta wybitnego artysty – prof. Adama Myjaka. ,,Rytm materii’’ przybliża sylwetkę artysty oraz jego dorobek artystyczny. W swoim dorobku ma ponad 100 wystaw indywidualnych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Laureat licznych nagród i wyróżnień. W 2005 r. za zasługi dla polskiej kultury, otrzymał złoty medal Gloria Artis. Adam Myjak też wieloletnim rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Sztuka na Wyciągnięcie Ręki

Na terenie wydarzenia, odwiedzający będą mogli w pełni się zrelaksować , poczęstować popcornem i obejrzeć wyjątkowe projekcje filmowe, leżąc wygodnie na leżakach. Jest to idealna okazja, aby w nieformalnej atmosferze zbliżyć się do sztuki i przeżyć niezapomniane chwile, czerpiąc z bogactwa kultury.

Aktywna Promocja Sztuki przez Bank Pekao S.A.

Bank Pekao nie tylko jest mecenasem sztuki, ale także aktywnie angażuje się w promowanie polskiego dziedzictwa kulturalnego. Realizacja filmów o dużej wartości merytorycznej to część strategii banku mającej na celu odkrywanie i popularyzację dziedzictwa artystycznego.

Wirtualna Galeria Sztuki Banku Pekao S.A. to miejsce, gdzie można zobaczyć  niespełna1000 dzieł sztuki, w tym prace klasyków takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Józef Mehoffer, a także współczesnych artystów jak Franciszek Maśluszczak. Bank zaprasza do zapoznania się z bogatym spektrum dzieł dostępnych online.

Dołącz do Nas!

Nie przegap tej wyjątkowej okazji, by zanurzyć się w świat sztuki podczas Nocy Muzeów w Akademii Sztuk Pięknych. Przyjdź, zrelaksuj się i daj się porwać inspirującym opowieściom, które ożywają na ekranie podczas kina plenerowego. Czekamy na Was w najbliższą sobotę, 18 maja, od godziny 20:00!

Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników sztuki, historii i filmu do wspólnego świętowania tej niezwykłej nocy pełnej artystycznych wrażeń!

Materiał sponsorowany przygotowany we wpółpracy z Bankiem Pekao S.A

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Kryminalny duet, którego jeszcze nie było!

Początek lata przynosi miłośniczkom i miłośnikom kryminałów opowieść, która może stać się jednym z hitów tego lata. Cienie dawnych

Read More...

Światowej klasy artyści i prelegenci podczas czterech lipcowych dni na Colours of Ostrava 2024! Bilety w niższej cenie tylko do 14 czerwca!

Wyjątkowa postindustrialna przestrzeń starej huty, 250 prelegentów na jedynym w swoim rodzaju forum dyskusyjnym Meltingpot i doskonały line-up z

Read More...

Reakcja Słowiańska opanowuje Zagłębie Dąbrowskie, jednak na tym nie poprzestaniemy! Zdobędziemy cały kraj!

Celem festiwalu jest popularyzacja i krzewienie wiedzy o kulturze rodzimej, w tym przede wszystkim Słowian, a także integracja ludzi

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu