Więcej niż klub – Paweł Beręsewicz

In Audiobooki, Literatura, Recenzje

Więcej niż klub – Paweł Beręsewicz

 

Co łączy wszystkie pokolenia chłopców (a w ostatnim czasie coraz częściej również dziewczyn)? Piłka nożna. Niemal każdy w swoim życiu kopał piłkę sam, z kolegami czy z ojcem. Na podwórku przy trzepaku, w szkółce piłkarskiej czy na przerwie w szkole.  W mniej lub w bardziej profesjonalny sposób, z publicznością lub z jej brakiem, rozgrywał mecze na betonie czy murawie. Dlaczego w takim razie nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i nie zacząć CZYTAĆ o tym, co nas interesuje? Z taką propozycją wyszedł Paweł Beręsewicz z książką Więcej niż klub wydawnictwa Klub Łowców Przygód.

Autor ma na swoim koncie wiele książek dla dzieci, za które otrzymał nagrodę Guliwera konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek czy Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Był też wielokrotnie nominowany w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.

Prywatnie pracował jako nauczyciel języka angielskiego w jednym z warszawskich liceów, tłumaczy książki (takie pozycje jak Ania z Zielonego Wzgórza, Przygody Tomka Sawyera czy Tajemniczy Ogród), współtworzy polsko-angielskie i angielsko-polskie słowniki m.in. Wielki Słownik PWN-Oxford.

Więcej niż klub – Paweł Beręsewicz – o powieści

Powieść opowiada historię dwóch 12 letnich chłopców, dla których piłka jest całym życiem. Filip, który przypodobał sobie ksywkę Messi i Marek o pseudonimie Ronaldo razem grają w osiedlowym klubie Fruteks Pięknogóra, któremu kiedyś w latach świetności niemal udało się pokonać Legię Warszawa!

Obecnie Fruteksowi nie wiedzie się najlepiej. Brakuje zawodników, a przecież w dziesięciu nie da się wygrać meczu (chyba, że grałoby dziesięciu prawdziwych Messich…). Poza tym bramkarz Oliwier zamiast piłki woli chodzić na tańce ludowe do zespołu Pięknogórzanka, a dopiero co rozpoczęły się zawody Wojewódzkiej Ligii Przyszłych Gwiazd!

Z pomocą chłopakom przychodzi nowa koleżanka, Ewka, która postanawia zostać agentką zarówno sportowców jak i artystów. Dziewczyna w niekonwencjonalny sposób stara się naprawić wszystkie problemy, czym często zaskakuje i irytuje kolegów, powodując chaos i niekiedy działając wbrew ich woli, co mimo wszystko wychodzi im na dobre. W tajemniczy sposób zdobywa kontakty do różnych ważnych osobistości, które nie mogą się nadziwić młodym wiekiem agentki. Poza tym Ewka kompletnie nie zna się na piłce!

Doceniana zaczyna być dopiero, gdy na boisku wybucha pożar, który stawia pod znakiem zapytania udział w zawodach: sponsorzy wycofują się, a co za tym idzie zespół traci trenera, nie ma kto zająć się kwestią strojów, istotne są też takie kwestie jak transport czy koszenie murawy i trzeba zająć się tym wszystkim na własną rękę!

Załamani chłopcy tak naprawdę już się poddali, jednak Ewka zawsze ma w zanadrzu nowe pomysły, nie traci nadziei i stara się zmotywować zespół i obudzić w nich ducha walki. Z drugiej strony dziewczyna miesza też w uczuciach chłopaków – nie wiedząc czemu, zaczynają się nią interesować prywatnie, czego do końca sami nie są w stanie zrozumieć. Buzują w nich emocje, którym często się poddają, zarówno w kwestii nowej koleżanki, jak i ciętych komentarzy w stosunku do kolegów.

Treść książki czyta się bardzo szybko, zapewne dzięki dużej ilości często zabawnych dialogów. Pokazują one nie tylko fascynację piłką (bo rozmowy w dużej mierze dotyczą właśnie piłki), ale również pewną przekorność zaczynających wchodzić w okres dojrzewania chłopców. Wszystko przeplatane jest szczegółowymi opisami wydarzeń odbywających się na boisku, co czyta się z zapartym tchem i przesiąknięte jest mnóstwem emocji.

Więcej niż klub – Paweł Beręsewicz – recenzja

Książka napisana jest całkiem prostym językiem, poza przedstawieniem gry, nie ma w niej zbyt wielu opisów przyrody, więc może przypaść do gustu nawet młodszym czytelnikom i na pewno się nie znudzą. Akcja jest wartka, śledząc drogę piłki przeskakuje się w szybkim tempie zdanie po zdaniu, strona po stronie – niemal jak podczas oglądania w telewizji prawdziwego meczu.

Poleciłabym ją także osobom, które dopiero wchodzą w świat footballu, czy nie wiedzą zbyt wiele na jego temat, ponieważ sama w prosty sposób przyswoiłam sobie parę wcześniej nieznanych terminów, jak również trochę innym okiem udało mi się spojrzeć na temat. Zostało tam też poruszone sporo problemów, z którymi zmagają się młodzi ludzie: kwestia rozbitej rodziny, wyśmiewania przez rówieśników, pierwsze zauroczenia, nieporozumienia pomiędzy przyjaciółmi czy to, jak ważna jest praca zespołowa.

Niestety nie miałam możliwości dostać w ręce papierowej wersji książki, ale za to przesłuchałam audiobooka, czytanego przez Andrzeja Hausnera. Lektor robi to fenomenalnie! Słuchając relacji z rozgrywanych meczów, czułam się jak na prawdziwym stadionie z Dariuszem Szpakowskim przy mikrofonie. Buduje on takie napięcie, że w  momencie wygłaszania podsumowania wyników Wojewódzkiej Ligii Przyszłych Gwiazd, z niecierpliwością oczekiwałam na to, by dowiedzieć się, jak dokładnie poszło Fruteksowi Pięknogóra.

Trochę gorzej radzi on sobie z naśladowaniem kobiecych głosów, ale sądzę, że można to wybaczyć mu jako mężczyźnie. Ilustracjami zajęła się Elżbieta Chojna – absolwentka warszawskiego ASP ze stypendium w Meksyku i autorka dziesiątek okładek i plakatów. Oprawa książki jest w jaskrawych kolorach, także na pewno zwraca swoją uwagę na półce i nie powinna zostać ominięta przez oczy młodych czytelników.

Mimo tego że z piłką nożną mam kontakt jedynie podczas najważniejszych światowych rozgrywek, to książka zdołała mnie zainteresować, także na pewno jestem w stanie polecić ją młodym osobom, których konikiem jest football. Sądzę, że jest ona w stanie skłonić co bardziej oporne istoty do rozpoczęcia przygody z czytaniem, łącząc ich zainteresowania z rozwijaniem umysłu, szczególnie, że mogą się one utożsamiać z głównymi bohaterami.

Powieść Beręsowicza przede wszystkim jest książką o niespotykanej tematyce. Jest to najprawdopodobniej pierwsza tego typu lektura po Do przerwy 0:1 autorstwa Adama Bahdaja z lat 50-tych, na podstawie której powstał nawet serial telewizyjny, w związku z tym uważam, że Więcej niż klub ma szansę osiągnąć taki sam, lub nawet większy sukces.

Za udostępnienie audiobooka dziękujemy

Link do sklepuhttp://virtualo.pl/audiobook/wiecej-niz-klub/208818/

Autor: Emilia Matyjaszkiewicz

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Niesamowita okazja na zakupy książkowe!

Słońce przygrzewa, sezon urlopowy w pełni… można się wreszcie ZATRZYMAĆ na chwilę i zrobić coś dla siebie. Na przykład przeczytać książkę!

Read More...

Nadchodzi „Apokawixa”

Zdana matura, wakacje, plaża, melanż życia i… TO. Prezentujemy spot kampanii teaserowej zapowiadającej film „Apokawixa” w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

Read More...

„Kino na wakacje, taniej przez aplikację” – akcja sieci Helios!

Lato tego roku obfitować będzie w moc wakacyjnych premier. Poza fantastycznymi filmami w przeróżnych gatunkach, Helios przygotował dla

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu