Kolejny, międzynarodowy sukces polskiego kina. Poruszający film ZGODA w Konkursie Głównym 41. MFF w Montrealu.

In Kino

Kolejny, międzynarodowy sukces polskiego kina. Poruszający film ZGODA w Konkursie Głównym 41. MFF w Montrealu.

Kolejny, międzynarodowy sukces polskiego kina.

Poruszający film „Zgoda” w Konkursie Głównym 41. MFF w Montrealu.

Nominowany do Złotych Lwów  42. FPFF w Gdyni obraz z Jakubem Gierszałem, Zofią Wichłacz i Danutą Stenką w krajowych kinach od 6 października.

 

Film „Zgoda” – poruszająca historia miłosna, rozgrywająca się w trudnych czasach schyłku II Wojny Światowej – znalazł się w Konkursie Głównym 41. MFF w Montrealu. W walce o laury prestiżowej imprezy produkcja z Polski będzie rywalizować z 17. innymi tytułami z całego świata.

 

„Zgoda”, będąca debiutem Macieja Sobieszczańskiego, to opowieść o dwóch młodych mężczyznach (Jakub Gierszał – „Sala samobójców”, „Wszystko co kocham” i Julian Świeżewski – „Wołyń”) zakochanych w jednej dziewczynie. W tę wcieliła się Zofia Wichłacz, która debiutowała rolą „Biedronki” w „Mieście 44” Jana Komasy, zdobywając za swoją kreację Polską Nagrodę Filmową – Orzeł w kategorii „Odkrycie roku” oraz Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W 2017 roku jej występ w „Amoku” wyróżniono w Berlinie nagrodą Shooting Star 2017, przyznawaną najzdolniejszym europejskim aktorom młodego pokolenia.

 

Dotychczas film Sobieszczańskiego został nagrodzony na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w sekcji First Look dla najlepszego projektu w fazie postprodukcji. Znalazł się również w elitarnym gronie produkcji nominowanych do Złotych Lwów 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Reżyser „Zgody” jest kolejnym polskim twórcą, którego film ma szansę na sukces w ramach kanadyjskiego festiwalu. W poprzednich latach w Montrealu wyróżnienia odebrali m.in. Michał Rogalski (nagroda za najlepszy scenariusz za „Letnie przesilenie”) oraz Maciej Pieprzyca (Grand Prix oraz Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Publiczności za „Chce się żyć”). Warto zaznaczyć, że dystrybutorem wszystkich wspomnianych filmów: „Zgody” oraz głośnych produkcji „Letnie przesilenie” i „Chce się żyć” jest jedna firma – Kino Świat.

 

Foto: Grzegorz Spała

 

Jest rok 1945. Właśnie kończy się wojna. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego, UB dokonuje czystek wśród „niechętnych komunistycznej władzy”. Do pracy w obozie zgłasza się młody chłopak Franek (Julian Świeżewski). Próbuje ocalić Annę (Zofia Wichłacz), w której jest zakochany. Nie wie, że wśród osadzonych znalazł się Erwin (Jakub Gierszał), Niemiec, jego przyjaciel sprzed wojny, który od dawna skrycie kocha się w dziewczynie… Franek dołącza do komunistów, naiwnie licząc, że uda mu się oszukać system. Już pierwsze dni pracy w obozie odzierają go ze złudzeń. A z czasem przekonuje się, że aby ocalić swoją ukochaną, będzie musiał poświęcić wszystko…

 

Scenariusz „Zgody”, autorstwa Małgorzaty Sobieszczańskiej, otrzymał  III nagrodę w konkursie Script Pro 2012. Za kamerą stanął Walentyn Wasjanowicz, wybitny ukraiński operator, autor zdjęć  do nagrodzonego w Cannes filmu „Plemię”. Reżyserem filmu jest Maciej Sobieszczański, którego poprzedni film „Performer” uhonorowano w tym roku prestiżową nagrodą „Think” podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

 

Film „Zgoda” znalazł się w prestiżowym gronie produkcji nominowanych do Złotych Lwów 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

ZGODA w kinach od 6 października

 

Gatunek: dramat wojenny

Produkcja: Polska 2015

Reżyseria: Maciej Sobieszczański („Performer”)

Scenariusz: Małgorzata Sobieszczańska

Produkcja: Studio Filmowe Kalejdoskop („Moje córki krowy”, „Śluby panieńskie”)

Koprodukcja: WFDiF , EBH Polska, Wajda Studio

Obsada: Jakub Gierszał („Yuma”, „Sala samobójców”, „Wszystko co kocham”), Zofia Wichłacz („Miasto 44”), Julian Świeżewski („Czas honoru. Powstanie”), Wojciech Zieliński („Czerwony pająk”, „Służby specjalne”, „Pokłosie”, „Chrzest”), Danuta Stenka („Planeta Singli”, „Kamienie na szaniec”, „Czas honoru”), Jacek Braciak („Żyć nie umierać”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Zbliżenia”)

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Pawlicki, Małaszyński i Krawczyk jako elektryzujące trio. Superprodukcja audio na podstawie nowej powieści ​Harlana Cobena.

Antoni Pawlicki w roli niedoszłej gwiazdy NBA, Paweł Małaszyński jako ekscentryczny miliarder psychopata oraz kryminalna historia okraszona kulisami z

Read More...

APHKAHAZETI W POLSCE GRUZIŃSKI PAŃSTWOWY BALET Z CHÓREM I ORKIESTRĄ NA ŻYWO

Tradycyjne fragmenty muzyki gruzińskiej w zupełnie nowej odsłonie, wykonane przez orkiestrę na żywo, a także widowiskowe tańce różnych regionów

Read More...

#nowośćwydawnicza. PTAKY – „Godot”

Płyta GODOT to spotkanie po latach. Płyta GODOT jest o Człowieku. O tym, co jest w nim wzniosłe. Czy

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu