BEM! Musical o patriotach i renegatach

In Teatr

Kolejna premiera Pożaru w Burdelu, w ramach programu „Sto wskrzeszeń na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – „BEM! Musical o patriotach i renegatach”, została wyprodukowana we współpracy z Teatrem Syrena i Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W Teatrze Syrena spektakle będą pokazywane od 18 do 27 maja. Kielecka premiera przewidziana jest na 15 września.  

 

„BEM! Musical o patriotach i renegatach” to kooperacja twórców Pożaru w Burdelu, Teatru Syrena w Warszawie oraz Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Niezwykłe widowisko muzyczne pełne zaskakujących zwrotów akcji i typowego dla Pożaru poczucia humoru. Jedno z kolejnych, po „Duchach”,  wskrzeszeń w ramach programu „Stu wskrzeszeń na 100-lecie Polski”.

 

Islamski raj. Generał Bem, który umarł jako prawowierny muzułmanin, zażywa zasłużonego szczęścia z 77 hurysami. Niestety, kiedy w 1929 roku polska ekspedycja rządowa przeprowadza ekshumację w Aleppo i ściąga jego szczątki do Polski, dusza Generała zostaje wyrzucona z raju. Generał tuła się po bezdrożach zaświatów, przeżywając stare i nowe przygody. Na jego legendę w nadziei wiecznej infamii dybią starzy wrogowie: car Mikołaj I, polski generał Władysław Zamoyski i sam Drakula, którego Generał pokonał w Transylwanii. Czy ulgę tułaczce herosa przyniesie śledztwo Teatralnego Instytutu Pamięci Narodowej?

 

„Sto wskrzeszeń na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to cykl muzyczno-biograficznych musicali o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy niestandardowo pojętej polskości. Celem programu TIPN-u jest stworzenie galerii oryginalnych polskich patriotów, wśród których są Polak-muzułmanin Józef Bem, święta Faustyna, stołeczny flaner Czarny Roman, jedyny czarnoskóry powstaniec warszawski August Agbola O’Brown, najsłynniejsze europejskie medium spirytystyczne dwudziestolecia międzywojennego Franek Kluski, Nina Andrycz, Michał Waszyński i inni.

 

Bohaterów programu „Sto wskrzeszeń na 100-lecie Polski” wybrała międzynarodowa komisja złożona z twórców musicali, historyków, teatrologów, ekshumatorów i badaczy podziemia. Wśród zaproszonych twórców jest Maciej Łubieński i Michał Walczak.

 

„(…) Chcemy stworzyć na stulecie naszej niepodległości muzyczno-biograficzne musicale o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy o polskości, która jest na pewno poza szablonem tego patriotyzmu powiedziałbym mainstreamowego. Nasza koprodukcja będzie kręcić się wokół postaci generała Józefa Bema, który w dramatycznych okolicznościach przeszedł na islam, ale także wokół polskich nomadów, którzy wobec zniknięcia Polski z mapy byli rzucani gdzieś po świecie (…)” – mówi Michał Walczak, współtwórca Pożaru w Burdelu i reżyser spektaklu.

 

 

Premiera: 18 maja 2018, Teatr Syrena

 

Twórcy:

Reżyseria Michał Walczak

Tekst Maciej Max Łubieński

Muzyka Wiktor Stokowski

Scenografia Mariusz Napierała

Kostiumy Bożena Ślaga-Śmierzyńska

 

Obsada:

Monika Babula / Magda Grąziowska
Joanna Kasperek /Jolanta Litwin-Sarzyńska
Lena Piękniewska
Magdalena Placek-Boryń
Kornelia Raniszewska
Agnieszka Rose
Anna Terpiłowska
Krzysztof Broda-Żurawski
Mariusz Drężek (aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie) / Łukasz Wójcik (aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie)
Przemysław Glapiński / Jacek Mąka
Filip Kosior
Mariusz Laskowski
Andrzej Plata / Jacek Pluta

Piotr Siejka
Wojan Trocki

 

 

Daty i godziny spektakli w Teatrze Syrena

 

18 maja/pt/ 19.00 – premiera

19 maja/sb/ 15.00 i 19.00

22 maja/wt/ 19.00

23 maja/śr/ 19.00

24 maja/czw/ 19.00

25 maja/pt/ 19.00

26 maja/sb/ 19.00

27 maja/nd/ 19.00

 

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Gorący zwiastun filmu MIŁOŚĆ, SEKS & PANDEMIA Patryka Vegi już w sieci! (4 lutego w kinach!)

Namiętność, poszukiwanie miłości i dużo gorących scen .Zobacz zwiastun filmu „Miłość, seks & pandemia”! Nowy film Patryka Vegi w kinach

Read More...

Film „355” z Jessica Chastain już w kinach

Zdobywczynie OSCARÓW Penelope Cruz i Lupita Nyong’o, zachwycające Jessica Chastain i Diane Kruger oraz gwiazdor serii AVENGERS Sebastian

Read More...

„Mój syn” w kinach od 25 lutego! ZWIASTUN

25 lutego do kin trafi film „Mój syn” w reżyserii Christiana Cariona - zrealizowany w nowatorski sposób detektywistyczny thriller

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu