„Córcia” – nieustępliwa nadzieja w monodramie o relacjach matki i córki

In Teatr

W Teatrze WARSawy 26 maja odbędzie się premiera gościnnego spektaklu „Córcia” – monodramu Katarzyny Szaulińskiej wyreżyserowanego przez Iwonę Siekierzyńską. W roli głównej Justyna Dworczyk.

 

Matka. Córka. Profesor Mona. Trzy kobiety. Słodko – gorzkie konfrontacje i podróż do przeszłości, aby uleczyć teraźniejszość.  Informacja o śmierci ukochanej profesorki ze szkoły staje się dla Moniki impulsem do wspomnień. To wyprawa nie tylko śladem radosnych chwil spędzonych w łódzkiej Filmówce, ale przede wszystkim, powrót do bolesnego klinczu w relacjach z matką oraz szkolną profersorką Moną.

 

Opowiadane historie sprawiają, że dotychczasowe poukładanie i wewnętrzna harmonia Moniki ustępują rozpaczliwej, nieutulonej tęsknocie za miłością i akceptacją matki. Jak się wkrótce okazuje – również za potrzebą uznania ze strony ekscentrycznej pani Profesor, której uwagę Monika dostawała pod pewnymi warunkami…

 

„Po śmiechu płacz przychodzi” – mawia matka Moniki, skutecznie studząc entuzjazm towarzyszący sukcesom córki. Bohaterka staje oko w oko ze słodko-gorzką refleksją, że sporo energii w jej życiu zajęło staranie się, aby być dobrą „córcią”.

 

Twórczynie spektaklu podejmują temat zwany w psychologii „nieustępliwą nadzieją”. Według Marthy Stark, jest to postawa, w której, zamiast pozwolić sobie na pożegnanie niespełnionych oczekiwań, chwytamy się nadziei, że pewnego dnia zdołamy wydobyć z rodzica, szefa albo partnera uznanie i miłość. Trzymamy się uporczywej wiary w to, że może jednak uda nam się zmienić bliską osobę, w taką, jaką chcielibyśmy, żeby była. Z drugiej strony ogarnia nas nieustępliwa wściekłość, kiedy uświadamiamy sobie, że mimo naszych wysiłków i żarliwego pragnienia, być może nigdy nam się to nie uda.

 

Jak potoczy się historia Moniki?

Czy uda jej się dostać miłość, której tak pragnie?

A może… uwolni się od tego pragnienia…?

 

 

Katarzyna Szaulińska –autorka jest psychiatrą, ale też pisze i publikuje poezję, opowiadania, jest autorką komiksu o depresji Czarne Fale. Również maluje, fotografuje i jest autorką materiałów filmowych.

 

Justyna Dworczyk – absolwentka wydziału aktorskiego i doktorantka PWSFTviT w Łodzi. Obecnie psychoterapeutka w trakcie szkolenia w Laboratorium Psychoedukacji. Na co dzień prowadzi treningi, szkolenia menadżerskie. Prowadzi gabinet wsparcia psychologicznego dla studentów wydziału aktorskiego w Akademii Teatralnej.

 

Iwona Siekierzyńska – polska reżyserka filmowa i scenarzystka. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i reżyserię na PWSFTviT w Łodzi. W 1996 r. zrealizowała film krótkometrażowy Pańcia, za który została nominowana do studenckiego Oscara. Reżyserowały głośny film „Moje pieczone kurczaki”.

 

Gościnny spektakl na scenie Teatru WARSawy.

Spektakl wyprodukowany przez Justynę Dworczyk.

Premiera 26 maja 2018

 

 

Reżyseria: Iwona Siekierzyńska

Tekst: Katarzyna Szaulińska

Scenografia: Ewa Pfanhauser

Kostiumy: Vasina Studio

Opracowanie muzyczne: Maja Kisielińska

Występuje: Justyna Dworczyk, Elżbieta Jarosik (głos matki)

 

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Wyjątkowe, wirtualne wydarzenie dla fanów DC Comics już 16 października!

DC FANDOME - największe wydarzenie w świecie DC! Bezprecedensowe 24-godzinne wirtualne spotkanie fanów z całego świata na platformie www.DCFanDome.com

Read More...

Tęskno z soundtrackiem do produkcji audio „Mała Księżniczka”

Tęskno prezentuje premierowy materiał – ścieżkę dźwiękową do audiobooka „Mała Księżniczka” Karoliny Lewestam. Ta nasycona symboliką historia, nawiązująca do kultowej powieści

Read More...

Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt i Michał Żurawski urządzają „Chrzciny”. Data premiery kinowej

Intrygująca historia skłóconej rodziny, której losy połączyły się z przełomowym dla Polski wydarzeniem…Komedia obyczajowa „Chrzciny” z Katarzyną Figurą, Maciejem

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu