Program dzienny festiwalu Unsound: dużo dyskusji, instalacja Mirosława Bałki oraz darmowe kryptowaluty

In Wydarzenia

Oto program dzienny krakowskiego festiwalu Unsound: pełna lista dyskusji, prezentacji i instalacji. Festiwal rozpoczyna się już w tym tygodniu!

 

Szesnasta edycja Unsoundu rozpoczyna się w tym tygodniu, 7 października, pod hasłem Presence. Do programu muzycznego, filmowego oraz warsztatowego dołącza właśnie obszerny program dyskusyjny, który można już znaleźć na stronie unsound.pl.

 

Łącząca dźwięk, zapach i światło instalacja „Ephemera: Foris” CHRISA WATSONA, GEZY SCHOENA i MFO została ogłoszona już wcześniej. Wstęp na nią nie jest objęty karnetem i wymaga zakupu dodatkowego biletu. Można to zrobić za pośrednictwem Ticketmastera. Jedna sesja trwa około czterdziestu minut.

 

W odpowiedzi na nią, jak i na motyw przewodni festiwalu, MIROSŁAW BAŁKA zgodził się odtworzyć swoją pracę z 1997 roku zatytułowaną „a, e, i, o, u”. Jest to dźwiękowa rejestracja szczekania i wycia psów ze schroniska w Celestynowie pod Warszawą. Zobaczyć będzie można również SENSTERA, programowalną rzeźbę kinetyczną z końca lat 60., zbudowaną przez  EDWARDA IHNATOWICZA. Została ona przywrócona do dawnej świetności dzięki krakowskiemu AGH, gdzie się obecnie znajduje. BARTOSZ ZASKÓRSKI zaprezentuje w Henryk Gallery wystawę pod tytułem „Monster”. Wstęp na obie instalacje oraz wystawę jest wolny.

 

Darmowe jest również wejście na wydarzenia programu dyskusyjnego. Zgodnie z poprzednią zapowiedzią, jednostka badawcza AUDINT opowie o sztucznej inteligencji, podróży w czasie, przejmowaniu sygnałów, wskrzeszanych wirtualnie raperach i dźwiękowej żałobie. Członkowie grupy to STEVE GOODMAN, TOBY HEYES, KRISTEN GALLERNEAUX, ELENI IKONIADOU i DEMELZA TOY TOY.

 

SAM ROLFES to artysta wizualny, który wystąpi na festiwalu wspólnie z RABITEM i HOUSE OF KENZO. Zaprezentuje sposoby powstawania jego improwizowanych projektów trójwymiarowych. Związana z Akademią Leona Koźmińskiego i MIT naukowczyni ALEKSANDRA PRZEGALIŃSKA opowie o kreatywności i sztucznej inteligencji. JOHN DANAHER, redaktor publikacji „Robot Sex: Social and Ethical Implications”, będzie mówił o seksie ludzi z robotami. RYAN DIDUCK jest autorem książki „Mad Skills: Midi and Music Technology in the Twentieth Centry”, której wątki rozwinie w swojej prezentacji. O historii wspomnianego już Senstera opowie ANNA OLSZEWSKA, jedna z osób zaangażowanych w jego odbudowę.

 

Kolejne punkty programu związane są z obchodami dziesięciolecia wytwórni PAN. TCF opowie o produkcji rojowej. Artystka i teoretyczka JENNA SUTELA przedstawi systemy biologiczne i komputerowe. CORY LEVINSON będzie mówić o infrastrukturach muzycznych. Częścią programu będzie również projekt „AS WIFI”, który wydarzy się równolegle do koncertu Amnesii Scanner. W specjalnej sieci udostępniony zostanie interfejs komunikacji z Oracle – sztuczną inteligencją będącą członkiem zespołu. Za jej pomocą zostanie również zorganizowane rozdawnictwo tokenów. Za kryptowalutę będzie można nabyć niepublikowaną dotąd muzykę grupy. Mechanikę projektu wyjaśni Cory wraz z LOUISEM CENTEREM.

 

JOHN DORAN jest wydawcą magazynu „The Quietus” oraz autorem książki „Jolly Lad”, swojego świadectwa walki z uzależnieniem, chorobą psychiczną oraz uzdrawiającej mocy muzyki. Poprowadzi on rozmowę o zdrowiu psychicznym w branży muzycznej, w której wezmą udział JLIN, LOTIC i ELTRON. Dziennikarz wygłosi również rozprawę na temat muzyki Apheksa Twina w kontekście kornwalijskiego folkloru.

 

Związany z „ARTnews” Andy Battaglia, dziennikarz i współkurator Unsoundu, powraca z kolejną prezentacją na temat historii sztuki, tym razem opowiadając o niej w kontekście motywu przewodniego, jakim jest Presence. Poprowadzi on również wywiady z MOOR MOTHER, CHRISEM WATSONEM i PHILLEM NIBLOCKIEM. „Resident Advisor” w ramach serii RA.Exchange będzie rozmawiać z OLOFEM DREIJEREM. Magazyn spotka się również z KAMPIRE i ARLENEM DILSIZIANEM z Nyege Nyege, by rozmawiać o muzyce w Afryce Wschodniej. Chris Bohn z „The Wire” będzie z kolei moderować dyskusję na temat międzynarodowej ekspansji festiwali muzycznych oraz platform, a także odpowiedzialności, jaka na nich ciąży. Rozmawiać będą przedstawiciele Unsoundu, CTM-u i Nyege Nyege.

 

Na pytania dotyczące cyberpunka w 2018 roku odpowiadać będą pisarz i teoretyk JAY SPRINGETT oraz pisarka i dziennikarka AGATA PYZIK, a całość poprowadzi LISA BLANNING. Jay zaprezentuje również analizę nowych strategii potrzebnych w walce z fałszywymi wiadomościami oraz wątpliwej jakości „prawdą” w mediach. Zaprezentowana w poprzednim ogłoszeniu KRISTEN GALLERNEAUX opowie o swojej książce „High Static, Dead Lines: Sonic Spheres & the Object Hereafter’ oraz o filmie „The Hum”.

 

Drugi z redaktorów „The Quietusa”, LUKE TURNER wyda niedługo swoją „duchową biografię” pod tytułem „Out of the Woods”. Dziennikarz zapyta Chrisa Watsona, TODDA BARTONA i aktywistkę na rzecz środowiska WIOLETTĘ SMUL czy to nie najwyższy czas, by zmienić sposoby poruszania się po świecie. Wspólnie z historyczką EDYTĄ GAWRON oraz MICHAELEM REUBENFELDEM, współzałożycielem Festivaltu, będzie również zgłębiać żydowskie korzenie Krakowa.

 

Stan demokracji w Środkowej i Wschodniej Europie sprawdzi ELISABETH ZEROFSKY z „The New Yorkera”, która rozmawiać będzie z KAJĄ PUTO, KLEMENTYNĄ SUCHANOW oraz Agatą Pyzik. STEFANOS LEVIDIS zaprezentuje dokonania multidyscyplinarnej agencji badawczej Forensic Architecture, która analizuje zjawisko przemocy na świecie posługując się różnymi metodami badawczymi. LOU DRAGO z XenoEntities Network zapyta o bojkot i protest w internecie m.in. LUZ DIAZ z Room 4 Resistance, piszącego dla Ha!artu JAKUBA MIHILEWICZA i TAMAR SHLAIM z Repeater Books.

 

I w końcu… program muzyczny uzupełnia jeszcze kilka nazwisk! Koncerty na Unsoundzie zagrają jeszcze duet PAPER CUTS łączący modularną syntezę z żywą perkusją, OLGA SZYMULA grająca muzykę elektroakustyczną oraz DJ / MORGIANA HZ z hybrydowym setem. Na Szpitalnej 1 zagra również kolejny jej rezydent – KINZO CHROME.

 

 

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

10 grudnia startuje 16. AfryKamera!

Tegoroczna edycja AfryKamery to kino artystyczne i gatunkowe, krótkie metraże, a także spotkania z gośćmi i energetyczne koncerty. W  programie znalazły się

Read More...

#wtonacjipromocji: „hTraE 2120 – Lekcja”, czyli bliska fikcyjność

Tym razem w serii tekstów promocyjnych przedstawiamy Wam najnowszą powieść Małgorzaty Rogalskiej. Autorka udowodniła, że mimo prezentacji życia na

Read More...

“W 80 dni dookoła świata” – film twórców „Epoki lodowcowej 2” w kinach od 25 grudnia!

To pierwsza animowana i pełnometrażowa adaptacja powieści Juliusza Verne’a. W postać Willy’ego Fogga wcielał się już Pierce Brosnan i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu