Henri Matisse – człowiek, który wstrząsnął sceną sztuki

In Sztuka

Henri Matisse był francuskim malarzem i grafikiem, a także jednym z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Jego stylistyczne innowacje zasadniczo zmieniły bieg sztuki współczesnej i mocno wpłynęły na twórczość kolejnych pokoleń młodszych malarzy.

Błyskotliwe wykorzystanie koloru i przesadnej formy Matisse’a było naprawdę przełomowe i nie sposób przecenić jego znaczenia dla współczesnego malarstwa. Zaciekła rywalizacja z Pablem Picasso i ruchem kubizmu doprowadziła Matisse’a do stworzenia zupełnie nowego kierunku w historii sztuki – Fowizmu.

 

Henri Émile Benoît Matisse urodził się 31 grudnia 1869 roku w małym przemysłowym mieście Bohain-en-Vermandois we Francji. Matisse nie zamierzał zostać artystą. Wyjechał do Paryża by studiować prawo – zdał egzamin z wyróżnieniem i uzyskał stanowisko w kancelarii prawnej w mieście Saint-Quentin.

Pierwsze artystyczne kroki

Próbując oderwać myśli od nudnych dni pracy w kancelarii prawnej, które nie okazały się tak interesujące, jak się spodziewał, Matisse zaczął uczęszczać na zajęcia z rysunku. Po kilku miesiącach, zdiagnozowano u niego chorobę, która uniemożliwiła mu podjęcia pracy przez jakiś czas – zaczął więc malować. Wkrótce po tym, jak jego stan się polepszył, Henri uświadomił sobie, że czuł się bardziej szczęśliwy podczas choroby i malowania, niż w czasie kiedy był zdrowy i pracował. Zrezygnował z pracy i zdecydował się na wyjazd do Paryża oraz dalsze kształcenie artystyczne. Będąc zamożnym człowiekiem, mógł pozwolić sobie na studia w takich instytucjach jak Académie Julian i École des Beaux-Arts.

 

Przełom

Matisse miał imponujący przełom twórczy w latach 1904 i 1905, kiedy jego paleta kolorów nagle stała się o wiele jaśniejsza. Można to zawdzięczać podróżom – odwiedził Saint-Tropez w południowej Francji i śródziemnomorskie Collioure, gdzie namalował dwa utwory – The Open Window i Woman with a Hat. Te dwa obrazy wystawił  w słynnym Salonie Jesiennym w 1905 roku.

Artystyczny szczyt

W roku 1909 Matisse stworzył ważną parę obrazów – Dance (I) i Music. Dzięki temu nadal zachwycał publiczność charakterystycznymi elementami nasyconych kolorów, spłaszczoną grafiką, ograniczonymi detalami i mocnymi konturami. Wszystkie powyższe stały się znakiem rozpoznawczym dla sztuki Matisse’a. Niektóre z jego prac z tego okresu miały elementy kubistyczne (jak Lekcja fortepianu z 1916 roku).

 

 

Późniejsze życie

W 1917 r. Matisse zaczął spędzać zimy na ciepłym Morzu Śródziemnym, a w 1921 r. przeniósł się do Nicei. W latach 1918-30 Henri malował głównie kobiece akty, ale także spędzał dużo czasu na tworzeniu grafik i ilustrowaniu książek. W 1941 roku został zmuszony do poddania się operacji, po której był obłożnie chory. Ponownie odkrył miłość do sztuki podczas rekonwalescencji – tym razem, przy użyciu papieru i nożyczek, tworząc wycinanki i kolaże. Matisse zakończył swój ostatni obraz w 1951 roku, a wycinanki były ostatnimi dziełami sztuki, jakie kiedykolwiek wykonał. Artysta zmarł 3 listopada 1954 roku, w wieku 84 lat.

Człowiek, który wstrząsnął sceną sztuki

Henri Matisse udowodnił, że kreatywność wymaga odwagi. Potrząsnął sceną artystyczną i opracował nowy ruch artystyczny, który otworzył drzwi wszystkim współczesnym malarzom. Pierwsza książka naukowa o znaczeniu Matisse’a dla historii sztuki ukazała się w 1920 roku.

Autor: Auxioner.com

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: Otto: Portret mężczyzny, którego nie zapomnisz.

Zdarza się, że w trakcie bloku reklam kinowych nasze oczy utkwione są w ekranie, a uwaga wędruje po różnorodnych

Read More...

Street Art

"To wydarzyło się naprawdę - oprócz tego, co zmyśliłem"środa, godz. 16:30, wydarzenie bezpłatne Sztuka uliczna przyciąga wzrok obfitymi w kolory

Read More...

AVATAR: ISTOTA WODY już 5 lipca na Blu-ray, Blu-ray Steelbook i DVD

Już w lipcu fani Avatara będą mieli dwie okazje do świętowania. Wraz z długo wyczekiwaną premierą filmu Avatar: Istota

Read More...

One commentOn Henri Matisse – człowiek, który wstrząsnął sceną sztuki

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu