SZYC, BOCZARSKA, DĘBSKA I MARCZEWSKI – ZOBACZ PLAKATY FILMU PIŁSUDSKI

In Kino

„Piłsudski” pojawi się w kinach już 13 września. Dziś prezentujemy plakaty filmu, których autorem jest Andrzej Pągowski. Na czterech plakatach zobaczymy odtwórcę głównej roli Borysa Szyca, Magdalenę Boczarską w roli Marii Piłsudskiej, Marię Dębską jako Aleksandrę Szczerbińską oraz Jana Marczewskiego, który zagrał Walerego Sławka.

 

 

 

 

JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO nie trzeba nikomu przedstawiać. Dla przyjaciół Ziuk, dla partyjnych towarzyszy Wiktor. A dla żołnierzy – Komendant. Już jako dziecko powtarzał, że jest stworzony do wielkich rzeczy. Mówił o sobie „uparty Litwin” i tak też postępował. Nie złamały go ani pobyt na Syberii, ani odsiadka w niesławnej warszawskiej Cytadeli. Od 1892 roku w kręgu socjalistów. Przez 10 lat redaktor największego podziemnego pisma PPS „Robotnik”. Od 1905 roku na czele Organizacji Bojowej. Inspirator powstania związków strzeleckich. Od 1912 roku Komendant Główny połączonych Związków i Drużyn Strzeleckich. Żołnierz, który aż do śmierci niemal nie rozstawał się ze swoim siwym mundurem.  Od 1918 roku jednocześnie naczelnik państwa oraz wódz naczelny.

 

MARIA PIŁSUDSKA była pierwszą żoną Piłsudskiego. Była prawdziwą dystyngowaną damą. A do tego… rewolucjonistką niegodząca się na żadne kompromisy. Aktywna wśród socjalistów na wiele lat przed tym, nim do tego grona dołączył Piłsudski. Biła szmuglerskie rekordy (75 egzemplarzy opasłej książki ukrytych pod gorsetem!), zdobywała mężowi poparcie i prowadziła salon, do którego zwyczajnie wypadało zaglądać. O ile oczywiście należało się do tego towarzystwa. W czasie Wielkiej Wojny opiekowała się rannymi legionistami i lojalnie wspierała Piłsudskiego. Zmarła niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

 

ALEKSANDRA SZCZERBIŃSKA, druga żona Piłsudskiego odwagę odziedziczyła po babci, uczestniczce powstania styczniowego. I tak jak ona niebezpieczeństwu śmiała się w twarz. W latach robotniczej rewolucji zarządzała składami broni, w których przechowywano tysiące sztuk pistoletów i rewolwerów oraz materiały wybuchowe. Potem osobiście wywiozła część łupów zdobytych pod Bezdanami. U zarania I wojny światowej towarzyszka Ola organizowała żeńską służbę wywiadowczą I Brygady i dowodziła nią. Przez blisko rok internowana przez Niemców. Od 1921 roku, po śmierci Marii, druga żona Józefa Piłsudskiego.

 

I wreszcie WALERY SŁAWEK zakochany bez pamięci w pasierbicy Józefa Piłsudskiego – Wandzie. Po jej śmierci pozostał kawalerem. Twierdził, że z podniosłych przemów o walce klas i drodze do socjalizmu niewiele rozumie. Wolał po prostu bić się za Polskę. W 1904 roku organizował manifestację na placu Grzybowskim, która stała się iskrą prowadzącą do wybuchu rewolucji nad Wisłą. W 1906 ciężko raniony, gdy eksplodowała bomba, którą chciał wysadzić tory przed planowanym napadem na pociąg w Milanówku. Ślepy na jedno oko, w połowie głuchy, pozbawiony trzech palców… i tak nie zaprzestał walki. W wolnej Polsce, jeden z najbliższych współpracowników Marszałka, oficer wywiadu, wpływowy polityk, marszałek sejmu, kilka razy premier. Popełnił samobójstwo 2 kwietnia 1939 r.

 

To nie miało prawa się stać! Jest rok 1901. Józef Piłsudski „Ziuk” (Borys Szyc) po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętnościom, jest rozdarty między dwiema kobietami – żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska). Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej jest uważany za terrorystę. Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg – by osiągnąć swój cel, czyli niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i „Ziuk” widzi nowe szanse na realizację niemożliwego. „Piłsudski” to kino awanturnicze, płomienny romans, historia Marszałka, jakiej dotąd nie znano.

 

Za produkcję odpowiada Studio Filmowe „Kadr”. Dystrybutorem jest NEXT FILM.

Patron filmu: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

***

 

PIŁSUDSKI – premiera 13 września 2019

 

Więcej o filmie:

facebook.com/pilsudskifilm

instagram.com/pilsudski_film

next-film.pl/pilsudski

 

Reżyseria i scenariusz: Michał Rosa

Zdjęcia: Piotr Śliskowski

Muzyka: Stefan Wesołowski

Montaż: Rafał Listopad

Dźwięk: Piotr Domaradzki, Marcin Jachyra
Scenografia: Ryszard Melliwa, Łukasz Trzciński
Dekoracja wnętrz: Katarzyna Dobrowolska
Kostiumy: Magdalena Biedrzycka
Charakteryzacja: Dariusz Krysiak
Kierownictwo produkcji: Jacek Dąbrowski-Udziela

Konsultacja historyczna filmu i materiałów prasowych: Prof. dr hab. Grzegorz Nowik, Michał Janik
Producenci: Dariusz Sidor, Filip Bajon
Produkcja: Studio Filmowe „Kadr”
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

W rolach głównych:

Borys Szyc (Józef Piłsudski), Magdalena Boczarska (Maria Piłsudska), Jan Marczewski (Walery Sławek), Maria Dębska (Aleksandra Szczerbińska), Józef Pawłowski (Aleksander Sulkiewicz), Tomasz Schuchardt (Aleksander Prystor), Kamil Szeptycki (Kazimierz Sosnowski), Eliza Rycembel (Wanda Juszkiewiczówna), Marcin Hycnar (Witold Jodko-Narkiewicz)

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: „ELVIS” film tak samo pulsujący i dynamiczny jak muzyka Presleya. To produkcja, która pokazuje życie chłopaka, o którym bez wahania można powiedzieć, iż wart był milion dolarów.

Reżyser Baz Luhrmann oddaje widzom widowiskową historię króla rock and rolla opowiedzianą przez Toma Parkera „Pułkownika” (Tom Hanks) , człowieka który odkrył Presleya

Read More...

#wtonacjipromocji: „Król ringu”, czyli dlaczego nieważne ile razy upadłeś, jeśli wstałeś o jeden więcej

Przedstawiamy Wam literacki debiut autorki, która sygnuje swoje książki jako Dakota Arizona. Dzięki temu autorowi przekonujemy się ile może znaczyć wdanie

Read More...

#wtonacjipromocji: „Dziewczyna z biblioteki”, czyli jak i dlaczego faceci potrafią tracić głowy na punkcie kobiet

Przedstawiamy Wam następny tytuł Igi Daniszewskiej, który nosi tytuł „Dziewczyna z biblioteki”. Za sprawą tego tytułu autorka prezentuje, że typowe przeciwieństwa

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu