Wydarzenia teatralne na Festiwalu Warszawa Singera

In Aktualności, Teatr

Najgłośniejsze i najnowsze realizacje Teatru Żydowskiego w Warszawie, zespoły teatralne
z Hiszpanii i Włoch, spektakle dla dzieci i dorosłych, różnorodność gatunków i form teatralnych, język jidysz, hiszpański, włoski i polski – to wszystko czeka nas w teatralnej części 16. Edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – unikalnego w Europie wydarzenia kultury żydowskiej.

Warszawa Singera w tym roku, obok wspaniałych koncertów, spotkań z literaturą oraz historią i tradycją Żydów prezentuje dużą różnorodność repertuaru teatralnego, zarówno polskiego, jak i europejskiego.

Propozycje dla rodzin z dziećmi

Wśród spektakli, które można obejrzeć całą rodziną, „SKRZYNIA TAJEMNIC“ Grupy Zaplecze, reż. Katarzyna PostMaciej Dmochowski, która opowiada o świecie czterech przenikających się religii. Spektakl z piosenkami na żywo. Dla dzieci w wieku od 5 lat.

 

FILIŻANKA“, reż. Zuzanna ZazulinRenata Struzik skierowana jest do szerokiej publiczności – dorosłej i dziecięcej. To wzruszająca i zarazem zabawna historia, przedstawiająca wojnę oczami dzieci. Głównym tematem spektaklu nie jest sama wojna, lecz rodząca się przyjaźń między dziećmi i wiara w ideały. W role Isrulika – żydowskiego chłopca handlującego
w gettcie papierosami oraz Idy –dziewczynki z polskiego inteligenckiego domu żyjącej
w wykreowanej przez rodziców idyllicznej wizji wojny wcielają się dwie utalentowane aktorki dziecięce. Bohaterowie spektaklu to postacie wymyślone. Podobnie jak fabuła, choć inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Propozycje teatralne dla dorosłych i młodzieży obfitują w różnorodność gatunków i form.

Wydarzenia z Polski

Grupa Stonewall i Centrum Rezydencji Teatralnych zaprezentuje na scenie Teatru Kwadrat przedstawienie „MICHAŚ”, reż. Mike Urbaniak – opowieść o prof. Michale Głowińskim, wybitnym polskim filologu, historyku i teoretyku literatury, badaczu języka i wieloletnim pracowniku naukowym Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, którego burzliwa historia XX wieku doświadczała szczególnie boleśnie, a XXI wiek doświadcza do dzisiaj. „Michaś” to monodram, który eksploruje temat podwójnej tożsamości Michała Głowińskiego, jego homoseksualizmu i żydowskiego pochodzenia. W postać głównego bohatera wcieli się Piotr Nerlewski.

Poetycko-muzyczny spektakl Teatru Polskiego ze Szczecina „Z PIEKŁA DO PIEKŁA” reż.  Adam Opatowicz jest poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego. Barda, który opisywał otaczającą rzeczywistość przez pryzmat niezwykłego wyczucia ironii dziejów. Usłyszymy trzydzieści utworów, z którymi zmierzą się nie tylko aktorzy Teatru Polskiego, ale i zaproszeni goście: Mirosław Czyżykiewicz i Mariusz Lubomski. Spektakl obejrzymy na scenie warszawskiego Teatru Dramatycznego.

Goście z Europy

Z Hiszpanii na festiwal przyjedzie spektakl „KARTOGRAF”, reż. Juan Mayorga. Akcja sztuki rozgrywa się w Warszawie roku 1940 i współcześnie. Jej osią dramaturgiczną jest legenda
o kartografie getta, a właściwie o Starcu i Dziewczynce, którzy razem tworzą mapę swojego, kurczącego się do ostatecznych granic, świata. Prawdę o tej mapie (czy naprawdę powstała? czy Dziewczynka przeżyła?) usiłuje odkryć Blanca, która razem z mężem dyplomatą przyjeżdża na placówkę do Warszawy. W spektaklu w rolę kobiecą wciela się jedna
z najwybitniejszych aktorek hiszpańskich, nagradzana w Cannes aktorka Pedro Almodovara, Blanca Portillo Martínez de Velasco.  Spektakl w języku hiszpańskim z tłumaczeniem na język polski.

Spektakl „TO JUŻ BYŁO” [Questo è stato], reż. Fabio Fiori z Włoch to dramat żydowskiej rodziny skonfrontowanej z antysemickim prawem. Pięć lat nieustającego koszmaru. Czas mijający bez nadziei na przyszłość. Aktorka-narratorka wchodzi w opowiadaną przez siebie historię tak głęboko, że staje się Pierą Sonnino, kobietą, która jako jedyna z licznej rodziny żydowskiej przeżyła i po wielu latach znalazła odwagę, aby opowiedzieć o dramacie. To mocne przedstawienie, które trafia w samo serce i umysł publiczności i nie pozwala zniknąć pamięci o tragedii. Spektakl w języku włoskim z napisami w języku polskim.

W Teatrze Kwadrat wystąpi wyjątkowa grupa artystów w przedstawieniu „PURIMSZPIŁ, CZYLI PRAWDZIWA HISTORIA O KRÓLOWEJ ESTERCE”. Grupa marcowych emigrantów mieszkająca na stałe w Szwecji wyprodukowała spektakl o zabawie purymowej
z przymrużeniem oka. Sztukę napisał i wyreżyserował Janusz Tencer, który pojawia się również w spektaklu w roli Narratora.

Spektakle będzie można zobaczyć w Teatrze Kwadrat.

 

Teatr Żydowski na Festiwalu Singera

 

Na festiwalowej scenie warszawski Teatr Żydowski pokaże swoje najnowsze przedstawienia oraz te, które swoje premiery miały w poprzednich sezonach teatralnych.

 

Widzowie, którzy nie zdążyli zobaczyć najnowszej premiery Teatru Żydowskiego „ŚPIEWAK JAZZBANDU” reż. Wojciech Kościelniak będą mieli szansę w czasie festiwalu. Napisany
i wyreżyserowany przez Wojciecha Kościelniaka musical, powstał na motywach sztuki Samsona Raphaelsona The Jazz Singer. Jackie zrywa z rodzinną tradycją żydowskich kantorów. Zakochuje się w jazzie. Przemierza drogę z East Side, przez ulice Chicago i Nowego Jorku, aż na Broadway. Odrzucony, skonfliktowany z ojcem Jackie Rabinowitz rzuca się w wir kariery. Będąc u jej szczytu, mierzy się z moralnym dylematem. Prapremiera odbyła się zaledwie 14 czerwca tego roku, a musical zyskał już mnóstwo entuzjastycznych recenzji, pełne sale i aplauz publiczności.

 

Na małej scenie tymczasowej siedziby Teatru Żydowskiego przy Senatorskiej 35 Teatr Żydowski pokaże tegoroczną premierę najmniejszego musicalu świata „DZIŚ WIECZOREM: LOLA BLAU” w reż. Leny Szurmiej. To nostalgiczna, okraszona czarnym humorem opowieść
o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku. Historia opowiedziana słowami i znakomitymi piosenkami kabaretowymi.

Na małą scenę przy Senatorskiej przeniesiony zostanie głośny „REJWACH” w reż. Andrzeja Krakowskiego, oparty o książkę Mikołaja Grynberga o tym samym tytule. Muzykę skomponował zespół KROKE. Przeniesiony spektakl będzie miał swoją premierę w czasie festiwalu. Spektakl „Rejwach” mówi o lęku, bólu, nietolerancji, ksenofobii, antysemityzmie. Stawia pytania o odpowiedzialność za krzywdę drugiego człowieka, szeroko pojętą moralność. Czy istnieją racje, które legitymizują przemoc? Czy są takie kategorie, które upoważniają do użycia siły, stosowania prawa pięści, terroru? Bohaterowie „Rejwachu” dzielą się swoimi przeżyciami, nie dając prostych odpowiedzi.

Festiwal Singera to również niepowtarzalna okazja obejrzenia rzadko wystawianych

 

„KIBICÓW”,

w reż. Michała Buszewicza. Ten głośny spektakl zostanie pokazany na deskach Teatru Studio (Scena Malarnia). „Kibice” to przedsięwzięcie na wpół fikcyjne i na wpół dokumentalne, w którym obok aktorów Teatru Żydowskiego na teatralnych deskach zadebiutowali kibice piłki nożnej. Jaki jest efekt spotkania tych dwóch grup? Jak wiele wspólnego ma piłka nożna z teatrem i czy możliwe jest porozumienie pomiędzy tymi, wydawałoby się, zantagonizowanymi społecznościami? Na zakończenie teatralnej Warszawy Singera Teatr Żydowski zagra „MIASTECZKO KASRYLEWKA”, reż. Shmuel Atzmon-Wircer – opis wymyślonej przez Szolema Alejchema wioski, której mieszkańcy to biedacy, którzy nie stracili radości życia.

 

Gdzie zobaczyć spektakle teatralne na Festiwalu Singera

 

Część wydarzeń odbędzie się na Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja, w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego, przy ul. Senatorskiej 35. Duże przedstawienia zaprezentowane zostaną m. in. w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, gdzie Żydowski wystawia tymczasowo oraz na deskach gościnnych teatrów warszawskich: Kwadrat, Studio.

 

Rezerwacje i bilety

Cały program festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalsingera.pl/program-festiwalu, a wszystkie aktualne informacje na stronie www.festiwalsingera.pl oraz na FB www.facebook.com/FestiwalSingera.

Bilety na imprezy biletowane są do kupienia stronie Teatru Żydowskiego www.teatr-zydowski.art.pl oraz na stronach www.going.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl oraz od 5 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56. Od 5 sierpnia przy ulicy Senatorskiej 35 działać będzie biuro festiwalowe, w którym będzie można zarezerwować miejsca na imprezy bezpłatne. Tam też dostępny będzie katalog Festiwalu Warszawa Singera wraz ze szczegółowym programem.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Diuna: część druga. SPEKTAKULARNA KONTYNUACJA WIELKIEGO HITU JUŻ OD 25 MAJA NA 4K UHD™, BLU-RAY™ I DVD

Arcydzieło, kino totalne, dzieło absolutne, film perfekcyjny: Diuna: Część druga już 25 maja zadebiutuje na 4K UHD™, Blu-ray™, DVD

Read More...

Przed nami 20. edycja Jestem Vintage! Szykuj się na targi i Vintage Festiwal!

W weekend 8 i 9 czerwca znane targi Jestem Vintage! zagoszczą w Elektrowni Powiśle już po raz dwudziesty. Z

Read More...

„Furiosa: Saga Mad Max” – Helios zaprasza na porywającą nowość z kultowej sagi!

Sieć kin Helios prezentuje nową odsłonę serii, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Już 24

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu