TYdzień Polskiej Muzyki

In Aktualności, Muzyka

Rodzimy rap na topie, rosnąca popularność płyt analogowych i powrót kasety magnetofonowej przy jednoczesnym rozwoju streamingu muzycznego. Tak w największym skrócie można podsumować aktualną sytuację na polskim rynku muzycznym. Już 1 października odbędzie się Dzień Polskiej Muzyki, a Empik świętuje go od dziś, ogłaszając TYdzień Polskiej Muzyki.

To już druga edycja kampanii Dzień Polskiej Muzyki wspierającej polski rynek muzyczny. Tegoroczna odsłona, organizowana w trakcie pandemii COVID-19, która szczególnie mocno uderzyła w branżę muzyczną, została dedykowana osobom pracującym przy organizacji koncertów. – Poprzez tę kampanię pragniemy zachęcić fanów i odbiorców muzyki do wyrażenia swojego szacunku dla pracy swoich ulubionych artystów i wszystkich osób pracujących na ich sukces poprzez zakup biletu na koncert, płyty lub abonamentu w serwisie streamingowym. To fani stanowią o sile każdego lokalnego rynku muzycznego – mówi Anna Ceynowa, Prezes Fundacji Empower Poland, współorganizatora Kampanii.

W takiej akcji nie mogło zabraknąć organizacji, która już od ponad 70 lat skupia wszystkich polskich wykonawców, gatunki, nurty muzyczne – i to we wszystkich formatach. Celebracja Dnia Polskiej Muzyki w Empiku rozciąga się na cały tydzień.

Polska ewenementem na rynku muzycznym       

Choć na całym świecie muzyka w coraz większym stopniu opiera się na sferze online, nośniki fizyczne wciąż zaskakująco dobrze radzą sobie w kraju nad Wisłą, co podkreśla Dominik Sadowski z Empiku. – Polska muzyka ma się dobrze na tym niełatwym rynku, a my chcemy ją nadal wspierać i promować. Co ciekawe, przy jednocześnie zyskującym na popularności streamingu muzyki, oprócz utrzymującego się trendu na wydania winylowe, obserwujemy nostalgiczny powrót do kaset magnetofonowych. W tej formie wydawane są nie tylko reedycje kaset sprzed lat, ale również ostatnie albumy m.in. Lao Che czy Behemotha. Natomiast na topie najchętniej wybieranych krążków CD od kilku lat jest polski hip-hop.

Niegasnącą popularność rapu na nośnikach fizycznych w kontrze do wszelkich prognoz rynkowych upatruje się w tym, że w ten sposób fani hip-hopu wspierają swoich idoli. W TOP10 polskich wykonawców, hip-hop zajmuje połowę listy, w TOP20 odsetek ten jest jeszcze większy. Szczególną pozycję, obok płytowych premier, od wielu miesięcy utrzymuje krążek artysty innego gatunku – Dawida Podsiadło. Popularność polskich artystów jest widoczna również w wyborach użytkowników aplikacji Empik Music, gdzie 8 pozycji w TOP10 albumów zajmują rodzimi twórcy, a dodatkowo można tam znaleźć podcasty polskich ekspertów muzycznych – Agnieszki Szydłowskiej i Wojciecha Manna. Ten ostatni z okazji Dnia Polskiej Muzyki przygotował specjalny odcinek swojej audycji dostępnej tylko w aplikacji.

Muzyka w promocji

Od 28 września w serwisie Empik.com, a od 30 września w salonach stacjonarnych Empik będzie można skorzystać z promocji „3 za 2” obejmującej wszystkie płyty CD ze Złotej Kolekcji, która prezentuje kultowe postacie polskiej piosenki. Tegoroczny TYdzień Polskiej Muzyki to również atrakcyjna promocja dla fanów nagrań na płytach analogowych. W dniach 28 września – 1 października trwa bowiem akcja „3 za 2” na winyle. Dodatkowo wybrane płyty CD będą dostępne online i w salonach od 9,99 zł, a bilety na koncerty polskich artystów będzie można kupić w niższej cenie w Empik Bilety i Going. 1 października w sklepach stacjonarnych Empiku będą emitowane wyłącznie utwory polskich wykonawców. Wyjątkowym wydarzeniem w Dzień Polskiej Muzyki będzie również spotkanie online z kultowym zespołem Luxtorpeda poświęcone premierowemu albumowi „Anno Domini MMXX” (Metal Mind Productions). Wciąż trwa także promocja, dzięki której klienci Empik Premium mogą otrzymać dostęp do Empik Music na 6 miesięcy za darmo.

Polskie gusta muzyczne

TYdzień Polskiej Muzyki zbiega się w czasie z okresem jesiennych premier albumów polskich muzyków. Światło dziennie niedawno ujrzały nowe krążki Taco Hemingwaya (Jarmark/Europa, 2020) czy Krzysztofa Zalewskiego (Zabawa, Kayax), zaś w październiku nowymi kompozycjami podzielą się m.in. Skubas, Maciej Maleńczuk i Wojciech Waglewski. Jak zaznacza szef Muzyki Empiku, rozpiętość preferencji muzycznych polskich melomanów jest duża, co potwierdza choćby lista dziesięciu najchętniej kupowanych płyt CD w ostatnim kwartale. – To między innymi ambientowy pop Sanah, Quebonafide z głośną rapową płytą „Romantic Psycho” czy najnowszy krążek Kazika – wymienia Sadowski. – Nasi klienci najczęściej sięgają po hip-hop, pop, rock, ale widzimy, że każdy gatunek ma rzeszę wiernych fanów, którzy wyczekują nowości swoich ulubionych artystów. Eksperci Empiku śledzą rynek, dzięki czemu jesteśmy zawsze na bieżąco. Byliśmy pewni sukcesu Sanah, od początku wierzyliśmy w ten debiut i mocno wspieraliśmy tę artystkę, a teraz obserwujemy ją na szczycie bestsellerów Empiku i najchętniej słuchanych albumów Empik Music.

TOP 10 POLSKICH PŁYT TEGO KWARTAŁU według Empiku

1.         SANAH – KRÓLOWA DRAM

2.         QUEBONAFIDE – ROMANTIC PSYCHO

3.         DARIA ZAWIAŁOW – HELSINKI

4.         KAZIK – ZARAZA

5.         MATA – 100 DNI DO MATURY

6.         DAWID PODSIADŁO – MAŁOMIASTECZKOWY

7.         TACO HEMINGWAY – JARMARK

8.         BIAŁAS – H8M5

9.         TACO HEMINGWAY – EUROPA

10.       KWIAT JABŁONI – NIEMOŻLIWE

Szczegóły akcji dostępne są pod adresem: www.empik.com/tydzien-polskiej-muzyki

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Autobiografia Willa Smitha – “Will”

Odważna i inspirująca książka, w której Will Smith, jedna z najbardziej wyrazistych i rozpoznawalnych postaci współczesnego przemysłu rozrywkowego, opowiada

Read More...

REMINISCENCJA już na DVD i Blu-ray!

Kinowy debiut Lisy Joy, reżyserki serialu Westworld. Nominowany do Oscara Hugh Jackman oraz gwiazda Diuny Rebecca Ferguson, przeniosą nas do przyszłości, w

Read More...

Pan Lodowego Ogrodu 3

Do księgarń trafił właśnie 3. tom nowego wydania klasycznej powieści Jarosława Grzędowicza. „PAN LODOWEGO OGRODU 3” Jarosława Grzędowicza Pierwszy tom

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu