Lipcowa odsłona Wyboru Krytyków z najlepszą polską literaturą współczesną

In Aktualności, Literatura

Wybór Krytyków to wspólny projekt Empiku i Unii Literackiej, który promuje wybitną polską literaturę współczesną. Co miesiąc troje uznanych krytyków: Paulina Małochleb, Olga Wróbel i Łukasz Grzymisławski przygotowuje pogłębione teksty o trzech wybranych przez siebie książkach. Drugiej edycji towarzyszyć będzie spotkanie online, już 29 lipca o godz. 18.00.

Książki, które krytycy wzięli w lipcu na warsztat, to: „Próba” Joanny Bednarek (Wydawnictwo Krytyki Politycznej), „Rzeszot” Bartosza Sadulskiego (wyd. Książkowe Klimaty) i „Niejedno” Barbary Woźniak (wyd. Drzazgi).

W pewnym momencie nie wiemy już, co jest koszmarnym snem, a co realnym światem późnego PRL-u, w którym rzutki sekretarz lokalnego aparatu zakłada sklep Pewexu w miasteczku, żeby ludność zmęczona walką o lepsze jutro mogła się pocieszyć kawą z importu – o „Próbie” Joanny Bednarek pisze Łukasz Grzymisławski.

To książka elegancka i błyskotliwa, podobnie jak jej bohater, pan Podedworny. Niczym baron Munchhausen wychodzi cało z każdej przygody, radzi sobie nawet w galicyjskim bagnie, bogatym w naftę – wprawdzie nie za sprawą warkocza, ale pewnej szpilki o szlachetnym rodowodzie – napisała Olga Wróbel w recenzji „Rzeszotu” Bartosza Sadulskiego.

Powieść Woźniak uświadamia, jak niewiele wiemy o starości i jak mało uwagi poświęcamy chorobom z nią związanym. Dlatego właśnie buduje ona historię wokół zapadającego na Alzheimera ojca oraz opiekującego się nim syna. Nie ma tu piękna starości, a raczej jej słabość, odwrócenie kierunku relacji rodzinnej – ocenia Paulina Małochleb w recenzji „Niejedno” Barbary Woźniak.

Lipcowej odsłonie Wyboru Krytyków towarzyszyć będzie spotkanie online, w którym wezmą udział: przedstawicielka Unii Literackiej – Urszula Zajączkowska, przedstawicielka krytyków – Olga Wróbel oraz autorzy recenzowanych w lipcu książek: Joanna Bednarek „Próba” (Krytyka Polityczna), Bartosz Sadulski „Rzeszot” (Książkowe Klimaty) oraz Barbara Woźniak „Niejedno” (Wydawnictwo Drzazgi). Uczestnicy wydarzenia porozmawiają o projekcie i najlepszej polskiej literaturze współczesnej. Spotkanie odbędzie się 29 lipca, o godz. 18:00 i transmitowane będzie na Facebook.com/Empikcom.

Czerwcowe spotkanie, inaugurujące projekt do obejrzenia tutaj.

Nowe recenzje znaleźć można na stronie Wybór Krytyków.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirozmowy: Anna Krystaszek: Klucz do wydania powieści? Trzeba pisać codziennie

– Oczywiste jest, że nieco się obawiam negatywnych opinii. Jednak jest pewnie powiedzenie, że tylko głupiec się nie boi.

Read More...

#wtonacjipromocji: „Informacja zwrotna”, czyli w zasadzie, jaką się okaże?

Jakub Żulczyk to autor, którego nie trzeba przedstawiać. Świadczy o tym popularność i rozpoznawalność, jaką zyskał dzięki nieszablonowym publikacjom

Read More...

#wtonacjipromocji: „Tokio vice”, czyli czas odkryć brutalną twarz Japonii!

Tym razem w serii #wtonacjipromocji prezentujemy Wam publikację Jake’a Adelsteina. Prawdą jest, że została wydana w 2009 roku, lecz

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu