#wtonacjirecenzji Wesele bez pary młodej, czyli „wstyd największy”gdy Teściom puszczają nerwy.

In Kino, Recenzje

Czy wesele po ślubie, które się nie odbyło może się udać? A może jest to przepis na katastrofę?

Myślę, że tak. A jej składniki to dwie rodziny niedoszłych małżonków, których różni wszystko – status społeczny, zasób portfela, pochodzenie, gust i światopogląd.

Co robić? Gości cała sala a rodzice pana młodego (Maja Ostaszewska i Marcin Dorociński) i panny młodej (Izabela Kuna i Adam Woronowicz) tkwią w szoku i wzajemnym obwinianiu siebie i swoich dzieci. Padają pytania: Co z weselem ? Odwołać – nie odwołać? Zespół ma grać? Polewać wódkę? Kto pokroi tort? Co w ogóle się stało? Czyja to wina? Na pewno jej, na pewno jego… Pada decyzja o tym aby wesele się odbyło bez głównych zainteresowanych. Goście przybyli z całego kraju, w kuchni wrze, stoły bogato zastawione, wszystko gotowe, za wszystko zapłacone.

Wesele się rozkręca i zmienia w szaloną imprezę, nikt nie przejmuje się brakiem pary młodej. Na tle bawiących się gości Teściowie od słowa do słowa zaczynają wywlekanie brudów na wierzch i obrzucanie się oskarżeniami i obelgami…Od uprzejmości do bezczelności.

Debiut Kuby Michalczuka powstał na podstawie sztuki teatralnej o trafnym tytule „Wstyd”. Bo to faktycznie wstyd kiedy  młodzi rezygnują ze ślubu w dzień uroczystości a rodzice muszą wyjść z tego z twarzą.

#wtonacjirecenzji czy warto zobaczyć film “Teściowie” ? – recenzja

Jest to konfrontacja dwóch światów, która doprowadzi do łez każdego widza. Dialogi są trafne, komentarze bohaterów celne i zabawne.

Cała akcja filmu rozgrywa się w ciasnych korytarzach, oraz okalających główną salę weselną pomieszczeniach gdzie spotykają się tytułowi bohaterowie, które przerywane są zdjęciami tańczących weselników. Jest to zabieg nawiązujący do polifonicznej struktury powieści, co też z pewnością produkcję wyróżnia na polskim ekranie. Zabieg ten pozwolił  na dogłębną prezentację bohaterów i ich punktów widzenia. W ten sposób prezentowane były ich stany psychiczne, poglądy i idee, przy czym żadna z postaci nie zdominowała filmu.

Warto zwrócić uwagę na ukazanie „polskości” w tej produkcji, zarówno obserwując sceny z sali weselnej gdzie goście bawią się jak na prawdziwym polskim weselu przystało, ale i samego konfliktu, gdzie np. rozmowa o dzieciach sprowadza się do wytykania grzechów, wad ojców i matek. Dużo śmiechu ale pojawia się też przestrzeń do refleksji.

„Teściowe” to zdecydowanie powiew świeżości w polskim kinie a świetna obsada sprawia,że tytułowy kwartet zapada w pamięć 🙂

Reżyser: Jakub Michalczuk

Scenariusz: Marek Modzelewski

Obsada: Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna, Adam Woronowicz

Zdjęcia: Michał Englert

Producent: Michał Kwieciński

Producent wykonawczy: Małgorzata Fogel-Gabryś

Dystrybucja: Next Film

Zobacz także inne nasze recenzje

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Autobiografia Willa Smitha – “Will”

Odważna i inspirująca książka, w której Will Smith, jedna z najbardziej wyrazistych i rozpoznawalnych postaci współczesnego przemysłu rozrywkowego, opowiada

Read More...

REMINISCENCJA już na DVD i Blu-ray!

Kinowy debiut Lisy Joy, reżyserki serialu Westworld. Nominowany do Oscara Hugh Jackman oraz gwiazda Diuny Rebecca Ferguson, przeniosą nas do przyszłości, w

Read More...

Pan Lodowego Ogrodu 3

Do księgarń trafił właśnie 3. tom nowego wydania klasycznej powieści Jarosława Grzędowicza. „PAN LODOWEGO OGRODU 3” Jarosława Grzędowicza Pierwszy tom

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu