Czy wesele po ślubie, które się nie odbyło może się udać? A może jest to przepis na katastrofę?
Myślę, że tak. A jej składniki to dwie rodziny niedoszłych małżonków, których różni wszystko – status społeczny, zasób portfela, pochodzenie, gust i światopogląd.
Co robić? Gości cała sala a rodzice pana młodego (Maja Ostaszewska i Marcin Dorociński) i panny młodej (Izabela Kuna i Adam Woronowicz) tkwią w szoku i wzajemnym obwinianiu siebie i swoich dzieci. Padają pytania: Co z weselem ? Odwołać – nie odwołać? Zespół ma grać? Polewać wódkę? Kto pokroi tort? Co w ogóle się stało? Czyja to wina? Na pewno jej, na pewno jego… Pada decyzja o tym aby wesele się odbyło bez głównych zainteresowanych. Goście przybyli z całego kraju, w kuchni wrze, stoły bogato zastawione, wszystko gotowe, za wszystko zapłacone.
Wesele się rozkręca i zmienia w szaloną imprezę, nikt nie przejmuje się brakiem pary młodej. Na tle bawiących się gości Teściowie od słowa do słowa zaczynają wywlekanie brudów na wierzch i obrzucanie się oskarżeniami i obelgami…Od uprzejmości do bezczelności.
Debiut Kuby Michalczuka powstał na podstawie sztuki teatralnej o trafnym tytule „Wstyd”. Bo to faktycznie wstyd kiedy młodzi rezygnują ze ślubu w dzień uroczystości a rodzice muszą wyjść z tego z twarzą.
#wtonacjirecenzji czy warto zobaczyć film „Teściowie” ? – recenzja
Jest to konfrontacja dwóch światów, która doprowadzi do łez każdego widza. Dialogi są trafne, komentarze bohaterów celne i zabawne.
Cała akcja filmu rozgrywa się w ciasnych korytarzach, oraz okalających główną salę weselną pomieszczeniach gdzie spotykają się tytułowi bohaterowie, które przerywane są zdjęciami tańczących weselników. Jest to zabieg nawiązujący do polifonicznej struktury powieści, co też z pewnością produkcję wyróżnia na polskim ekranie. Zabieg ten pozwolił na dogłębną prezentację bohaterów i ich punktów widzenia. W ten sposób prezentowane były ich stany psychiczne, poglądy i idee, przy czym żadna z postaci nie zdominowała filmu.
Warto zwrócić uwagę na ukazanie „polskości” w tej produkcji, zarówno obserwując sceny z sali weselnej gdzie goście bawią się jak na prawdziwym polskim weselu przystało, ale i samego konfliktu, gdzie np. rozmowa o dzieciach sprowadza się do wytykania grzechów, wad ojców i matek. Dużo śmiechu ale pojawia się też przestrzeń do refleksji.
„Teściowe” to zdecydowanie powiew świeżości w polskim kinie a świetna obsada sprawia,że tytułowy kwartet zapada w pamięć 🙂
Reżyser: Jakub Michalczuk
Scenariusz: Marek Modzelewski
Obsada: Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna, Adam Woronowicz
Zdjęcia: Michał Englert
Producent: Michał Kwieciński
Producent wykonawczy: Małgorzata Fogel-Gabryś
Dystrybucja: Next Film