#wtonacjirecenzji: „Sztuka” Yasminy Rezy czyli o tym jak męska przyjaźń zostaje wystawiona na próbę.

In Recenzje, Teatr

Komedia stawiająca pytanie, gdzie kończy się lojalność a zaczyna zakłamanie. Lekka drama, która w jasny sposób pokazuje, że warto mieć własne zdanie bez względu na oczekiwania innych. „Sztuka” to spektakl przepełniony ironicznym dowcipem a co za tym idzie gwarancja dobrej zabawy dla widza.

            W grudniowy wieczór w Teatrze Kwadrat wystawiana była sztuka Yasminy Rezy pod tytułem „Sztuka”. Jej bohaterowie to zamożny lekarz Serge (Andrzej Nejman), nieco ekscentryczny i bezczelny inżynier Mark (Bartosz Opania) oraz zabawny i poczciwy Yvan pracujący w hurtowni materiałów piśmienniczych (Michał Lewandowski). Mężczyźni przyjaźnią się od lat chociaż tak naprawdę różni ich prawie wszystko, odmienne charaktery, wykonywane zawody, podejście do życia a przede wszystkim do sztuki. To właśnie ta ostatnia odmienność wywołuje nie lada spór, który bardzo szybko przenosi się na inne sfery ich życia i zaczynają wychodzić dawno skrywane urazy oraz niedopowiedzenia.

Serge i jego obraz…..

            Cała awantura zaczyna się od awangardowego obrazu Serge,a w zasadzie płótna zamalowanego na biało, jakie ten nabył za kosmiczną sumę i nazywa dziełem sztuki niemal rozpływając się w zachwycie nad jego artyzmem. Na owym płótnie nie ma absolutnie nic poza tą białą farbą ale Serge kupując to dzieło kierował się tym, iż pochodzi ono spod pędzla bardzo znanego malarza współczesnego i jest tym dziełem absolutnie zachwycony i tego też oczekuje od swoich przyjaciół. Mark zarzuca przyjacielowi naiwność, rozrzutność, snobizm a sam obraz  nazywa „białym gównem”. Padają nawet słowa z ust Marka, że to nie jest normalne, żeby kupować coś takiego za taką kwotę, sugerując tym samym, że przyjaciel postradał zmysły. Serge w odwecie za takie słowa uznaje, że Mark kapcanieje i że nie zna się na tym co piękne. Yvan natomiast jako człowiek, który nie chcę mieć konfliktu z nikim stara się w sposób bardzo dyplomatyczny ocenić zakup Sergea, nie bardzo chce uczestniczyć w tym konflikcie tym bardziej, że ma na głowie własny ślub. Niestety zostaje wciągnięty w przyjacielski spór i rozmowy o obrazie bardzo szybko przeobrażają się w regularną kłótnie.

Sztuka” Yasminy Rezy tylko w Teatrze Kwadrat

            Zaczynają wychodzić z mężczyzn skrywane przez lata wzajemne pretensje. Przepychanką słownym nie ma końca, momentami są one bardzo zabawne i wręcz karykaturalne. Ci trzej wyrzucają sobie najbardziej niedorzeczne sprawy dochodzi nawet do rękoczynów. Początkowo wydaje się, że moment bójki będzie taką solą trzeźwiącą na zaistniałą sytuację ale jest to tylko pozorne. Po chwilowym opamiętaniu kłótnia nabiera nowych barw a każde wypowiadane zdanie jest wodą na młyn. Ich wieloletnia przyjaźń wisi na włosku. Nawet spokojny i spolegliwy Ivan zostaje doprowadzony do stanu, w którym niemal wychodzi z siebie.

Jak niedoskonałym tworem jest człowiek.

            Sztuka Yasminy Rezy obnaża niedoskonałości ludzkiego charakteru. Pokazuje w sposób bardzo dosadny, że dość często dominującą cechą natury człowieka jest pycha, zazdrość i zwykły egoizm. Wizytówka dość paskudna a jednak tak jest. Z drugiej zaś strony zmusza do refleksji, że każdy ma prawo do chwilowej słabości i załamania. Ile ludzi tyle charakterów.

            W scenografii „Sztuki” postawiono na minimalizm. Biała scena, białe meble i punkt programu czyli biały obraz co było doskonałym zabiegiem, który dodatkowo podkreślał śmieszność kosztownego zakupy Sergea. Aktorzy doskonale odgrywali swoje role. Pokazali odmienność charakterów w mimice twarzy, w sposobie wypowiadania słów. Flirtowali niemal z publicznością. W spektaklu wszystko było na swoim miejscu począwszy od minimalistycznej scenografii po ubrania bohaterów. Sportowy a zarazem elegancki styl Sergea, nonszalancki i bardzo schludny wygląd Marka  i totalny luz i zwykłość Yvana. Myślę, że każdy kto oglądał spektakl z perspektywy widza mógł utożsamić się z którymś z bohaterów.

            „Sztuka” to ironiczna komedia i jednocześnie błyskotliwe studium przyjaźni ,  męskiej przyjaźni wystawionej na próbę. Pokazuje nam, że tak naprawdę więzi między ludzkie to ogromna sztuka. Sztuka kompromisu, wyważenia, kontrolowania emocji i bycia dla kogoś człowiekiem. „Sztuka” zagrana w składzie Andrzej Nejman, Bartosz Opania i Michał Lewandowski to zdecydowanie aktorski dream team.

Obsada:

Serge- Andrzej Nejman

Mark- Bartosz Opania

Yvan- Michał Lewandowski

Autor: Yasmina Reza

Przekład: Barbara Grzegorzewska

Reżyseria: Marcin Sławiński

Scenografia: Wojciech Stefaniak

Kostiumy: Karolina Trębacz

Producent: Małgorzata Nejman

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: „ELVIS” film tak samo pulsujący i dynamiczny jak muzyka Presleya. To produkcja, która pokazuje życie chłopaka, o którym bez wahania można powiedzieć, iż wart był milion dolarów.

Reżyser Baz Luhrmann oddaje widzom widowiskową historię króla rock and rolla opowiedzianą przez Toma Parkera „Pułkownika” (Tom Hanks) , człowieka który odkrył Presleya

Read More...

#wtonacjipromocji: „Król ringu”, czyli dlaczego nieważne ile razy upadłeś, jeśli wstałeś o jeden więcej

Przedstawiamy Wam literacki debiut autorki, która sygnuje swoje książki jako Dakota Arizona. Dzięki temu autorowi przekonujemy się ile może znaczyć wdanie

Read More...

#wtonacjipromocji: „Dziewczyna z biblioteki”, czyli jak i dlaczego faceci potrafią tracić głowy na punkcie kobiet

Przedstawiamy Wam następny tytuł Igi Daniszewskiej, który nosi tytuł „Dziewczyna z biblioteki”. Za sprawą tego tytułu autorka prezentuje, że typowe przeciwieństwa

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu