„Marzec 68 ” – Fotorelacja z premiery. Wywiady z obsadą . FILM W KINACH JUŻ OD 25 KWIETNIA.

In Kino, Wywiady

21 marca 2022r. w Multikinie Złote Tarasy odbyła się uroczysta premiera filmu Krzysztofa Langa „Marzec 68”.

“Marzec 68” to przepięknie opowiedziana historia miłosna, która przytrafiła się ludziom w czasach kiedy wrogość i dyskryminacja wobec osób pochodzenia żydowskiego  była na tyle duża, że miłość nie miała szans rozkwitnąć na tej ziemi mimo, że tych dwoje młodych ludzi tak bardzo pragnęło swojego istnienia.

Podczas premiery pojawił się reżyser Krzysztof Lang a także Jacek Kurski z żoną Joanną oprócz nich pojawili się także m.in. Vanessa Aleksander Ignacy Liss, Edyta Herbuś, Edyta Olszówka, Małgorzata Tomaszewska, Joanna Racewicz, Paulina Drażba, Aleksander Sikora, Aleksandra Szwed, Natasza Leśniak, Maciej Musiałowski, Ida Nowakowska, Izabela Trojanowska, Misha Kostrzewski, Ireneusz Czop.

fot. Michał Drymel


W związku z premierą filmu miałem okazję porozmawiać z parą głównych bohaterów Vanessą Aleksander i Ignacym Lissem którzy wcielają się w postaci Hani Bielskiej i Janka Wolickiego  o ich rolach i pracy  nad filmem.  


Zapraszam do wysłuchania rozmowy . Miłego słuchania 🔊🎧

O FILMIE

Warszawa, rok 1968. Studenci protestują przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni oraz
w obronie zdjętych z afisza „Dziadów”, które wystawiane były w Teatrze Narodowym przez Kazimierza Dejmka. Wśród protestującej młodzieży są także Hania (Vanessa Aleksander) i Janek (Ignacy Liss). Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Młodzi, szaleńczo w sobie zakochani, niczym w dramacie Szekspira „Romeo i Julia”, w ogarniętym buntem kraju, walczą o swoje uczucie.

Czy ich miłość przetrwa? Czy zdołają pokonać przeciwności, które stawia przed nimi los…?

TŁO HISTORYCZNE

Hania jest studentką szkoły teatralnej w Warszawie, Janek studiuje na politechnice. Poznają się w Teatrze Narodowym na premierze „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Przypadkowe spotkanie jest początkiem ich wielkiej miłości. Beztroscy i zapatrzeni w siebie, zupełnie nie interesują się polityką. Ta jednak coraz brutalniej wdziera się w ich życie.

W marcu 1968 roku „Moczarowcy” – grupa skupiona wokół ministra spraw wewnętrznych Mieczysława
Moczara – walcząc o wpływy, posługuje się mieszaniną antyinteligenckich, komunistycznych
i nacjonalistycznych haseł. Moczar liczy na to, że marcowe demonstracje studentów osłabią pozycję Gomułki w partii, pozbawią go zaufania sowietów i umożliwią przejęcie władzy.

Gomułka chcąc zachować stanowisko, wygłasza antysemickie przemówienie, dając w ten sposób przyzwolenie na wyrzucanie z pracy wybitnych naukowców, ludzi kultury, intelektualistów oraz zwykłych ludzi.

Jedną z osób dotkniętych czystką jest ojciec Hani, znakomity lekarz. Rodzina Hani zostaje bez środków do życia i perspektyw na przyszłość. Jedynym wyjściem z tej sytuacji wydaje się wymuszona emigracja. Hania jednak nie chce wyjeżdżać. Ma tu ukochanego Janka, z którym planują wspólną przyszłość, a jej poczucie tożsamości ukształtowała polska kultura i tradycja.

W domu Janka, gdzie dotąd panowały harmonia i serdeczność, z nieco innych powodów też zaczyna dziać
się źle…

Cena, którą Hania i Janek muszą zapłacić za wolność, okazuje się bardzo wysoka. Koło historii przyspiesza: warszawscy studenci protestują w obronie „Dziadów” zdjętych z afisza, a kulminacją protestów jest wiec na Uniwersytecie i jego brutalna pacyfikacja. Podobnie jak setki innych studentów, bohaterowie filmu muszą przejść przyśpieszony i bolesny kurs dojrzewania.

W wyniku wydarzeń marcowych Polskę opuszcza około 15 tys. obywateli w większości pochodzenia żydowskiego.

Fotorelacja z wydarzenia

fot. Michał Drymel

Rozmawiał : K.D

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Do autorek Czwartej Strony Kryminału dołącza…

Do grona autorek i autorów Czwartej Strony Kryminału dołącza Klaudia Muniak! fot. OLYMPUS DIGITAL CAMERA Klaudia Muniak to autorka, która

Read More...

Ocean, łagry, miłość i przemoc! Na podstawie najnowszej powieści Szczepana Twardocha właśnie powstała superprodukcja audio. W rolach głównych Bartłomiej Topa i Szczepan Twardoch.

Miesiąc po premierze papierowej edycji Chołodu na rynku wydawniczym ukazuje się produkcja audio, w której główną rolę obok Bartłomieja Topy zagrał Szczepan

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu