Zachęcenie małego człowieka do czytania książek niejednokrotnie jest wyzwaniem dla rodziców. Pomóc mogą tu audiobooki – słuchane na przykład w drodze do szkoły czy w domu przed snem. Maluch wciągnięty w historię może chętniej sięgnąć po książki… albo odkryć, że właśnie audiobooki to dla niego świetna rozrywka.
Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa
Niestarzejącą się dziecięcą klasyką jest cykl powieści C. S. Lewisa „Opowieści z Narnii” – audiobook to świetna okazja dla dzieci, żeby zapoznać się z magicznym światem wykreowanym przez pisarza. Na wspólnym słuchaniu mogą skorzystać także rodzice, przypominający sobie te historie z własnego dzieciństwa.
W przypadku „Opowieści z Narni” audiobook czytają Jerzy Zelnik i Agnieszka Greinert. W tej miłej dla ucha, aktorskiej interpretacji historia niezwykłej krainy ukrytej za drzwiami starej szafy wybrzmiewa na nowo.
„Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa” – audiobook może stać się pierwszą pozycją w audiotece dziecka, a także przyczynkiem do rozmowy na temat aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie. W książce bowiem Narnia jest swoistą ucieczką i schronieniem przed szalejącą na świecie pożogą II wojny światowej. „Opowieści z Narnii” to uniwersalna opowieść o walce o władzę – tytułowa Czarownica sprawuje totalitarne, niemal nazistowskie rządy. Wielu badaczy literatury dopatruje się we współczesnej prozie fantasy motywów zaczerpniętych z cyklu Lewisa, co sprawia, że „Opowieści” są dobrym punktem wyjścia do innych lektur.
Harry Potter
Harry Potter od ponad 20 lat nieprzerwanie okupuje listy bestsellerów literatury dziecięcej i młodzieżowej. Cykl o młodym czarodzieju regularnie „odświeżany” jest przez różnego rodzaju adaptacje, eventy, nowe wydania. Na rynku dostępnych jest kilka wydań cyklu, w tym piękna ilustrowana wersja. „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to sztuka grana w kilku teatrach na świecie. Dużą popularnością cieszy się także seria audiobooków, w brawurowej interpretacji Piotra Fronczewskiego. Trudno sobie już wyobrazić wersję nagraną przez kogoś innego.
Co decyduje o tak niezwykłej popularności powieści J.K. Rowling? Mimo upływu lat cykl wciąż jest aktualny. Walka dobra ze złem, motyw patologii władzy, kwestie dotyczące tolerancji, mniejszości przemawiają do kolejnego już pokolenia. Z drugiej strony w „Harrym Potterze” znajdujemy cudowny świat magii, szkołę, na list z której czekał każdy, bohaterów łatwych do utożsamienia się z nimi. To wszystko sprawia, że po Pottera sięga się wielokrotnie.
Dzieci z Bullerbyn
Kolejną audiobookową propozycją, która może zainteresować najmłodszych, są „Dzieci z Bullerbyn”. Powieści Astrid Lindgren nagrała Edyta Jungowska. W jej interpretacji znakomicie wybrzmiewają wszystkie humorystyczne akcenty, których w książkach znajdziemy całe mnóstwo.
Przygody sześciorga dzieci z małej wioski Bullerbyn od lat stanowią ilustracje idealnego dzieciństwa, czasu spędzonego w bliskości z naturą, wśród najbliższych. „Dzieci…” wzbudzają nostalgię w dorosłych i zaciekawienie wśród najmłodszych. Powieść jest niejako zbiorem niedługich opowiadań, dlatego też idealnie sprawdzi się w przypadku początkujących słuchaczy audiobooków, którzy jeszcze nie potrafią na długo skupić uwagi.
O biało-czerwonej skarpetce i o skarpetce niebiesko-żółtej, a także o wrednych czerwonych rękawiczkach
Powieści o przygodach skarpetek autorstwa Justyny Bednarek skradły serca czytelników. Najnowsze słuchowisko z serii dotyczy wojnie w Ukrainie, jest więc pretekstem do rozmowy z dziećmi, którym niełatwo jest wytłumaczyć to co mogą zobaczyć w telewizji, prasie. Audiobook nagrali między innymi Magdalena Cielecka, Mateusz Damięcki, Magdalena Popławska. Historia w przystępny sposób opowiada o dramatycznych wydarzeniach, jakie obecnie mają miejsce w Ukrainie. Dodaje ona najmłodszym otuchy, pokazuje, że nawet w najtrudniejszej sytuacji znaleźć można przyjaciół, którzy nam pomogą. Książkę nagrano w wersji polskiej oraz u