Nowy Rok w Egipcie – kiedyś i dziś | Wystawa Tutanchamona

In Aktualności, Wydarzenia

Dla wielu z nas nadejście Nowego Roku ma szczególne znaczenie, gdyż budzi nadzieję na lepsze jutro. Wejście w ten „nowy początek” można celebrować na wiele sposobów. Dość liczna grupa Polaków rusza w stronę słońca, decydując się na spędzenie nocy sylwestrowej w Egipcie. Nie dziwi więc fakt, że w końcowym okresie roku biura podróży prześcigają się w ofertach skrojonych na miarę osób zainteresowanych nie tylko zmianą klimatu, ale też zaciekawionych królestwem faraonów. Czy w starożytnym Egipcie świętowano Nowy Rok?

Słońce, piaszczyste plaże nad Morzem Śródziemnym i Czerwonym, surfing, nurkowanie, rafy koralowe, egzotyczne lokalne przysmaki, piramidy, Sfinks, malownicze ściany pokryte hieroglifami, tajemnicza Dolina Królów ze słynnym grobowcem Tutanchamona, oraz mnóstwo starożytnych skarbów do odkrycia – to jedne z licznych atrakcji, które czekają na turystów w Egipcie.

Sposób, w jaki zagraniczni turyści spędzają noc sylwestrową w Egipcie zależy od wybranego kurortu, ale w wielu przypadkach przypomina ten europejski. Gospodarze dbają o to, by przyjezdni czuli się, jak u siebie, w związku z tym nie brak tam fajerwerków i znanych świątecznych akcentów, w postaci  udekorowanych w tradycyjny sposób choinek czy butelki szampana.

Wystawa Tutanchamona w Warszawie

Obecny sposób świętowania Nowego Roku przez egipskich turystów różni się od tego kultywowanego przez starożytnych Egipcjan. Zgodnie z mitologią, początek nowego roku w starożytnym Egipcie wiązano z rytmem natury i świętowano go wraz z wezbraniem, a następnie wylewem Nilu, który następował w drugiej połowie września, zaopatrując pola uprawne w niezbędną do wzrostu wodę.

Z uwagi na nieregularność tego zjawiska, data Nowego Roku była ruchoma, ale każdorazowo dawała ogrom powodów do radości w postaci nadziei na obfite zbiory i zabezpieczenia przed klęską głodu. Obchody wylewu Nilu  były huczne i trwały – według różnych źródeł – od kilku dni do nawet kilku tygodni, a jednym z ich nieodłącznych elementów stanowił kolorowy, radosny korowód, który zmierzał przed oblicze faraona. Obecnie, w ramach kultywowania starożytnej tradycji, Dzień Wylewu Nilu świętowany jest 15 sierpnia.

Ci, którzy nie wybierają się do Egiptu, a chcieliby doświadczyć chociaż namiastki starożytnych tajemnic, mają okazję odwiedzić wystawę Tutanchamona – Grobowiec i Skarby, którą można podziwiać w Warszawie do końca kwietnia 2023 r. Wystawa jest przedsięwzięciem warszawskiego Muzeum Nowa Praga. Jak podają organizatorzy, w samej Europie odwiedziło ją już ponad 6,5 miliona osób, do których dołączyły tysiące  miłośników starożytnego Egiptu znad Wisły. Dotychczas prezentowana była w Zurychu, Dublinie, Brukseli, Madrycie, Seulu, Paryżu.

Więcej informacji można znaleźć na:

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara

Film „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów został wybrany przez Komisję oscarową jako polski kandydat do nagród Akademii

Read More...

Lady Pank dwukrotnie w Teatrze Roma w ramach trasy MTV Unplugged! 19 i 20 grudnia zespół zaprezentuje w Warszawie ikoniczne przeboje w wyjątkowych aranżacjach 

Lady Pank, ikona polskiego rocka, ogłasza drugi koncert w warszawskim Teatrze Roma, w ramach akustycznego tournée. Po sukcesie albumu

Read More...

SABAT RAVEUM X FEST ~ femi rave

Okrągła jak zaczarowany krąg, niejako jubileuszowa edycja naszego femi rejwu i z tego też powodu trwająca 2 dni! SABAT

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu