Nowy Rok w Egipcie – kiedyś i dziś | Wystawa Tutanchamona

In Aktualności, Wydarzenia

Dla wielu z nas nadejście Nowego Roku ma szczególne znaczenie, gdyż budzi nadzieję na lepsze jutro. Wejście w ten „nowy początek” można celebrować na wiele sposobów. Dość liczna grupa Polaków rusza w stronę słońca, decydując się na spędzenie nocy sylwestrowej w Egipcie. Nie dziwi więc fakt, że w końcowym okresie roku biura podróży prześcigają się w ofertach skrojonych na miarę osób zainteresowanych nie tylko zmianą klimatu, ale też zaciekawionych królestwem faraonów. Czy w starożytnym Egipcie świętowano Nowy Rok?

Słońce, piaszczyste plaże nad Morzem Śródziemnym i Czerwonym, surfing, nurkowanie, rafy koralowe, egzotyczne lokalne przysmaki, piramidy, Sfinks, malownicze ściany pokryte hieroglifami, tajemnicza Dolina Królów ze słynnym grobowcem Tutanchamona, oraz mnóstwo starożytnych skarbów do odkrycia – to jedne z licznych atrakcji, które czekają na turystów w Egipcie.

Sposób, w jaki zagraniczni turyści spędzają noc sylwestrową w Egipcie zależy od wybranego kurortu, ale w wielu przypadkach przypomina ten europejski. Gospodarze dbają o to, by przyjezdni czuli się, jak u siebie, w związku z tym nie brak tam fajerwerków i znanych świątecznych akcentów, w postaci  udekorowanych w tradycyjny sposób choinek czy butelki szampana.

Wystawa Tutanchamona w Warszawie

Obecny sposób świętowania Nowego Roku przez egipskich turystów różni się od tego kultywowanego przez starożytnych Egipcjan. Zgodnie z mitologią, początek nowego roku w starożytnym Egipcie wiązano z rytmem natury i świętowano go wraz z wezbraniem, a następnie wylewem Nilu, który następował w drugiej połowie września, zaopatrując pola uprawne w niezbędną do wzrostu wodę.

Z uwagi na nieregularność tego zjawiska, data Nowego Roku była ruchoma, ale każdorazowo dawała ogrom powodów do radości w postaci nadziei na obfite zbiory i zabezpieczenia przed klęską głodu. Obchody wylewu Nilu  były huczne i trwały – według różnych źródeł – od kilku dni do nawet kilku tygodni, a jednym z ich nieodłącznych elementów stanowił kolorowy, radosny korowód, który zmierzał przed oblicze faraona. Obecnie, w ramach kultywowania starożytnej tradycji, Dzień Wylewu Nilu świętowany jest 15 sierpnia.

Ci, którzy nie wybierają się do Egiptu, a chcieliby doświadczyć chociaż namiastki starożytnych tajemnic, mają okazję odwiedzić wystawę Tutanchamona – Grobowiec i Skarby, którą można podziwiać w Warszawie do końca kwietnia 2023 r. Wystawa jest przedsięwzięciem warszawskiego Muzeum Nowa Praga. Jak podają organizatorzy, w samej Europie odwiedziło ją już ponad 6,5 miliona osób, do których dołączyły tysiące  miłośników starożytnego Egiptu znad Wisły. Dotychczas prezentowana była w Zurychu, Dublinie, Brukseli, Madrycie, Seulu, Paryżu.

Więcej informacji można znaleźć na:

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Kryminalny duet, którego jeszcze nie było!

Początek lata przynosi miłośniczkom i miłośnikom kryminałów opowieść, która może stać się jednym z hitów tego lata. Cienie dawnych

Read More...

Światowej klasy artyści i prelegenci podczas czterech lipcowych dni na Colours of Ostrava 2024! Bilety w niższej cenie tylko do 14 czerwca!

Wyjątkowa postindustrialna przestrzeń starej huty, 250 prelegentów na jedynym w swoim rodzaju forum dyskusyjnym Meltingpot i doskonały line-up z

Read More...

Reakcja Słowiańska opanowuje Zagłębie Dąbrowskie, jednak na tym nie poprzestaniemy! Zdobędziemy cały kraj!

Celem festiwalu jest popularyzacja i krzewienie wiedzy o kulturze rodzimej, w tym przede wszystkim Słowian, a także integracja ludzi

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu