Dla wielu z nas nadejście Nowego Roku ma szczególne znaczenie, gdyż budzi nadzieję na lepsze jutro. Wejście w ten „nowy początek” można celebrować na wiele sposobów. Dość liczna grupa Polaków rusza w stronę słońca, decydując się na spędzenie nocy sylwestrowej w Egipcie. Nie dziwi więc fakt, że w końcowym okresie roku biura podróży prześcigają się w ofertach skrojonych na miarę osób zainteresowanych nie tylko zmianą klimatu, ale też zaciekawionych królestwem faraonów. Czy w starożytnym Egipcie świętowano Nowy Rok?
Słońce, piaszczyste plaże nad Morzem Śródziemnym i Czerwonym, surfing, nurkowanie, rafy koralowe, egzotyczne lokalne przysmaki, piramidy, Sfinks, malownicze ściany pokryte hieroglifami, tajemnicza Dolina Królów ze słynnym grobowcem Tutanchamona, oraz mnóstwo starożytnych skarbów do odkrycia – to jedne z licznych atrakcji, które czekają na turystów w Egipcie.
Sposób, w jaki zagraniczni turyści spędzają noc sylwestrową w Egipcie zależy od wybranego kurortu, ale w wielu przypadkach przypomina ten europejski. Gospodarze dbają o to, by przyjezdni czuli się, jak u siebie, w związku z tym nie brak tam fajerwerków i znanych świątecznych akcentów, w postaci udekorowanych w tradycyjny sposób choinek czy butelki szampana.
Wystawa Tutanchamona w Warszawie
Obecny sposób świętowania Nowego Roku przez egipskich turystów różni się od tego kultywowanego przez starożytnych Egipcjan. Zgodnie z mitologią, początek nowego roku w starożytnym Egipcie wiązano z rytmem natury i świętowano go wraz z wezbraniem, a następnie wylewem Nilu, który następował w drugiej połowie września, zaopatrując pola uprawne w niezbędną do wzrostu wodę.
Z uwagi na nieregularność tego zjawiska, data Nowego Roku była ruchoma, ale każdorazowo dawała ogrom powodów do radości w postaci nadziei na obfite zbiory i zabezpieczenia przed klęską głodu. Obchody wylewu Nilu były huczne i trwały – według różnych źródeł – od kilku dni do nawet kilku tygodni, a jednym z ich nieodłącznych elementów stanowił kolorowy, radosny korowód, który zmierzał przed oblicze faraona. Obecnie, w ramach kultywowania starożytnej tradycji, Dzień Wylewu Nilu świętowany jest 15 sierpnia.
Ci, którzy nie wybierają się do Egiptu, a chcieliby doświadczyć chociaż namiastki starożytnych tajemnic, mają okazję odwiedzić wystawę Tutanchamona – Grobowiec i Skarby, którą można podziwiać w Warszawie do końca kwietnia 2023 r. Wystawa jest przedsięwzięciem warszawskiego Muzeum Nowa Praga. Jak podają organizatorzy, w samej Europie odwiedziło ją już ponad 6,5 miliona osób, do których dołączyły tysiące miłośników starożytnego Egiptu znad Wisły. Dotychczas prezentowana była w Zurychu, Dublinie, Brukseli, Madrycie, Seulu, Paryżu.
Więcej informacji można znaleźć na:
- stronie internetowej: https://www.tut-warszawa.pl/
- Facebook’u: https://www.facebook.com/TutanchamonWarszava
- Instagramie: https://www.instagram.com/tutanchamon_warszawa/