Nowy Rok w Egipcie – kiedyś i dziś | Wystawa Tutanchamona

In Aktualności, Wydarzenia

Dla wielu z nas nadejście Nowego Roku ma szczególne znaczenie, gdyż budzi nadzieję na lepsze jutro. Wejście w ten „nowy początek” można celebrować na wiele sposobów. Dość liczna grupa Polaków rusza w stronę słońca, decydując się na spędzenie nocy sylwestrowej w Egipcie. Nie dziwi więc fakt, że w końcowym okresie roku biura podróży prześcigają się w ofertach skrojonych na miarę osób zainteresowanych nie tylko zmianą klimatu, ale też zaciekawionych królestwem faraonów. Czy w starożytnym Egipcie świętowano Nowy Rok?

Słońce, piaszczyste plaże nad Morzem Śródziemnym i Czerwonym, surfing, nurkowanie, rafy koralowe, egzotyczne lokalne przysmaki, piramidy, Sfinks, malownicze ściany pokryte hieroglifami, tajemnicza Dolina Królów ze słynnym grobowcem Tutanchamona, oraz mnóstwo starożytnych skarbów do odkrycia – to jedne z licznych atrakcji, które czekają na turystów w Egipcie.

Sposób, w jaki zagraniczni turyści spędzają noc sylwestrową w Egipcie zależy od wybranego kurortu, ale w wielu przypadkach przypomina ten europejski. Gospodarze dbają o to, by przyjezdni czuli się, jak u siebie, w związku z tym nie brak tam fajerwerków i znanych świątecznych akcentów, w postaci  udekorowanych w tradycyjny sposób choinek czy butelki szampana.

Wystawa Tutanchamona w Warszawie

Obecny sposób świętowania Nowego Roku przez egipskich turystów różni się od tego kultywowanego przez starożytnych Egipcjan. Zgodnie z mitologią, początek nowego roku w starożytnym Egipcie wiązano z rytmem natury i świętowano go wraz z wezbraniem, a następnie wylewem Nilu, który następował w drugiej połowie września, zaopatrując pola uprawne w niezbędną do wzrostu wodę.

Z uwagi na nieregularność tego zjawiska, data Nowego Roku była ruchoma, ale każdorazowo dawała ogrom powodów do radości w postaci nadziei na obfite zbiory i zabezpieczenia przed klęską głodu. Obchody wylewu Nilu  były huczne i trwały – według różnych źródeł – od kilku dni do nawet kilku tygodni, a jednym z ich nieodłącznych elementów stanowił kolorowy, radosny korowód, który zmierzał przed oblicze faraona. Obecnie, w ramach kultywowania starożytnej tradycji, Dzień Wylewu Nilu świętowany jest 15 sierpnia.

Ci, którzy nie wybierają się do Egiptu, a chcieliby doświadczyć chociaż namiastki starożytnych tajemnic, mają okazję odwiedzić wystawę Tutanchamona – Grobowiec i Skarby, którą można podziwiać w Warszawie do końca kwietnia 2023 r. Wystawa jest przedsięwzięciem warszawskiego Muzeum Nowa Praga. Jak podają organizatorzy, w samej Europie odwiedziło ją już ponad 6,5 miliona osób, do których dołączyły tysiące  miłośników starożytnego Egiptu znad Wisły. Dotychczas prezentowana była w Zurychu, Dublinie, Brukseli, Madrycie, Seulu, Paryżu.

Więcej informacji można znaleźć na:

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Demon, który wraca – Abyzou już 10 lutego w kinach

Owiana posępną legendą, demoniczna istota o imieniu Abyzou w żydowskiej tradycji obwiniana była o powodowanie poronień i śmierć niemowląt.

Read More...

PALUCH / SŁOŃ w Klubie Stodoła!

13 kwietnia 2023 w Klubie Stodoła wystąpią czołowi reprezentanci polskiej sceny hip-hop - PALUCH oraz SŁOŃ! Bilety na wydarzenie dostępne w

Read More...

#wtonacjipromocji: BROS. Kiedy chłopak spotyka… Chłopaka. Komedia romantyczna jakiej jeszcze nie było już od 9 lutego 2023 na DVD!

Inteligentna i szczera komedia napisana przez znanego komika – Billy’ego Eichnera to pierwsza w historii, wyprodukowana przez duże studio

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu