Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie!
Maria Konopnicka, O krasnoludkach i sierotce Marysi
- Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego organizatorzy kampanii „BohaterON-włącz historię”, Fundacja UKOCHANI Magdaleny Różczki oraz EMPIK Go łączą siły w ramach wspólnego unikatowego projektu charytatywnego z udziałem Powstańców Warszawskich.
- Efektem będzie seria audiobooków z bajkami dla dzieci z czasów dzieciństwa Powstańców Warszawskich czytanych przez znanych aktorów ze wstępami nagranymi przez Powstańców. Premiera na platformie Empik Go odbędzie się 1 sierpnia. Inicjatywa ma charakter charytatywny – każda sekunda z odsłuchu audiobooków trafi na bezpośrednią pomoc Powstańcom Warszawskim oraz wsparcie dzieci w rodzinach zastępczych z Fundacji Magdaleny Różczki – Ukochani.
- W projekcie udział wzięli ambasadorzy: Magdalena Górska, Antoni Pawlicki, Magdalena Różczka, Karolina Gorczyca, Anna Dereszowska, Julia Kamińska oraz bohaterowie walk
o stolicę: Irena Krajewska „Lala”, Czesław Lewandowski „Bystry”, Leszek Żukowski „Antek”,
Zbigniew Daab „Kapiszon”, Halina Rogozińska „Mała” i „Niebieska”, Danuta Dworakowska „Lena” oraz Bogusław Kamola „Hipek”.
BohaterON-włącz historię,
To ogólnopolska akcja o tematyce historyczno-społecznej, która nieprzerwanie od 10 lat ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie oraz bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego. Od początku misją kampanii BohaterON było inspirowanie do dialogu międzypokoleniowego.
– Nasi przyjaciele, Powstańcy Warszawscy, to reprezentanci niesamowitego pokolenia. Poświęcili swoje dzieciństwo i młodość dla ojczyzny, to niezwykłe, ile mają woli, radości życia i poczucia humoru. Chętnie dzielą się swoimi historiami. Mają po 94 czy nawet ponad 100 lat, a doskonale rozumieją kolejne pokolenia i są chętni do pomocy, często sami nas pytają, co jeszcze mogą zrobić dla innych, chcą być pożyteczni i potrzebni, szczególnie w kontekście tej wyjątkowej 80. rocznicy. Tym razem zaprosiliśmy ich w sentymentalną podróż do przedwojennego dzieciństwa, przypominając bajki z tamtych czasów oraz pytając o wspomnienia. W końcu zanim stali się Powstańcami, byli po prostu dziećmi – wyjaśnia Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka kampanii BohaterON-włącz historię, Prezes Zarządu Fundacji Pokolenia Kolumbów.
Do nagrania w nowej odsłonie zostało wybranych 6 bajek autorstwa braci Grimm, Hansa Christiana Andersena, Mari Konopnickiej, Aleksandry Dudzianki, Juliana Ejsmonda i Janusza Korczaka – wszystkie łączy motyw krasnoludków. Wybór ten był nieprzypadkowy ze względu na symbolikę postaci, która dla wielu pokoleń jest uosobieniem pomocy i opieki.
– Krasnoludki kojarzą się z czynieniem dobra. Chcą pomagać, tak jak my. W końcu kampanię BohaterON robią „dziewczynki z Wrocławia”, jak mówi o nas Pani Halinka Rogozińska, bo tu Fundacja ma siedzibę, a powszechnie wiadomo, że Wrocław to miasto Krasnali. Zapraszamy wszystkich do włączenia bajek i pomagania razem z nami Powstańcom Warszawskim i dzieciom w rodzinach zastępczych – dodaje Łesiuk-Krajewska.
Premiera na platformie Empik Go odbędzie się 1 sierpnia. Inicjatywa ma charakter charytatywny – każda sekunda z odsłuchów produkcji audio zostanie przekazana na rzecz Powstańców Warszawskich oraz wsparcie dzieci w rodzinach zastępczych z Fundacji Ukochani Magdaleny Różczki.
– Działalność społeczna jest mi bardzo bliska. Od 15 lat zajmuję się wsparciem dzieci i rodzin zastępczych, a od 8 lat wspieram kampanię BohaterON. Zrobiliśmy już razem wspaniałe projekty, np. w 2021 roku powstał niezwykły kalendarz stworzony przez cztery pokolenia w ramach projektu „Powstańcy Dzieciom”. Od 2024 roku prowadzę Fundację, której celem jest, aby każde dziecko, które z jakichś przyczyn, nie może być wychowywane przez biologicznych rodziców, trafiło do bezpiecznej, kochającej rodziny zastępczej. To cudowne, że Powstańcy Warszawscy tak chętnie nadal angażują się w pomoc innym, zwłaszcza dzieciom. Mają zadziwiającą energię i mądrość, z której możemy czerpać. Dzięki ich wsparciu oraz Empik Go możemy zmieniać małymi krokami świat – dodaje Magdalena Różczka, Prezes Zarządu Fundacji Ukochani, aktorka-ambasadorka, która od pierwszej edycji wspiera kampanię BohaterON.
BohaterON i Fundacja Ukochani do wspólnego projektu zaprosili Empik Go – aplikację z dostępem do audiobooków, ebooków i podcastów, a także producenta treści – która od lat angażuje się w projekty społeczne. Ten okazał się dla nich wyjątkowy. Zespół Empik Go podjął się nie tylko nagrania bajek, ale także przygotował i zrealizował sesję foto i wideo z udziałem Powstańców Warszawskich i aktorów-ambasadorów w rolach głównych.
– Mamy tę unikatową szansę, by nadać nowe życie bajkom, które towarzyszyły Powstańcom Warszawskim
w okresie ich dzieciństwa i dojrzewania. Produkcja 6 tytułów autorstwa m.in. Janusza Korczaka czy Marii Konopnickiej to sentymentalna podróż nie tylko do dzieciństwa naszych bohaterów, ale także wielu z nas. W Empik Go mamy misję – chcemy docierać z niesamowitymi historiami do wszystkich pokoleń. Nagranie na nowo tych utworów miało za zadanie odświeżenie ich, a my przy użyciu siły naszej marki chcieliśmy pokazać je jak najszerzej. Każda z historii opatrzona jest wstępem od Powstańca, w którym zaprasza do poznania kawałka jego przeszłości. I ja wraz z całym zespołem Empik Go do tego zaproszenia się dołączamy – mówi Anna Winnicka, Prezeska Empik Go i Virtualo.
Wspólnymi działaniami organizatorzy chcą włączyć szerokie grono odbiorców do pomagania. Dla nich to przyjemność słuchania, przypominania sobie lub poznawania starych bajek sprzed 100 lat, a przy tym bez wysiłku można pomóc i wesprzeć szlachetny cel.
W projekcie udział wzięli ambasadorzy: Magdalena Górska, Antoni Pawlicki, Magdalena Różczka, Karolina Gorczyca, Anna Dereszowska, Julia Kamińska oraz bohaterowie walk o stolicę: Irena Krajewska „Lala”, Czesław Lewandowski „Bystry”, Leszek Żukowski „Antek”, Zbigniew Daab „Kapiszon”, Halina Rogozińska „Mała” i „Niebieska”, Danuta Dworakowska „Lena”.