Recenzja filmu “Botoks” Patryka Vegi czyli okiem W tonacji kultury

In Recenzje

Recenzja Botoksu – filmu Patryka Vegi czyli o sytuacjach  patologicznych  polskiej służby zdrowia. W filmie zobaczymy m.in  Olgę Bołądź, Agnieszkę Dygant, Tomasza Oświęcimskiego czy Piotra Stramowskiego.

Pierwsza część filmu przywodzi na myśl youtubowe treści w stylu “Co mówią…”, w tym przypadku “Co mówią w karetce”. Mamy więc zbiór niepowiązanych ze sobą “skeczy” traktujących o pracy ratowników medycznych. Jednym z nich jest krążąca od lat na forach internetowych anegdota o stosunku kobiety i psa.

Vega zaczyna mocno, skupiając się na pokazaniu nam ciemnych stron zawodu ratowników. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że puszcza oko do widza, co jest kontrastem do drugiej części filmu. O ile pierwsza składa się z mocnych żartów rodem z czarnej komedii, druga to raczej dramat (mimo, że film reklamowany jest jako thriller).

Po początkowej dawce śmiechu zaczyna robić się poważnie, reżyser w krótkim czasie stara się pokazać kilka ważnych problemów społecznych związanych z tematyką okołomedyczną – aborcja, sztuczne zapłodnienie, operacje plastyczne, rehabilitacja powypadkowa, uzależnienia… Sporo tego.

Przy takiej ilości ważnych tematów ciężko uniknąć spłycenia – historie są przewidywalne, od pierwszych scen wiadomo, że będzie to “Komornik” w szpitalnej scenerii. Pełno tu uproszczeń i skrótów myślowych – wątków jest dużo a zwroty akcji następują błyskawicznie. Zdecydowanie nie jest to film gdzie obserwujemy chemię relacji między bohaterami – tutaj po każdej akcji następuje szybka reakcja, Vega stawia na dynamikę, raz po raz przeskakując między historiami głównych bohaterek.

Podsumowując: nie warto zrażać się początkiem, rozkręca się z czasem. Bardzo wrażliwi widzowie opuszczą salę kinową zszokowani – film obfituje w drastyczne sceny.

  

 

Opis dystrybutora: Szpital ukazany w “Botoksie” to nie fikcja z popularnych seriali czy folderów prywatnych sieci medycznych. To zakład pracy, gdzie codziennie wylewa się krew, pot i łzy. W jego murach splatają się losy czterech kobiet. Daniela (Olga Bołądź) pracę w służbie zdrowia zaczyna jako ratowniczka medyczna, jeżdżąc na akcje z bratem Darkiem (Tomasz Oświeciński).

Poddając się licznym zabiegom medycyny estetycznej, z brzydkiego kaczątka zmienia się w bezwzględną, odnoszącą sukcesy przedstawicielkę koncernu farmaceutycznego. Magda (Katarzyna Warnke) jest ginekologiem położnikiem. Swoją renomę zbudowała jako etatowa specjalistka od aborcji.

Gdy sama zachodzi w ciążę, jej konflikt z ordynatorem (Janusz Chabior) wchodzi w dramatyczną fazę i zwierzchnictwo szpitala próbuje pozbawić ją pracy. Poukładany świat cenionej chirurg – Patrycji (Marieta Żukowska) rozsypuje się, gdy kobieta dowiaduje się o zdradzie męża.

Podkopane poczucie  wartości popycha ją w kierunku ginekologii estetycznej i kobiecego libido. Swoje odkrycia Patrycja chce sprawdzić w związku z metroseksualnym Michałem (Piotr Stramowski), który jest zaprzeczeniem mężczyzny. Beata (Agnieszka Dygant) to lekarka SOR-u, która w wypadku motocyklowym traci narzeczonego. Samotna kobieta uśmierza ból, uzależniając się od silnych leków opioidowych, które wykrada w szpitalu. Wówczas poznaje Marka (Sebastian Fabijański), sanitariusza, który ukrywa przed światem własny sekret.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: “Nieostrość widzenia ” to fantastyczny monodram Ewy Ziętek, w którym przedstawia bliskie sceny z życia Zofii Książek-Bregułowej splecione z ciekawymi momentami ze swojego życia.

Ociemniała polska poetka i aktorka, łączniczka AK. Wzrok straciła podczas Powstania Warszawskiego, mniej więcej w miejscu gdzie aktualnie mieści

Read More...

#wtonacjirozmowy: SPOSÓB NA TEŚCIOWĄ – CZY ISTNIEJE? O nowej książce w rozmowie z Iwoną Golonko.

Z autorką książki „Teściowa kontra synowa czyli o trudnych relacjach między kobietami” – Iwoną Golonko rozmawiała Anna Matusiak –

Read More...

#wtonacjirecenzji: „ELVIS” film tak samo pulsujący i dynamiczny jak muzyka Presleya. To produkcja, która pokazuje życie chłopaka, o którym bez wahania można powiedzieć, iż wart był milion dolarów.

Reżyser Baz Luhrmann oddaje widzom widowiskową historię króla rock and rolla opowiedzianą przez Toma Parkera „Pułkownika” (Tom Hanks) , człowieka który odkrył Presleya

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu