O jazzie i swingu w wywiadzie z Joanną Morea

In Muzyka, Wywiady

Joanna Morea – wokalistka, flecistka, saksofonistka, autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Brukseli na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej, klasy fletu oraz aranżacji i kompozycji.

My spotkaliśmy się z Joanną by porozmawiać o jej płycie “Crazy People” o tym co jest fascynującego w jazzie i swingu. Czym kierowała się w wyborze gości na płytę.  Z naszej rozmowy dowiecie się, wiele ciekawych informacji jak na przykład: gdzie Asia lubi podróżować, czy ma swój, ukochany skrawek ziemi na świecie do którego lubi wracać?

Jesteście ciekawi, jak wyglądały kulisy powstania albumu „Crazy people”?  Warto nadmienić że Joanna  jest to naprawdę niesamowita kobieta, i bardzo cieszymy się że mogliśmy z nią porozmawiać . I mamy nadzieje ze nie był to ostatni raz 🙂

Zapraszam do wysłuchania wywiadu!

Część I

Część II

Część III

 

Joanna Morea

Joanna Morea – wokalistka, flecistka, saksofonistka, autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Brukseli na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej w klasie fletu oraz aranżacji i kompozycji. Koncertowała w Belgii (m.in. na jednym z najbardziej liczących się festiwali w Belgii – Middleheim Jazz Festival w Antwerpii – w Marie Schneider Orchestra), w Holandii, Niemczech i Anglii.

Obecnie współpracuje z wieloma muzykami i formacjami muzycznymi, m.in z Trio Wojtka Kamińskiego z Five O’Clock Orchestra, Ragtime Duo, Ragtime Jazz Band, Jazz Combo Volta oraz Malmö Jazz Kings (Szwecja). Nagrała i wydała płytę “Śpiewanki Joanki”, na którą składają się kompozycje przygotowane dla jej bliźniakow – Nel i Tymonka. Jest również autorką muzyki do płyty “Będę Mamą” – z muzyką relaksacyjną dla kobiet w ciąży. W 2012 roku na rynku pojawiła się płyta pt. „Swing is everything – Swing jest wszystkim”, nagrana wraz z The Mark Shepherd Swing Quartet.

W 2014 roku wystąpiła na Złotej Tarce jako gość specjalny z zespołem Ragtime Jazz Band obok Molly Ryan (USA), Dana Levinsona (USA) i Jacka Andersona (Szwecja). Najnowsza formacja artystki to „Joanna Morea and Her Swinging Boys”. Od 2015 roku Joanna prowadzi autorski program radiowy w Radio RSC 88.6 FM pt. „Pociąg do Jazzu”. W 2015 roku koncertowała z „Malmö Jazz Kings” (Szwecja), a w 2016 roku zagrała w składzie „Polish Scandinavian Connection” na Festiwalu „Zlota Tarka” w Iławie.

( źródło:http://joannamorea.com/pl/)

Crazy People

 Nakładem Pronet Music ukazał się album “Crazy People”

Na płycie znalazło się 13 utworów, w tym dwie wersje kompozycji “Crazy People” The Boswell Sisters z 1932 roku. Gościnnie na albumie wystąpili: Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Robert Majewski a teksty do trzech piosenek napisał Marek Gaszyński.

“Album jest mozaiką muzyczną, zbiorem przeżyć i sympatii muzycznych. W warstwie tekstowej i muzycznej zawarte są zarówno doznania z moich licznych podróży („Wakacje w Bangkoku”, „Tropikalny Raj”), jak też przeżycia czysto ludzkie („10 gorzkich łez”) i kobiece emocje (“Kobieta Casanovy”). Są też na tej płycie teksty, którymi zostałam obdarowana przez Marka Gaszyńskiego i Magdę Bargiełowską, a które są o mnie i takimi je wykorzystałam w moich piosenkach („Jazzowe nutki”, “Wolność osobista”, “Nie teraz”). Moje fascynacje muzyczne to jazz tradycyjny i swing. To wypadkowe mojej przygody muzycznej, którą rozpoczęłam kilka lat temu współpracując z takimi zespołami jak: Ragtime Jazz Band, Malmo Jazz Kings oraz z tak uznanymi postaciami tego gatunku jak: Mietek Mazur, Dymitr Markiewicz, Wojtek Kamiński czy też Dan Levinson. Dziś fascynuje mnie swing, jutro może sięgnę do innej stylistyki. Zarejestrowanie płyty to jak wykonanie fotografii, na której świat zastyga na wieki. To uchwycenie chwili muzycznej i pozostawienie jej dla potomnych na przykład moich dzieci. Taki był cel, bo przecież wszystko jest zmienne, a w obecnych czasach przemiany następują w zastraszającym tempie”.

http://joannamorea.com/pl/

https://www.facebook.com/joanna.morea

Rozmawiał : K.S

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: „Łemkowie. Losy zaginionego narodu” – lekcja historii według Marka A. Koprowskiego.

Muszę przyznać, że biorąc do rąk książkę Marka A. Koprowskiego „Łemkowie. Losy zaginionego narodu.” początkowo czułam niechęć. „Kolejne suche

Read More...

#wtonacjirecenzji: „Tokyo Vice. Sekrety japońskiego półświatka”, czyli mrok i demony zła są wszędzie…

Jake Adelstein jest jedynym amerykańskim dziennikarzem śledczym, któremu dane było odkryć i bliżej poznać tajemnice japońskiego świata przestępczego. Przynajmniej

Read More...

#wtonacjirecenzji: „Balwierz”, czyli trwa w najlepsze bondowski show must go on!

W ostatnich miesiącach Katarzyna Bonda rozpieszcza nas pod względem nie tylko, jeśli chodzi o ilość publikacji, ale także tego,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu