Nowe spojrzenie na poezję Wisławy Szymborskiej czyli projekt “Troche o Duszy” – wywiad

In Muzyka, Wywiady

Projekt “Trochę o Duszy to bardzo ciekawe przedsięwzięcie gdzie usłyszycie piosenki z muzyką skomponowaną do tekstów wybitnej polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej.

Poprzez połączenie szeroko pojętej piosenki aktorskiej z muzyką eksperymentalną twórcy chcą przełamać klasyczne podejście do poezji śpiewanej oraz stworzyć równowagę pomiędzy muzyką a tekstem. Warstwa instrumentalna stanowić będzie połączenie muzyki elektronicznej z instrumentami klasycznymi oraz wykorzystaniem dźwięków otoczenia.

W projekcie Patrycja Lewandowska i Konrad Kapica chcą przełamać klasyczne podejście do poezji śpiewanej oraz stworzyć równowagę pomiędzy muzyką a tekstem. Warstwa instrumentalna stanowi połączenie muzyki elektronicznej z instrumentami klasycznymi wraz z wykorzystaniem dźwięków otoczenia. Patrycja i Konrad sięgają do niewykorzystanych jeszcze tekstów Szymborskiej, by mieć pełną dowolność i nie sugerować się gotowymi rozwiązaniami. Forma muzyczna wierszy sprawia, że poezja staje się bardziej przystępna w odbiorze, szczególnie dla młodszych osób.

Miałem okazję porozmawiać z Patrycją i Konradem o projekcie jaki stworzyli. Jak wyglądały początki, co było dla nich najtrudniejsze … to i wiele innych ciekawych informacji dowiecie się z mojej rozmowy. Zapraszam do wysłuchania:

Twórcy projektu :

Aktorka, wokalistka Patrycja Lewandowska – Absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej na kierunku Aktorstwo Nowch Mediów. Studentka Uniwersytetu SWPS na kierunku Menadżer, Agent, Producent. Od 6-go roku życia związana ze studium wokalnym, kształciła swój głos pod okiem Barbary Myśliwiec, Jacka Bończyka i Alicji Borkowskiej. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie skrzypiec. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów wokalnych i przeglądów teatralnych. Podczas nauki w szkole pracowała z takimi aktorami, jak Bogusław Linda, Piotr Zelt czy Małgorzata Lipmann. W 2019 roku stworzyła projekt – spektakl teatralny ”Jak się kochają w niższych sferach” w reżyserii Magdaleny Kizinkiewicz, którego była zarówno aktorką, jak i producentem.

Aktor, wokalista Konrad Kapica – Z wykształcenia aktor oraz muzyk. Ukończył Warszawską Szkołę Filmową na wydziale Aktorstwo Nowych Mediów oraz Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie perkusji klasycznej. Studiował w Policealnym Studium Wokalnon – Aktorskim w Gdyni i nieustannie kształci, i rozwija swój warsztat głosowy. Jako aktor występuje w filmach fabularnych (“Piłsudski” , “Jak poślubić milionera” , “Diversion End”) oraz gra w serialach telewizyjnych (“Na noże” , “Na Wspólnej” , “Na dobre i na złe” , “Miasto Długów”). Jako muzyk podróżuje z orkiestrą, koncertując po Europie oraz świecie (Włochy, Malta, Chiny, Oman, Australia), gdzie również pracuje jako instruktor sekcji perkusji.

Kompozycja muzyki Konrad Wantrych – Pianista, aranżer i kompozytor. Współpracował z zespołami Believe i Mr.Gil. Stworzył aranżacje do spektaklu „TV Lab” (reż. Wojciech Faruga) nagrodzonego główną nagrodą Nurtu Off na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Jest kompozytorem muzyki do widowiska „Księżniczka Turandot” wystawianego w Tearze Dramatycznym w Warszawie. Współtworzył muzykę do wielu audycji telewizyjnych i radiowych, m.in. serialu satyrycznego „La La Poland” czy spektakli Teatru Polskiego Radia. Współpracował z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza oraz Warszawską Szkołą Filmową.Jako pianista współpracuje z Jackiem Bończykiem, Klementyną Umer, Arkadiuszem Brykalskim oraz chórem Alla Polacca

Reżyseria płyty Marcin Wortmann – Polski aktor musicalowy, wokalista jazzowy oraz pedagog śpiewu. Kształcił warsztat wokalny pod okiem takich pedagogów, jak prof. Włodzimierz Zalewski (na wydziale wokalno – aktorskim na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina) oraz prof. Izabela Zając (wydział wokalistyki jazzowej). Od 2005 r. pracuje jako konsultant muzyczny na planach filmowych (m.in. “Karol – człowiek, który został papieżem”), a jego uczniowie osiągają sukcesy w muzycznych programach telewizyjnych (“Hit! Hit! Hurra!!!”, “The Voice of Poland”). Jest kierownikiem muzycznym oraz wykładowcą w WarsztatowejAkademii Musicalowej w Warszawie. Aktor musicalowy w wielu teatrachmuzycznych i musicalach („Piloci”, „Mamma Mia”).

Facebook: https://www.facebook.com/trocheoduszy

Instagram: https://www.instagram.com/troche_duszy/

Rozmawiał : K.D

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: “Nieostrość widzenia ” to fantastyczny monodram Ewy Ziętek, w którym przedstawia bliskie sceny z życia Zofii Książek-Bregułowej splecione z ciekawymi momentami ze swojego życia.

Ociemniała polska poetka i aktorka, łączniczka AK. Wzrok straciła podczas Powstania Warszawskiego, mniej więcej w miejscu gdzie aktualnie mieści

Read More...

#wtonacjirozmowy: SPOSÓB NA TEŚCIOWĄ – CZY ISTNIEJE? O nowej książce w rozmowie z Iwoną Golonko.

Z autorką książki „Teściowa kontra synowa czyli o trudnych relacjach między kobietami” – Iwoną Golonko rozmawiała Anna Matusiak –

Read More...

#wtonacjirecenzji: „ELVIS” film tak samo pulsujący i dynamiczny jak muzyka Presleya. To produkcja, która pokazuje życie chłopaka, o którym bez wahania można powiedzieć, iż wart był milion dolarów.

Reżyser Baz Luhrmann oddaje widzom widowiskową historię króla rock and rolla opowiedzianą przez Toma Parkera „Pułkownika” (Tom Hanks) , człowieka który odkrył Presleya

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu