Pierwsza połowa roku obfitowała w niespodzianki, niekoniecznie miłe. Marcowa edycja Festiwalu ClassiX w Brodnicy została odwołana, a losy wydarzenia stanęły pod znakiem zapytania.
Z jednej strony dostaliśmy wszyscy czas na zatrzymanie się i skonfrontowanie się z samym sobą zamkniętym w czterech ścianach, z drugiej zaś strony trzeba było znaleźć sposób na kontynuowanie działalności kulturalnej, by nie zaprzepaścić pracy, która została już wykonana.
Tak narodził się pomysł na ClassiX Online – przestrzeń, w której nasi dotychczasowi i nowi odbiorcy mają dostęp do dobrej rozrywki, treści ambitnych i wartościowych, natomiast artyści mają możliwość pokazania swojej twórczości. Odwiedzaliśmy naszych muzycznych przyjaciół, graliśmy z nimi lub ich nagrywaliśmy, rozmawialiśmy szukając tematów, które warto poruszyć i o których trzeba mówić.
Trasę ClassiX Online rozpoczęliśmy w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, gdzie grupa młodych studentów Akademii Muzycznej, tworząca zespół wokalny ⅚, porwała nas w muzyczne tango a’capella. Mat Kwiatkowski wraz z zespołem DISKOPOLIS stworzył antyvirusowy projekt muzyczny, łączący jazz, elektronikę i disco.
W kolejnych tygodniach zaskakiwaliśmy widzów treścią, której z pewnością nie spodziewali się spotkać w ramach naszego Festiwalu. W muzyczną podróż po ludowych przyśpiewkach zabrał nas Sebastian Wypych z projektem “Polska Enter”. Dzięki uprzejmości twórców zaprezentowaliśmy film “Najmniejsza Wspólna Wielokrotność” Olo Walickiego i Konrada Kulczyńskiego, będący nie tyle filmem dokumentalnym o zespole “Llovage”, co muzyczną opowieścią o relacji dwóch przyjaciół opowiedzianą dźwiękiem.
“Podziemie Nadziei” – kolejny prezentowany przez nas dokument – opowiadał o medycznym zastosowaniu marihuany i kontrowersji jaką ten temat wywołuje wśród Polaków. W ramach naszych cotygodniowych spotkań, zorganizowaliśmy również eko-panel dyskusyjny poprowadzony przez eksperta Marcina Tischnera na temat “Food and Zero Waste”. Poruszając trudne i społecznie zaangażowane tematy chcieliśmy pokazać, że ClassiX Online to miejsce na dyskusję i wielopłaszczyznową edukację.
Przed nami kolejne spotkania, rozmowy i pokazy filmowe, panele i warsztaty. Początek października obfitować będzie w pokazy filmów, m.in. filmu “Nasza Klątwa” Magdy Hueckel i Tomka Śliwińskiego, czy cyklu filmowych opowiadań o sztuce “Get Inspired” wyprodukowanych przez Fundację Mai i Mata Kwiatkowskich. Nasłuchujcie i bądźcie z nami! Więcej szczegółów znajdziecie na naszym Facebooku, Instagramie i kanale YT @festiwalclassix