#wtonacjirozmowy:Michael Sowa: „W moich książkach opisuje tą śląską lokalną historię …”

In Literatura, Wywiady

fot.Maciej Zienkiewicz https://maciejzienkiewicz.com/

W październiku zeszłego roku nakładem Wydawnictwa Lira w księgarniach pojawiła się druga książka Michaela Sowy „Czereśnie od Świętej Anny”.

Kolejny raz przenosimy się dzięki autorowi na Śląsk. Tym razem do roku 1945. „Czereśnie od Świętej Anny” to powieść o doświadczeniach Ślązaków w minionym stuleciu, ich skomplikowanych losach, które obserwujemy od zakończenia wojny, po wydarzenia z lat 50. i 60 docierając prawie do czasów współczesnych.

Poznajemy historię z perspektywy Lenchen. Główną bohaterkę poznajemy jako kilkuletnią dziewczynkę, której życie diametralnie się zmienia kiedy w 1945 roku do jej rodzinnej miejscowości wkracza Armia Czerwona. Gdy podrośnie, Lenchen zmienia się w Helenkę, i nauczy się, bardzo ważnej lekcji życia, że może liczyć tylko na siebie. Ale pewna tajemnicza postać z jej przeszłości zrobi wszystko by uprzykrzyć jej życie i niekorzystnie pokierować jej losem.

Na uwagę zasługuje fakt, że cała historia jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. Jest to coś wyróżniającego tą i wcześniejszą powieść autora. Na pewno lektura tej książki dostarczy Wam wielu emocji.

Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Michaelem Sową podczas, której poruszyliśmy wiele tematów związanych ze Śląskiem. To i inne ciekawe informacje znajdziecie w naszej rozmowie. 🎤🔊🎧

O książce:

Śląska saga, śląskie drogi. Czasem los plącze ścieżki życia. Czasem ktoś mu w tym pomaga…

Mała Lenchen ma analityczny umysł: świetnie liczy i błyskawicznie kojarzy fakty. Kiedy w 1945 roku do jej rodzinnej miejscowości, niedużego śląskiego miasteczka, wkracza Armia Czerwona, jej dotychczasowe życie się kończy. Gdy Lenchen nieco dorośnie, nauczy się – już jako Helenka – że może liczyć tylko na siebie. Zwłaszcza że tajemnicza postać z przeszłości dołoży wszelkich starań, by uprzykrzyć jej życie i niekorzystnie pokierować jej losem. Zaboli nie raz.

Powieść Michaela Sowy ujmuje ciepłym, pełnym zrozumienia spojrzeniem na Śląsk i Ślązaków – przywiązanych przede wszystkim do ziemi, na której się urodzili. To opowieść o walce o niepodległość, o wojnie i o pokoju ustanowionym przez „narzuconych swoich”… O tym, że na krętych śląskich drogach łatwo o poplątane losy. I o tym, że jest czas zemsty i czas przejrzałych czereśni.

Michael Sowa fot. Maciej Zienkiewicz

O autorze:

Michael Sowa – Ślązak z Opolszczyzny, od wielu lat mieszkający w Niemczech. Doktor fizyki (cząstki elementarne), pracownik naukowy CERN i politechniki w Akwizgranie, nauczyciel w Berlinie, pisarz, tłumacz literatury niemieckiej i polskiej. Ponadto technik mechanik i ślusarz w jednej osobie. Powieść „Tam, gdzie nie pada” jest jego debiutem literackim.

Facebook: https://www.facebook.com/michael.sowa.12

Instagram: https://www.instagram.com/michaelsowa.autor/

Rozmawiał : K.D

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Pawlicki, Małaszyński i Krawczyk jako elektryzujące trio. Superprodukcja audio na podstawie nowej powieści ​Harlana Cobena.

Antoni Pawlicki w roli niedoszłej gwiazdy NBA, Paweł Małaszyński jako ekscentryczny miliarder psychopata oraz kryminalna historia okraszona kulisami z

Read More...

APHKAHAZETI W POLSCE GRUZIŃSKI PAŃSTWOWY BALET Z CHÓREM I ORKIESTRĄ NA ŻYWO

Tradycyjne fragmenty muzyki gruzińskiej w zupełnie nowej odsłonie, wykonane przez orkiestrę na żywo, a także widowiskowe tańce różnych regionów

Read More...

#nowośćwydawnicza. PTAKY – „Godot”

Płyta GODOT to spotkanie po latach. Płyta GODOT jest o Człowieku. O tym, co jest w nim wzniosłe. Czy

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu