NIEODGADNIONY – bohaterowie, których możesz znać.

In Literatura

W najnowszej powieści kryminalnej dla młodzieży Maureen Johnson łączy klimat klasycznych kryminałów ze współczesnym światem młodych ludzi. 

 

W najnowszej trylogii dla młodzieży – Nieodgadniony, Maureen Johnson łączy klimat klasycznych powieści kryminalnych ze światem, w którym żyją nastolatkowie. Fabuła rozgrywa się w dwóch wymiarach czasowych – w latach 30., w których wydarzyła się zbrodnia i współcześnie, kiedy technologia ma duże znaczenie. Bohaterami książki są uczniowie Akademii Elinghama, m.in. Stevie Bell, która marzy o tym, aby zostać kryminologiem, czy Hayes Major – twórca serialu na kanale You Tube. Ich szkolną codzienność burzy Nieodgadniony, który po latach znowu daje o sobie znać. Powieść  ukazuje się nakładem wydawnictwa Poradnia K.    

 

Maureen Johnson – autorka bestsellerów według New York Timesa zabiera swoich czytelników do świata pełnego zagadek i niejasności, ale też rozpoznanej dla młodych czytelników rzeczywistości. W jej najnowszej powieści kryminalnej – Nieodgadniony, bohaterami są uczniowie Akademii Ellinghama. Szkoły, która z jednej strony cieszy się opinią elitarnej placówki, do której wstęp mają osoby wyróżniające się ciekawymi zainteresowaniami. Z drugiej strony to miejsce, w którym w 1936 roku doszło do zbrodni, która do tej pory nie została wyjaśniona.

 

Trailer:

 

 

Jedna z bohaterek, Stevie Bell marzy o tym, aby na nowo przyjrzeć się zagadkowemu zniknięciu. Od dawna pasjonuje ją kryminologia, a sprawa zaginięcia żony i córki założyciela Akademii to doskonały test na to, czy zostanie w przyszłości detektywem, tak jak jej ulubiona bohaterka z serialu „Burzliwa pogoda”. Stevie pojawia się w szkole doskonale przygotowana do kontynuowania śledztwa, zna treść przesłuchań i listy pozostawione przez Nieodgadnionego, ma opanowaną topografię szkoły i wyostrzony zmysł obserwacji. Przeszkadza jej jedynie nadmierna nieśmiałość i lęki, które czasami musi opanować lekami.

 

Przeciwieństwem Stevie jest znany You Tuber Hayes Major, gwiazda campusu. Ten zadziorny egocentryk to dziecko sukcesu. Trafił do szkoły po tym jak jego serial „Kres” o człowieku ocalałym z inwazji zombie zyskał wielki rozgłos. Akademia Ellinghama przyciąga takie talenty, aby w murach szkoły móc je szlifować, dostarczając ciekawych wyzwań intelektualnych i zajęć skrojonych pod każdego ucznia. Hayes chcąc rozwijać swój kanał wpada na pomysł, aby nakręcić kolejny film, którego akcja toczy się w Akademii i ma związek z przestępstwem sprzed lat. Tym tropem proponuje współpracę Natowi, koledze, który jest autorem bestsellerowej książki. Jak na sukces, który odniósł, to wyjątkowo ponury pesymista i zrzęda żyjący w swoim świecie starych zegarów i słów. Aktualnie cierpi na kryzys twórczy, więc przystaje na propozycje kolegi próbując napisać wartki scenariusz. Rozpoczynając pracę nie przypuszcza, że fikcja może być tak zbieżna z realnym życiem.

 

„Nauka to gra” zwykł mawiać założyciel Akademii. To hasło doskonale pasuje do Davida, ucznia drugiego roku, który żyje w świecie gier, zarówno jako ich twórca i gracz. Na pierwszym roku praktycznie nie wychodził z pokoju. Przyjaźni się z Ellie, szkolną artystką, znającą zakamarki paryskiej bohemy. Ta żywiołowa dziewczyna kocha imprezy, grę na saksofonie i długie rozmowy.

 

Akademia Ellinghama to bogactwo charakterystycznych postaci, które mają swoje pasje, ale też problemy bliskie młodym ludziom. Nieodgadniony, swoim kolejnym zaskakującym ruchem sprawia, że muszą odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. A wydarzenia z przeszłości okazują się nie tak odległe, jak myśleli.

 

Zagadki mnożą się przez całą powieść – nic nie jest jasne. Kto jest mordercą z 1936 roku? Jakie tajemnice skrywa przeszłość? I jaki związek mają z tym, co dzieje się teraz? Coś wisi w powietrzu.

 

 

* * *

 

„Misternie zaplanowana intryga. Wciągająca książka, która odkrywa przed czytelnikiem nie tylko fascynujące zbrodnie, ale także naturę lęku, procesu twórczego, sławy i o wiele więcej”.

John Green, autor Gwiazd naszych wina i Żółwi aż do końca

 

„Maureen Johnson to pisarka o absolutnie niezwykłym umyśle, którą opisuje mocny zestaw przekonań moralnych, nadzwyczajna odwaga, poczucie absurdu i umiejętność tworzenia pięknych zdań. Czytajcie, cokolwiek napisze”.

  1. Lockhart, autorka Byliśmy łgarzami

 

****

O autorce

 

Maureen Johnson jest bestsellerową autorką wielu powieści, w tym: 13 małych błękitnych kopert oraz serii The Suite Scarlett i The Shades of London. Wspólnie z Cassandrą Clare i Sarah Rees Brennan napisała popularną w Polsce serię „Kroniki Bane’a”, a z Johnem Greenem i Lauren Myracle powieść „W śnieżną noc”. Mieszka stacjonarnie w Nowym Jorku, a online na Twitterze @maureenjohnson       i na www.maureenjohnsonbooks.com.

 

 

 

NIEODGADNIONY MAUREEN JOHNSON – premiera: 23.05.2018.

Książka dostępna w salonach sieci Empik, na www.empik.com, dobrych księgarniach i na www.poradniak.pl.

Patronami medialnymi książki są: Lubimyczytać.pl i „Książki. Magazyn do Czytania”.

Tłumaczenie: Paweł Łopatka

 

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

15. edycja Audioriver zostaje przełożona na przyszły rok i odbędzie się w dniach 29-31 lipca 2022 roku.

W swoim komunikacie organizatorzy Audioriver informują, że pomimo intensywnych przygotowań i wielu starań, zmuszeni są przełożyć tegoroczną edycję festiwalu na

Read More...

Pan Lodowego Ogrodu – NOWE WYDANIE

Już 18 czerwca do księgarń trafi pierwszy tom nowego wydania klasycznej powieści Jarosława Grzędowicza. Pierwszy tom został wydany w

Read More...

Galapagos i HBO® przedstawiają: “TO WIEM NA PEWNO”

Miniserial HBO® ,,To wiem na pewno” to sześcioodcinkowa historia oparta na powieści Wally’ego Lamba, w pełni wydobywająca talent aktorski Marka Ruffalo.

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu