#wtonacjirecenzji: „Laleczki” Marcina Halskiego powieść fantasy o niszczących demonicznych mocach, które powracają celem dokonania krwawej zemsty.

In Literatura, Recenzje

„Żeby skutecznie walczyć ze złem, trzeba wiedzieć jak to zło wygląda”. Fala rytualnych zabójstw nawiedza Cesarstwo, które podbija coraz to nowe tereny usuwając z nich ślady wszystkich religii jakie są wyznawane na tych ziemiach. Kto stoi za tymi mordami? Czy jest to człowiek czy inna tajemnicza siła?

                Głównym bohaterem tej powieści fantasy jest Horens- wojownik, w stanie spoczynku, który dawniej pełnił rolę Głównego Czyściciela we wspomnianym Cesarstwie. Jego zadaniem było usuwanie wszelakich przejawów kultów religijnych na podbijanych terenach. Niszczenie wyznawców i miejsc rytualnych, zrównywanie z ziemią osad i miasteczek tak aby nie pozostał kamień na kamieniu, nie oszczędzanie nawet resztek tych wierzeń oraz kultury. Pozycja, która piastował w tamtym czasie Horens miała ogromne znaczenie. W całym kraju nie było osoby, która by o nim nie słyszała. Jednak od lat nie parał się już tym „zawodem”, wiódł w miarę stateczne życie wykładowcy na Uniwersytecie Cesarskim. Niemniej jednak było to dla niego zajęcie nudzące, gdyż męczyło go tłumaczenie niefrasobliwej grupie uczniów spraw dla niego tak oczywistych. Dla wielu osób był on legendą dla innych zwykłym fanatykiem.

https://audioteka.com/pl/audiobook/laleczki

               Pewnego dnia na jego wykład przybywa osobisty wysłannik Cesarza. Czego może chcieć tak wysoko sytuowany urzędnik? Co mogło wydarzyć się w stolicy? Adryn przybywa na mocy rozkazu panującego Cesarza wzywając Horensa do natychmiastowego stawiennictwa u imperatora. Do bohatera zaczynają powracać makabryczne obrazy minionych lat i walk jakie stoczył na terenach miasteczka Hawryn. Uważa tą krainę za kolebkę wszelkiego zła, brudu i miejsce przekleństwa. Nie ma jednak wyjścia, wezwany ma obowiązek kategorycznego stawiennictwa. Otrzymuje zadanie powstrzymania fali bestialskich zabójstw jakie mają miejsce we wspomnianym Hawryn a tym samym ponownie obejmuje stanowisko Głównego Czyściciela. Nie mniej jednak już wie, że nie stoją za nimi ludzie a znacznie bardziej mroczne moce i szamańskie praktyki. Wraz z nim wyrusza przepiękna magini imieniem Merind, która ma wspierać jego działania swoimi magicznymi umiejętnościami takimi jak chociażby czytanie aury czy znajomość zaklęć ochronnych. Im dalej tym ich misja przybiera na sile, odkrywają się nowe sekrety. Czy taki śmiertelnik jakim jest Horens będzie w stanie pokonać wszechobecne demony?

fot.materiały prasowe

Kim a raczej czym są tytułowe laleczki?

Laleczki są przedmiotami stworzonymi przez siły szamańskie, są absolutnie upiornymi narzędziami w rękach demonicznych mocy. Stworzone z gliny na podobieństwo swoich ofiar. Te laleczki voodoo budzą strach nawet w Horensie i towarzyszącej mu czarodziejce. Służą do łączenia się z duchami zwanymi Loa- demonami obdarzonymi ogromną mocną i niemal nieograniczonymi możliwościami. Odgrywają one główną rolę w rytuałach voodoo i objawiają się najczęściej poprzez opętanie. Autor dość drobiazgowo opisał owe laleczki co według mojej oceny było doskonałym zabiegiem, który dodatkowo podkręcał mroczność fabuły.

Świat wykreowany przez autora powieści intryguje….

Halski stworzył obraz Cesarstwa na wzór Cesarstwa Rzymskiego, gdzie jest panujący i jego poddani, którzy mają jasno określone role. W przypadku „Laleczek” są to nie tylko wojownicy ale też magowie co dodatkowo dodaje tajemniczości i intryguje czytelnika. Krwawe rytuały i demony występujące w fabule sprawiają, że powieść czyta się naprawdę rewelacyjnie. Opisy walk są na tyle szczegółowe, że można sobie łatwo wyobrazić scenerie krwawych bitew. Ukazanie bohaterów przez autora jest na tyle oczywiste, że czytelnik może bardzo łatwo wykreować sobie w swojej głowie nie tylko ich wygląd ale i charakter. Książkę pochłania się jednym tchem mimo zawiłej i pełnej zwrotów akcji trudnej fabuły.

Czy Horensowi i jego sprzymierzeńcom uda się powstrzymać zło, które wszech ogarnia i przenika Cesarstwo? Kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za przebudzenia tak niszczących demonicznych mocy? Kto przeżyje a kto pożegna się z ziemskim istnieniem? Te wszystkie pytania, które pojawiają się trakcie czytania „Laleczek” znajdą swoje wytłumaczenie po przeczytaniu powieści. Dla miłośników literatury z gatunku fantasy jest to pozycja absolutnie obowiązkowa.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Connie Nielsen nominowana do Emmy® 2023 za rolę w produkcji oryginalnej Viaplay ‘Marzycielka – stając się Karen Blixen’!

Ciesząca się uznaniem widzów oraz krytyków produkcja oryginalna Viaplay ‘Marzycielka - stając się Karen Blixen’ została po raz kolejny

Read More...

„Figurant” – najnowszy film Roberta Glińskiego w kinach od 20 października

Film Roberta Glińskiego prezentowany w tegorocznym Konkursie Głównym 48. FPFF w Gdyni to poruszająca opowieść o agencje SB, który

Read More...

„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara

Film „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów został wybrany przez Komisję oscarową jako polski kandydat do nagród Akademii

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu