STANISŁAW LEM W TEATRZE ŻYDOWSKIM

In Teatr

W roku Stanisława Lema, w stulecie jego urodzin, warszawski Teatr Żydowski zaprasza na premierę “Planety B” według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Popiołka. Premiera będzie miała miejsce 16 października 2021.

fot.materiały prasowe

„Planeta B” na motywach powieści „Szpital Przemienienia”, „Głos Pana” i korespondencji Stanisława Lema to czarna komedia o absurdach rzeczywistości, oswajaniu ich i godzeniu się na świat takim, jakim on jest, ze wszystkimi jego dziwnymi pomysłami i ekscentryzmami. Na świat, w którym nawet śmierć może być przecież postrzegana jako manifestacja życia, a rozpad ludzkiego ciała na miliony mikroorganizmów jest tak naprawdę przemienieniem jednego życia w miliony innych istnień. 

W sanatorium życie toczy się według tak precyzyjnego planu wyznaczonego przez Naszą Solaris, że nawet upadek kosmicznej skały nie może na niego wpłynąć. W pewnym momencie jedna z postaci sztuki mówi „Potrzeba nam głupstwa” i pacjenci sanatorium zaczynają wyginać rzeczywistość, która wypchnęła ich poza normę społeczną, na którą się nie zgadzali.

Teatr Żydowski zaprasza na premierę “Planety B”

W czym Lem jest potrzebny XXI wiekowi? Jego wybrane myśli mogą być skuteczną szczepionką na regresję intelektualną i ślepotę na postęp. I chyba najważniejsze – jego dystans i poczucie humoru mogą rozbroić i jedno, i drugie. Jego język jest nam stale potrzebny. Jak pisała noblistka Aleksijewicz, „literatura jest surowicą, zaszczepi w nas cudze doświadczenie” – mówi Krzysztof Popiołek, autor scenariusza i reżyser spektaklu.

W adaptacji wykorzystano fragment utworu autorstwa Ewy Lipskiej, Stanisława Lema
i Tomasza Lema pt.  “Boli tylko, gdy się śmieję… Listy i rozmowy”, wydanego przez Wydawnictwo Literackie.

Premiera odbywa się w stulecie urodzin Stanisława Lema.

Najbliższe spektakle 17 października o godz. 16.00 i 19.00 Scenie Kameralnej przy Senatorskiej 35

Scenariusz i reżyseria KRZYSZTOF POPIOŁEK
Scenografia KRZYSZTOF PERZYNA

Kostiumy PIOTR POPIOŁEK

Wideo WIKTOR ZMYSŁOWSKI

Muzyka BARTOSZ DZIADOSZ

OBSADA: Marcin Błaszak (Piękny Piotruś), Joanna Przybyłowska (Selma), Henryk Rajfer (Anzelm), Dominik Rybiałek (Ludwik), Wanda Siemaszko (Mateczka), Barbara Szeliga (Nasza Solaris), Gołda Tencer (Gołda Z Planety B)

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Autobiografia Willa Smitha – “Will”

Odważna i inspirująca książka, w której Will Smith, jedna z najbardziej wyrazistych i rozpoznawalnych postaci współczesnego przemysłu rozrywkowego, opowiada

Read More...

REMINISCENCJA już na DVD i Blu-ray!

Kinowy debiut Lisy Joy, reżyserki serialu Westworld. Nominowany do Oscara Hugh Jackman oraz gwiazda Diuny Rebecca Ferguson, przeniosą nas do przyszłości, w

Read More...

Pan Lodowego Ogrodu 3

Do księgarń trafił właśnie 3. tom nowego wydania klasycznej powieści Jarosława Grzędowicza. „PAN LODOWEGO OGRODU 3” Jarosława Grzędowicza Pierwszy tom

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu