Za tydzień wyrok Sądu Najwyższego ws. frankowiczów. BANKSTERZY – film na podstawie prawdziwych historii – w kinach, na VOD i DVD!

In Aktualności, DVD i Blu-ray, Kino

Banksterzy zostaną osądzeni! W przyszłym tygodniu poznamy wyrok Sądu Najwyższego ws. frankowiczów „Banksterzy” – film na podstawie ich prawdziwych historii – do piątku w kinach, a także na VOD i DVD

Kiedy decydowali się na własne mieszkania, tak naprawdę nie mieli wyboru. Wielu z nich usłyszało, że aby spełnić swoje marzenie, zmuszeni są zadłużyć się w obcej walucie. Tak wyglądały losy wielu Polaków, podobnych do bohaterów z filmu „Banksterzy”. Od lat żyją w stresie i niepewności, czy wystarczy im na kolejną ratę. Strach towarzyszy im tylko dlatego, że śnili po prostu o własnym domu. W przyszłym tygodniu, 25 marca, Sąd Najwyższy wyda wyrok ich w sprawie.

Ci, którym banki ochoczo oferowały kredyty we frankach, mogą usłyszeć wyczekiwane słowa o korzystnych rozstrzygnięciach prawnych, dotyczących spraw frankowych, które zdejmą z nich ogromne zadłużenia. Istnieje szansa, że umowy polskich kredytobiorców zostaną unieważnione, albo ich długi przeliczone na złotówki po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu. Czy tak się stanie dowiemy się w przyszłym tygodniu. Jak w ogóle do tego doszło, że 900 000 polskich rodzin skorzystało z niekorzystnych rozwiązań finansowych i ryzykownych umów kredytowych? Skąd bierze się wściekłość frankowiczów, którzy ze zniecierpliwieniem czekają na wyrok sądu? Odpowiedź w „Banksterach”.

Film w kinach, na VOD i DVD

Foto: Tomasz Paczkowski/Figaro Film

„Po wielu latach walki kredytobiorcy wreszcie doczekali się filmu, który pokazuje bankowe bezprawie”

„Wielu z nas, kredytobiorców, odnajdzie w bohaterach siebie”

„Film ogląda się w napięciu”

Barbara Husiew, Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

„W wielu scenach widziałam siebie i swoją rodzinę”

„Realni bohaterowie i autentyczne historie, które doskonale znamy z własnego życia”

„Wiarygodnie pokazuje rzeczywistość, z którą zmagamy się od tylu lat”

Agnieszka Bińka, Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

Zobacz zwiastun filmu

Zobacz making of

Karolina (Katarzyna Zawadzka) pracuje w banku, jest energiczna, pewna siebie, przebojowa. Kiedy w jej ręce wpada najnowszy produkt walutowy – kredyt we frankach szwajcarskich, kobieta otrzymuje wielką szansę, żeby się wykazać. Mając pełne przyzwolenie szefa – Adama (Tomasz Karolak), bez skrupułów zaczyna namawiać klientów na najbardziej ryzykowne i niekorzystne inwestycje. Jan (Jan Frycz) jest szarą eminencją krajowej finansjery. W swoim telefonie ma kontakty do prezesów największych banków w Polsce. Jego cyniczne pomysły i decyzje, z dnia na dzień, wpływają na gospodarkę i losy setek tysięcy osób. Takich jak Artur (Rafał Zawierucha) – ambitny szef firmy IT, który, by rozwijać działalność, decyduje się na opcje walutowe. Jego wspólnikiem jest Mateusz (Antoni Królikowski), który marzy o niezależności, własnym lokum i upragnionej wyprowadzce od teściów. Choć młode małżeństwo pozostaje nieufne wobec proponowanych przez banki rozwiązań, to przyparte do muru daje się wciągnąć w finansową pułapkę. Wkrótce losy bohaterów po obu stronach barykady splotą się w pętli wstrząsających wydarzeń, których przebieg ujawni szokujący mechanizm manipulacji, żerujących na potrzebach i emocjach, ale też bezwzględną i bezduszną siłę systemu bankowego. A gdy skończą się wszystkie racjonalne rozwiązania, bohaterom pozostaną już tylko najbardziej dramatyczne wybory.

„Banksterzy” to opowieść o systemie bankowym, o mechanizmach jego funkcjonowania, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, generujących zdarzenia mające wpływ bezpośrednio lub pośrednio na życie codzienne milionów ludzi. To także rzecz o instytucji zaufania publicznego, która perfidnie, świadomie i konsekwentnie nadużywała tego zaufania  w stosunku do swoich klientów, o totalnej bezsilności i inercji systemu nadzoru bankowego i struktur państwa, które winny dawać gwarancję stabilności i bezpieczeństwa także finansowego obywatelom, o bezwzględnych działaniach w imię partykularnych interesów zwalczających się ugrupowań politycznych. Ale nasza opowieść jest przede wszystkim o ludziach, ich namiętnościach, dążeniach, marzeniach i o pieniądzu który jest tu siłą sprawczą, wartością samą w sobie i środkiem do osiągnięcia celu.

Gatunek:dramat/ thriller

Produkcja:Polska 2020

Reżyseria: Marcin Ziębiński („Dublerzy”)

Scenariusz: Adam Guz, Piotr Starzak

Producent: Figaro Film

Koproducenci: Łukasz Kierus Wydawnictwo Kobiece, Votum Robin Lawyers

Film wsparty finansowo przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Obsada: Katarzyna Zawadzka („Listy do M. 3”, „Chce się żyć”), Antoni Królikowski („Polityka”, „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, „Miasto 44”), Magdalena Lamparska („1800 gramów”, „Porady na zdrady”), Tomasz Karolak (seria „Planeta Singli”, „7 uczuć”, „Narzeczony na niby”), Jan Frycz („Psy 3. W imię zasad”, „Kurier”, „Legiony”), Małgorzata Kożuchowska („Proceder”, „Plagi Breslau”, „Listy do M. 2”), Rafał Zawierucha („Orzeł. Ostatni patrol”, „Pewnego razu w Hollywood”), Marcin Bosak („Polityka”, „Zabawa zabawa”, „Pokot”), Maciej Nawrocki („Obywatel Jones”, „Fotograf”), Ewa Kasprzyk („Solid Gold”, „Polityka”, „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”), Mariusz Bonaszewski („Kurier”, „Autsajder”, „Powidoki”), Przemysław Bluszcz („Czarny Mercedes”, „Konwój”, „Jeziorak”)

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Audioriver 2023 – duże ogłoszenie polskich artystów!

To już 4. ogłoszenie line-upu jednego z najważniejszych polskich festiwali. Poznajemy kolejnych wykonawców Audioriver Festival 2023. W najnowszym ogłoszeniu

Read More...

„Metallica: 72 Seasons – Global Premiere” Helios zaprasza na wyjątkowy seans

Sieć kin Helios prezentuje muzyczną odsłonę cyklu Helios na Scenie. W czwartek, 13 kwietnia na ekranach wybranych kin będzie miał

Read More...

#wtonacjirozmowy: Artur Owczarski: „Lubię prowincjonalną Amerykę bo jest bardzo kulturowo zróżnicowana”.

Luizjańskie gumbo to złożone i aromatyczne danie, które należy spróbować będąc w Nowym Orleanie. Pełna aromatu i wyrazistego smaku

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu