Międzynarodowy Dzień Teatru: YouTube Dni Kultury – wyjątkowy weekend w sieci oraz nowa wystawa na Google Arts & Culture

In Aktualności, Wydarzenia

Już w piątek, 26 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, rozpocznie się druga edycja festiwalu online – YouTube Dni Kultury. Dzięki współpracy z ponad 30 teatrami, grupami teatralnymi i twórcami, internauci przez trzy dni będą mogli oglądać premiery i archiwalne przedstawienia, operę, spektakle muzyczne, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis i wyjątkowe wywiady. Wszystkie treści będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie www.youtubednikultury.pl.

Dodatkowo, Teatr Wielki – Opera Narodowa udostępnia nową wystawę na Google Arts & Culture, która przeniesie internautów w świat wielkiej mody na wielkiej scenie. Kolekcja Opera Haute Couture to pokaz prawdziwego krawieckiego kunsztu, którego efektem są unikatowe stroje i kostiumy, które można było podziwiać w tak znakomitych operowych tytułach jak: „Oniegin”, „Traviata”, „Don Giovanni” czy „Madame Butterfly”.

Warszawa, 25 marca 2021 r. – Festiwal online YouTube Dni Kultury potrwa od 26 do 28 marca. W ramach wydarzenia swoje treści udostępni ponad 30 teatrów, grup teatralnych i twórców, w tym. Ponadto, internauci znajdą specjalne materiały na kanałach YouTube Karola Paciorka, Pauliny Mikuły, a także Tomasza Raczka.

W programie tegorocznego wydarzenia YouTube Dni Kultury widzowie będą mogli obejrzeć propozycje aż 29 teatrów i grup teatralnych z całej Polski. Na wirtualnej scenie zagości różnorodność tematyki, stylu i formy. Będzie zarówno poważnie jak i śmiesznie, nostalgicznie oraz nowatorsko. Spektakle przedstawią wiele niesamowitych historii, sylwetki wybitnych ludzi, zmuszą do refleksji, ale i pozwolą odetchnąć od codzienności. Emocje do domów wprowadzą zarówno znani aktorzy polskich scen, jak i amatorzy.

Już drugi raz mam unikalną możliwość pracy z polskimi teatrami nad ich obecnością w sieci i muszę przyznać, że obserwowanie transformacji z offline do online w tak ekspresowym tempie jest jednym z moich ulubionych doświadczeń zawodowych. Niezwykle cieszy mnie fakt, że z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru do festiwalu dołączyło 29 bardzo różnorodnych teatrów i grup teatralnych z całego kraju – 2 razy więcej niż w poprzedniej edycji – i że internauci będą mogli obejrzeć dodatkowe materiały przygotowane przez Youtuberów. Moim marzeniem jest, aby jak najwięcej fanów sztuki znalazło w bogatym festiwalowym programie coś dla siebie i było jak najbliżej teatrów. Teatry na pewno to wsparcie będą odczuwać i, miejmy nadzieję, ułatwi im to przetrwać ciężki czas rozłąki z widzami – mówi Małgorzata Krasowska, Country Manager YouTube Polska.

W programie

Jedną z propozycji jest przedstawienie „Tisza be-Aw” nagrodzonego niedawno Paszportem POLITYKI Teatru 21. Inspirowany tytułowym świętem performans przywołuje pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4, będącej “eliminacją życia niewartego życia”. Osobiste doświadczenia aktorów, ponure dzieje XX wieku i święto Tisza be-Aw łączą się w jednym miejscu. W spektaklu „Dziewczynka z za/ przyszłość boli tylko raz”, prezentowanym przez Teatr Nowy w Poznaniu, grupa młodych bohaterów próbuje zaradzić zagrożeniom współczesności. Czy będą w stanie współpracować mimo dzielących ich różnic ponad podziałami, wynikającymi z kwestii rasy, wyznania, urodzenia, sytuacji ekonomicznej?

Kolejną pozycją, która dotyka kilku najbardziej aktualnych problemów współczesności: wykluczenia, samotności, potrzeby akceptacji oraz wielkiego tematu nietolerancji i przemocy z niej wynikającej, jest sztuka „Bierki” powstała na podstawie powieści Marcina Szczygielskiego i zrealizowana przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie.Opowieść snuje się wokół relacji  dwojga głównych bohaterów – nastolatka i czterdziestoletniej  kobiety – do głosu dochodzi każda ze stron, a wzruszenie i przejęcie dotyczy zarówno widzów nastoletnich jak i dorosłych.

Spektaklem, który niewątpliwie uruchomi wyobraźnię dorosłego odbiorcy, jest Calineczka dla dorosłych. Dla zespołu Teatru Montownia przygody małej, bezbronnej dziewczynki stanowią inspirujący punkt wyjścia do opowiedzenia alternatywnej wersji historii Calineczki, czyli spektaklu o tym, co baśń Andersena skrzętnie w sobie ukrywa.

Teatr PAPAHEMA postanowił wziąć na warsztat postać Marii Skłodowskiej-Curie, która podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Spektakl „Skłodowska. Radium Girl” przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułach.

Wśród udostępnianych sztuk znajdzie się również propozycja Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. W spektaklu „Wałęsa w Kolonos” na scenie spotyka się ok. 40 osób: Jerzy Stuhr, ekipa aktorska znana widzom Teatru Łaźnia Nowa z występu w „Konformiście 2029”, aktorzy-amatorzy w roli antycznego chóru, świadkowie historii, politycy. Twórcy snują wielonarracyjną opowieść na kanwie starożytnej tragedii „Edyp w Kolonos”. Interesuje ich archetyp przywódcy, figura lidera, którą odnajdują i w postaci mitologicznej, i w tej współczesnej, stojącej na rozstajach życia politycznego. Jerzego Stuhra zobaczymy także w polskiej klasyce – sztuce „Na czworakach”, której nagranie Teatr Polonia postanowił na dłużej udostępnić internautom.

W programie festiwalu YouTube Dni Kultury nie zabraknie też materiałów, w których muzyka odegra jedną z głównych ról. Wszystkim melomanom z pewnością  spodoba się propozycja Opery Wrocławskiej, która udostępni widzom „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Spektakl uchodzi za najbardziej patriotyczne polskie dzieło operowe, a pokazywana realizacja, pod dyrekcją Michała Klauzy, transmitowana była na żywo 11 listopada ur., w dniu 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprezentuje nowy odcinek vloga operowego – „Operowym głosem”, z którego internauci dowiedzą się więcej o 10 najczęściej grywanych operach na świecie – najbardziej znanych ariach, najciekawszych historiach i najbardziej skrajnych emocjach. Muzyce najczęściej towarzyszy taniec, dlatego Teatr Wielki – Opera Narodowa pokaże również „Kreacje 13” – 7 wyjątkowych miniatur choreograficznych przygotowanych w całości przez tancerzy Polskiego Baletu Narodowego.

Teatr Wielki w Łodzi zaprosi na kolejny odcinek „Mistrzowie i ich uczniowie”, którego gościem będzie Piotr Miciński, wybitny polski artysta oraz pedagog wokalny, współpracujący z Teatrem Wielkim w Łodzi prawie 20 lat. To doskonała okazja, aby posłuchać wspomnień, anegdot i licznych refleksji związanych zarówno z pracą artystyczną, jak i pedagogiczną.

Na festiwalu będzie można także obejrzeć fantazję online o premierze, która się nie odbyła, czyli „Fantazja o Ludwiczku” z chórem końcowym do słów „Ody do radości” Friedricha von Schillera, przygotowaną przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Polskie szlagiery filmowe i kabaretowe przypomni Studio Buffo w drugiej części spektaklu muzycznego „Tyle miłości”, które dodatkowo połączy z rozmową ze Stefanią Grodzieńską. Widzowie będą mieli również okazję zobaczyć spektakl „ZŁOTA SKAŁA. Opowieść o Robercie Brylewskim” z repertuaru STUDIO teatrgaleria. Przedstawienie reżyseruje Grzegorz Laszuk – powieść o ojcu chrzestnym polskiego punk rocka staje się dla Laszuka okazją do postawienia elementarnych pytań o własne życiowe wybory. W spektaklu przypominane są najważniejsze piosenki Brylewskiego, a na scenie pojawiają się muzycy współczesnej warszawskiej alternatywy, dowodzeni przez Bartka Tycińskiego, współtwórcę słynnych Mitch & Mitch. Łódzka Grupa Teatralna Start, działająca przy łódzkiej Fundacji Via Culturae, udostępni multimedialny monodram muzyczny „Mój  jazz”. Jego treść osnuta jest na wspomnieniach Andrzeja Wojciechowskiego, który opowiada o początkach pierwszego w Polsce zespołu jazzowego Melomani.

W tym gronie nie mogło też zabraknąć Teatru Muzycznego Roma. Na 17 kwietnia zaplanowano premierę najnowszej produkcji – „Waitress”. Kto zagra główne role? Kogo zobaczymy i usłyszymy na deskach Teatru Muzycznego ROMA? Wszystko to w materiale Prosto zza kulis! Poznaj obsadę musicalu “Waitress”!

Dla miłośników komedii i form rozrywkowych Teatr Capitol przygotował spektakl „Wykrywacz kłamstw”, w którym okazuje się, że zarówno kłamstwo, jak i chęć odkrycia prawdy mogą być upojnym narkotykiem zmieniającym się w truciznę. Nie zabraknie też realizacji komedii Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”. Aktorzy Teatru Małego w Tychach w trakcie przedstawienia online „Magnetyzm w sieci” odkryją na nowo piękno fredrowskiego języka i misternie utkaną intrygę. Mumio w spektaklu „Welcome Home Boys”, w niezwykły sposób połączą teatr i kino. Tytułowi boys ruszą w niezwykłą podróż, która obfitować będzie w rozliczne przygody, spotkania i nieoczekiwane zwroty akcji.

Klub Komediowy przedstawi trzeci odcinek serii „Fabularny przewodnik po…”, nawiązującej do absurdalnego, kawiarnianego kabaretu literackiego przepełnionego skeczem, monologiem scenicznym i piosenką. Z kolei Grupa AD HOC zapewni „Wieczór Komedii Improwizowanej ONLINE”, składający się z kilkunastu skeczy i piosenek tworzonych na żywo, bez scenariusza, w oparciu o sugestie publiczności i nieograniczoną wyobraźnię improwizatorów. Aby zobaczyć teatr od kulis – jego zakamarki, gdzie zwykle widownia nie ma wstępu, ale też cały trudny i fascynujący proces powstawania spektaklu warto obejrzeć materiał przygotowany przez artystów Teatru Syrena – pełnometrażową komedię kryminalną „Hallo Syrena, czyli premiera się odbędzie”.

Warto też zwrócić uwagę na propozycję Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – opowieść o tym, jak współczesna forma kapitalizmu zawłaszcza naszą rzeczywistość. „≈[prawie równo]” jest zabawnym i jednocześnie nieco brutalnym spektaklem. Twórcy zapewniają publiczności maksimum rozrywki i wykorzystują elementy popkultury, jakich nie było jeszcze w polskim teatrze.

Ponadto Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu zaprezentuje w nowym świetle – nie lekkim i komediowym, ale poważnym – sceny z dramatu „Don Juan” przygotowane przez reżysera Jose Iglesiasa. Teatr Dziewiątka pokaże spektakl „Wyspa Chudych”, opowiadający historię polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły się w obozie na ulicy Przemysłowej w Łodzi. Teatr Ucieczkowy w przedstawieniu „Napromieniowany Raj” zabierze widzów w miejsca nieoczywiste i niezwykłe, tak, aby skrupulatnie, a zarazem z artystyczną wolnością opowiedzieć historię wydobywania uranu w tajnych kopalniach na terenie Kowar. Kolejna propozycja to „NITKA”, projekt Grupy Teatralnej PINGWINY (działającej w Centrum Kultury i Sztuki im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierpcu), która pokaże dorastanie z punktu widzenia młodzieży, ich oczami – moment bycia już nie dziećmi, a jeszcze nie dorosłymi.

W nostalgiczną podróż zabierze nas Teatr na Ostrowie we Wrocławiu, który zaprezentuje przedstawienie Tytus, Romek i A’Tomek – Misja Uczłowieczanie”. To adaptacja kultowej serii komiksów Papcia Chmiela – Henryka Jerzego Chmielewskiego. Spektakl opowiada o narodzinach Tytusa – małpy zrodzonej z plamy tuszu w pracowni artysty.

I na koniec, Teatr Współczesny zaprasza na “Szelmostwa Lisa Witalisa” – eksperyment teatralny w trybie zdalnym, który powstał na początku pandemii. W projekt zaangażowany był niemal cały zespół aktorski teatru.

Teatr, scena, warsztat – rozmowy na YouTube

Internauci będą mogli również obejrzeć kilka dodatkowych materiałów przygotowanych specjalnie z okazji festiwalu YouTube Dni Kultury. Wśród nich znajdziemy wywiady Tomasza Raczka na jego kanale na YouTube z artystami i ludźmi teatru:

  • Wojciechem Malajkatem, aktorem teatralnym i filmowym, rektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, którego widzowie mogą obejrzeć w spektaklu „Pan Jowialski”, zrealizowanym przez Teatr Polonia;

Gdy dowiedziałem się, że kolejny festiwal YouTube Dni Kultury wypada w czasie, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, wiedziałem, że muszę znaleźć się w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, mojej alma mater. To tutaj podpatrywałem aktorów, jak oni się tworzą, z ludzi utalentowanych, stają się profesjonalnymi aktorami i aktorkami. Sposób kształcenia młodych adeptów aktorstwa w wyższych uczelniach stał się w ostatnich dniach gorącym i bolesnym tematem. W rozmowie z Wojciechem Malajkatem, rektorem warszawskiej Akademii Filmowej, zapytałem go wprost i bez znieczulenia: jak to się dzisiaj robi w kierowanej przez niego uczelni? – mówi Tomasz Raczek.

  • Justyną Sobczyk, reżyserką, pedagożką, założycielką Teatru 21, i wraz z nim zdobywczynią tegorocznego Paszportu POLITYKI w kategorii Teatr;

Teatr, w którym wszyscy aktorzy mają dodatkowy 21 chromosom, czyniący z nich osoby z Downem, musi mieć nazwę – TEATR 21. Jego założycielka i reżyserka, Justyna Sobczyk, niedawno odebrała razem z nim Paszport POLITYKI. W wywiadzie, który z nią przeprowadziłem, podpowiedziała mi jak ze słabości uczynić siłę, a ja dzielę się tą wiedzą z widzami YouTuba – dodaje Raczek.

  • twórcami spektaklu „Bierki”: Zbigniewem Brzozą, reżyserem i dyrektorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Olgą Borys, aktorką i odtwórczynią głównej roli w przedstawieniu oraz Marcinem Szczygielskim, pisarzem, dziennikarzem i grafikiem oraz autorem powieści „Bierki”.

W czasie gdy kina, teatry i sale koncertowe zostały ponownie zamknięte, widzowie będą mogli obejrzeć w internecie wiele spektakli teatralnych. Wśród nich “BIERKI” – sztukę, która powstała na podstawie bestsellerowej książki Marcina Szczygielskiego opowiadającej o nierówności w polskich szkołach i o zaklętym kręgu przestraszonych obecnością osób LGBT wśród uczniów i… nauczycieli. Zwołałem naradę twórców niezwykłej inscenizacji w olsztyńskim teatrze: autora, reżysera i grającej główną rolę aktorki, a widzowie YouTuba będą jej świadkami. Korzystajcie! Oglądajcie spektakle na YouTube! Kochajcie teatr! – Tomasz Raczek.

Z kolei z Tomaszem Raczkiem – krytykiem filmowym, teatrologiem, youtuberem, a ostatnio Mistrzem Mowy Polskiej, porozmawiał Karol Paciorek na swoim kanale Imponderabilia.  W rozmowie Tomasz Raczek przypomina między innymi najciekawsze historie związane ze spektaklami teatralnymi i pokazami filmowymi.

Paulina Mikuła, autorka kanału Mówiąc Inaczej, w swoim najnowszym filmie podzieliła się sposobami na to, jak mieć piękną dykcję. Co więcej, do nagrania zaprosiła gości, znanych aktorów – Zosię Zborowską-Wronę oraz Rafała Rutkowskiego, którzy opowiedzieli o swojej drodze do pięknego i wyraźnego wysławiania się. Nagranie materiału odbyło się na scenie Och Teatru, w dniu, w którym gdyby nie restrykcje i ponowne zamknięcie instytucji kultury z powodu pandemii, aktorzy zagraliby dla publiczności spektakl “Mayday”.

Pełny program wydarzenia YouTube Dni Kultury oraz informacje o wszystkich spektaklach i materiałach znaleźć można na stronie www.youtubednikultury.pl.

Większość materiałów będzie dostępna przez 48 godzin od premiery. Spektakle instytucji, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu grantowego widzowie będą mogli oglądać przez 7 dni od premiery.

Patronami honorowymi wydarzenia są: Narodowe Centrum Kultury, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Cyfrowa Polska, a także portal e-teatr.

***

Cytaty partnerów:

  • Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska

Ta edycja YouTube Dni Kultury jest o tyle szczególna, że internauci będą mieli okazję obejrzeć spektakle, które nagrodziliśmy w programie grantowym razem z YouTube. Wyróżnione projekty są na bardzo wysokim poziomie, więc mam nadzieję, że usatysfakcjonują fanów teatru – mówi prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik i podkreśla, że z powodu pandemii pokazywanie kultury online jest praktycznie jedynym sposobem, by dotrzeć do rzeszy odbiorców. – Takie projekty, jak Dni Kultury czy program grantowy dla teatrów pokazują, że warto być aktywnym także w sieci, bo takie jest zapotrzebowanie odbiorców kultury – dodaje Michał Kanownik.

***

YouTube

YouTube jest najpopularniejszą na świecie społecznością internetową pozwalającą milionom ludzi na odnajdywanie, oglądanie oraz dzielenie się oryginalnymi materiałami wideo. YouTube jest rodzajem forum, na którym ludzie z całego świata mogą swobodnie kontaktować się, wymieniać opinie i myśli, szukać inspiracji oraz inspirować innych. Jest to jednocześnie platforma dystrybucji dla producentów twórców oryginalnych treści, a także dużych i małych reklamodawców. Centrala YouTube LLC mieści się w San Bruno, w Kalifornii i stanowi część firmy Google Inc.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Do autorek Czwartej Strony Kryminału dołącza…

Do grona autorek i autorów Czwartej Strony Kryminału dołącza Klaudia Muniak! fot. OLYMPUS DIGITAL CAMERA Klaudia Muniak to autorka, która

Read More...

Ocean, łagry, miłość i przemoc! Na podstawie najnowszej powieści Szczepana Twardocha właśnie powstała superprodukcja audio. W rolach głównych Bartłomiej Topa i Szczepan Twardoch.

Miesiąc po premierze papierowej edycji Chołodu na rynku wydawniczym ukazuje się produkcja audio, w której główną rolę obok Bartłomieja Topy zagrał Szczepan

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu