“Most Ikara” – Paweł Nowak. Premiera: 15 kwietnia 2021 r. Wydawnictwo Novae Res

In Aktualności, Literatura

Ikar uosobienie romantycznego lotu ku słońcu. Symbol realizacji najskrytszych pragnień i podążania za własnymi marzeniami. Młodzieńczy entuzjazm i wiara we własne siły. Tęsknota za wolnością, niezależnością i swobodą. Historia, która kończy się tragicznie.

Jak wiele wspólnego mają ze sobą Ikar i główny bohater powieści Pawła Nowaka? Jaką cenę będzie musiał zapłacić Antek, by poznać prawdziwy smak wolności?

UWAŻAJ, O CZYM MARZYSZ…

Historia Antka to opowieść o wkraczającym w dorosłe życie chłopaku, który dramatycznie szuka poczucia bezpieczeństwa i akceptacji. Wychowany w tradycyjnej, patriarchalnej rodzinie, z głęboko zakorzenionymi wartościami katolickimi, szuka sposobu, by wyjawić rodzicom prawdę o swojej orientacji homoseksualnej. Kiedy prawda wychodzi na jaw, zderza się ze ścianą i nie znajduje w nich oparcia. Zarówno ojciec, który nie potrafi pogodzić się z tą informacją, jak i matka, na siłę starająca się „uzdrowić” syna, proponując mu leczenie i spotkania z księdzem, dają do zrozumienia, że nie akceptują Antka takim, jakim jest. Po awanturze w której dochodzi do rękoczynów, rozgoryczony chłopak decyduje się na ucieczkę do Warszawy. Miasta, które jawi mu się jako ziemia obiecana. Miasta możliwości i fascynujących doznań, ale także miasta niebezpiecznych znajomości i związków naznaczonych seksem. To tu Antek, w poszukiwaniu miłości i zrozumienia, mierzy się ze skrajnymi, często trudnymi emocjami, poznaje środowisko LGBTQ+, ze wszystkimi jego wadami i zaletami, wikła się w ryzykowne relacje. Oprócz wspaniałych przyjaźni, które zawiera, na swojej drodze spotyka także bardzo toksycznych ludzi. Niektórzy z nich odegrają w jego życiu kluczowe role…

Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za ten rozdział w życiu? Ile siły będzie musiał znaleźć w sobie Antek, by stawić czoła zdarzeniom, które go czekają? Jak gorzko może smakować pożądanie? Czy błędy młodości okażą się nauczką na przyszłość?

Debiut literacki Pawła Nowaka to historia młodego geja, który dorasta w ortodoksyjnie katolickiej rodzinie. Takiej, w której wszystko, co inne, jest złe i nieakceptowalne. Kiedy zwierza się rodzicom ze swojej orientacji seksualnej, spotyka go ostracyzm z ich strony. Brak poczucia bezpieczeństwa i oparcia w najbliższych popycha Antka do wyjazdu do stolicy, w której pragnie realizować swoje marzenia.

„Most Ikara” jest opowieścią o bolesnym doświadczeniu wkraczania w dorosłość w poczuciu braku akceptacji, ale i ogromnej potrzeby miłości oraz zrozumienia. Jak przyznaje autor, książka zawiera elementy autobiograficzne i była dla niego swego rodzaju spowiedzią – spowiedzią, przed którą zmuszony był dokonać dotkliwego rachunku sumienia. Powieść Nowaka to jednocześnie historia o dążeniu do szczęścia, bez względu na przeciwności losu, o bolesnych w skutkach wyborach i ich konsekwencjach oraz o tym, jak trudno uczyć się na własnych błędach.

Niewątpliwym atutem książki jest jej autentyzm i fakt, że potrafi wzbudzać skrajne emocje. Może wzruszać, zaskakiwać i miejscami także bulwersować, a mimo to, przez blisko siedemset stronic, nie pozwala czytelnikowi się od niej oderwać. Paweł Nowak napisał powieść naszpikowaną emocjami, przejmującym realizmem i szczerością relacji, którą chciał przekazać ku przestrodze innym. W książce opowieść Antka przeplata się z historiami pozostałych bohaterów – Kaśki przyjaciółki Antka, zapracowanej bizneswoman, która pracą zagłusza swoje inne potrzeby, Matki Antka, która kocha syna, ale nie potrafi sprzeciwić się swojemu despotycznemu mężowi, Ojca, który obwinia cały świat za swoje błędy, a także tajemniczego Grzegorza. Dlatego jest to książka bardzo uniwersalna, w której każdy odnajdzie jakaś cząstkę siebie. Będzie to także cenna lektura dla rodzica dorastającego dziecka – po to, by zrozumieć, co dzieje się w głowie i sercu młodego człowieka, który każdego dnia walczy o należną mu godność, szacunek, czy akceptację i nie dotyczy to tylko orientacji seksualnej, ale praktycznie każdej dziedziny współczesnego życia, w którym krytyka i ostra ocena stały się wszechobecne.

___

Blisko 70 proc. młodzieży LGBTQ+ w Polsce ma myśli samobójcze, a połowa z nich zmaga się z objawami depresji.[1] Wie o tym również sam Paweł Nowak, który niejednokrotnie doświadczał podobnych sytuacji, czuł się odrzucany i nieakceptowany przez otoczenie. Dlatego, decyzją autora, część dochodu ze sprzedaży książki zostanie przeznaczona na Centrum Terapii Otwarta Przestrzeń, zajmującej się na co dzień pomocą wszystkim osobom potrzebującym wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego, ze szczególnym uwzględnieniem osób LGBTQ+.    

Książkę polecają:

Napisać, że to opowieść nieoczywista to nic nie napisać. Trzyma w napięciu do samego końca. Obowiązkowa lektura dla każdej osoby walczącej o akceptację. I o miłość!

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek

Śmiała, odważna i ważna pozycja w polskiej literaturze współczesnej. Debiut literacki Pawła Nowaka wart jest grzechu […] autor niezwykle trafnie diagnozuje młodego współczesnego człowieka. Pysznie jest dobrnąć do końca, by dać się porwać, a przede wszystkim zaskoczyć.-

Piotr Sieklucki, Dyrektor Teatru Nowego w Krakowie

Sadzę, że Most Ikara może powalczyć o zwycięstwo w kategorii najlepszego kontrowersyjnego debiutu ostatnich lat. A teraz Blanko… oddaj berło i koronę!! @zwyczajnychłopak nadchodzi!

Jarosław Sosnowski, Red. naczelny przeAmbitni.pl

Powieść wciąga od pierwszego zdania […] Książka ujmuje bezpretensjonalną formą, fabularnym rozmachem i nade wszystko autentyzmem – to nie kolejny kryminał z wybujałą, zawiłą intrygą, ale potoczysta opowieść pisana serduchem. Może dlatego trudno się od historii Antka oderwać.

Tomasz Ciachorowski, Aktor

O autorze

Paweł Nowakz wykształcenia socjolog i dziennikarz. Internautom dał się poznać bliżej jako Instagramowy @zwyczajnychlopak z niewielkiego miasta. W wieku osiemnastu lat wyprowadził się z rodzinnego domu do stolicy, z którą postanowił związać swoje dorosłe życie i która jest jedną z bohaterek jego powieści. To tu znalazł swoje miejsce na ziemi oraz inspirację do napisania książki. W przygotowaniu jest już druga jej część.


[1] Źródło danych: Kampania Przeciw Homofobii; www.kph.org.pl.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: “Nieostrość widzenia ” to fantastyczny monodram Ewy Ziętek, w którym przedstawia bliskie sceny z życia Zofii Książek-Bregułowej splecione z ciekawymi momentami ze swojego życia.

Ociemniała polska poetka i aktorka, łączniczka AK. Wzrok straciła podczas Powstania Warszawskiego, mniej więcej w miejscu gdzie aktualnie mieści

Read More...

#wtonacjirozmowy: SPOSÓB NA TEŚCIOWĄ – CZY ISTNIEJE? O nowej książce w rozmowie z Iwoną Golonko.

Z autorką książki „Teściowa kontra synowa czyli o trudnych relacjach między kobietami” – Iwoną Golonko rozmawiała Anna Matusiak –

Read More...

#wtonacjirecenzji: „ELVIS” film tak samo pulsujący i dynamiczny jak muzyka Presleya. To produkcja, która pokazuje życie chłopaka, o którym bez wahania można powiedzieć, iż wart był milion dolarów.

Reżyser Baz Luhrmann oddaje widzom widowiskową historię króla rock and rolla opowiedzianą przez Toma Parkera „Pułkownika” (Tom Hanks) , człowieka który odkrył Presleya

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu