Światowy Dzień Książki – promocje, spotkanie z Wojciechem Chmielarzem i pół tysiąca książek dla dzieci do wygrania

In Aktualności, Literatura

Prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt przeszedł do historii jako zapalony czytelnik, który pochłaniał średnio jedną książkę dziennie. Choć większości moli książkowych trudno byłoby osiągnąć taki wynik, statystyki z ostatniego roku dostarczają ważnego powodu do świętowania podczas Światowego Dnia Książki – czytamy dużo chętniej.

W samym Empiku przez rok pandemii czytelnicy sięgnęli po 21,3 mln książek. To ponad dwukrotnie więcej niż liczy zbiór Biblioteki Narodowej. Najwięcej egzemplarzy trafiło w ręce dzieci, co stanowi dobrą prognozę na przyszłość. Jak przekonują eksperci, miłością do czytania najłatwiej zapałać w pierwszych latach życia, dlatego 23 kwietnia rusza konkurs, w którym można wygrać łącznie pół tysiąca książek dziecięcych. Empik przygotował też okazjonalne promocje.

Święto czytelników – mniejszych i większych

W salonach stacjonarnych w całej Polsce tradycyjnie już wystartowała promocja „3 za 2”, umożliwiająca zakup trzech dowolnie wybranych książek w cenie dwóch. Natomiast na platformie Empik.com rabaty sięgają aż -40%. Ponadto, przy zakupie trzech tytułów, klienci mogą liczyć na dodatkową zniżkę -10%. Oferty obowiązują w dniach od 22 do 25 kwietnia i pozwalają zaopatrzyć się zarówno w literackie premiery, jak i w pozycje, które od dawna widnieją na osobistych listach „do przeczytania”.

Do najbardziej wyczekiwanych książek, które ukażą się tej wiosny, należy „Wilkołak” Wojciecha Chmielarza, jednego z najpopularniejszych w Polsce współczesnych twórców kryminałów i thrillerów. Trzecia część cyklu gliwickiego, kontynuacja „Zombie” oraz „Wampira”, trafi na półki księgarni już 19 maja. Jednak jeszcze przed premierą powieści fani serii będą mieli szansę poznać dalsze losy detektywa Dawida Wolskiego w formie oryginalnego serialu audio. Kryminał zadebiutuje w aplikacji Empik Go już 22 kwietnia. W obsadzie znaleźli się m.in. Krzysztof Zalewski, Cezary Pazura i Aleksandra Popławska. Dzień po premierze, w Światowy Dzień Książki, odbędzie się spotkanie autorskie z udziałem Wojciecha Chmielarza oraz Filipa Kosiora, który w produkcji audio odgrywa rolę narratora opowieści. Transmisja na żywo od godz. 18:00 na stronie Facebook.com/Empikcom.

Wojciech Chmielarz jest także jednym z pierwszych potwierdzonych gości wiosennej edycji Wirtualnych Targów Książki, które ruszą już 19 maja. Podczas dwóch tygodni odbędzie się ponad 50 interaktywnych spotkań z polskimi i zagranicznymi autorami, a uczestnicy będą mieli szansę zdobywać książki z autografami oraz premierowe tytuły w specjalnych, targowych cenach. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. Jakub Żulczyk, Magdalena Grzebałkowska, Anna Ciarkowska i Magdalena Witkiewicz.

Książka odkrywana na nowo

Opublikowane właśnie wyniki dorocznego badania stanu czytelnictwa prowadzonego przez Bibliotekę Narodową wskazują na najwyższy poziom zainteresowania literaturą od sześciu lat – co najmniej jedną książkę przeczytało 42% Polaków. Wzrost popularności tej formy spędzania czasu Empik obserwował już od pierwszych miesięcy pandemii – od marca 2020 roku do lutego 2021 roku domowe biblioteki uzupełniło ponad 3,5 mln klientów.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Empik przygotował atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i młodszych miłośników czytania. 23 kwietnia startuje konkurs Empiku, w którym można wygrać roczny zapas książek dla dziecka, czyli 52 fascynujące historie na 52 tygodnie roku. Do młodych czytelników trafią wyselekcjonowane zestawy najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej wartościowych książek – łącznie pół tysiąca egzemplarzy. Nagrody zostaną przyznane dziewięciu laureatom w trzech kategoriach wiekowych: do 5 lat, 6-8 lat oraz 9-12 lat. Zgłoszenia do konkursu potrwają do 27 kwietnia. Więcej szczegółów dotyczących akcji można znaleźć na oficjalnej stronie Przecinek i Kropka na Facebooku.

Czytający dorosły to najlepszy wzorzec dla dziecka

Ulubionymi gatunkami polskich czytelników pozostają kryminały i thrillery, literatura obyczajowa, a także literatura faktu i reportaże. Najpopularniejszą kategorią z działu Książki w Empiku okazała się jednak literatura dziecięca, co szczególnie napawa optymizmem. Liczne badania, m.in. przeprowadzone w 2006 roku przez Christinę Clark i Kate Rumbold, wskazują, że miłość do książek na całe życie najłatwiej zaszczepić wśród dzieci zanim jeszcze zasiądą w szkolnej ławce. Odpowiedzialną rolę przewodników po świecie literatury najczęściej pełnią rodzice, dziadkowie i starsze rodzeństwo.

Psycholożka dziecięca Monika Perkowska podaje prosty przepis na to, aby zachęcić dziecko do czytania – chodzi o to, aby samemu cieszyć się lekturą. Maluchy uczą się przez obserwację, a dzieci wychowujące się w domach, w których książka jest stale obecna, same są ciekawe, jakie fascynujące historie kryją się na zadrukowanych kartkach.

– Rodzice są wzorem dla dzieci. Gdy oni spędzają wolny czas czytając, dzieci zauważają, że jest to dobry sposób na relaks i chcą spróbować tego samego. Gdy pójdą z rodzicami na wycieczkę do biblioteki lub księgarni, chętnie poszukają interesujących je pozycji. A to zapewne spotka się z aprobatą rodziców

– przekonuje ekspertka.

Warto pamiętać, że najodpowiedniejszym czasem na pierwsze kontakty z książką, jest okres jeszcze przed ukończeniem trzeciego roku życia. Na bogatym literackim rynku nie brakuje tytułów, które mogą posłużyć jako punkt wyjścia do zabawy z dzieckiem w każdym wieku i pozwalają oswoić je z tą formą poznawania świata. Psycholożka dziecięca dr Aleksandra Piotrowska podpowiada, kto może służyć rodzicom pomocą w wyborze najciekawszych lektur dla dziecka.

– Jak zorientować się na tym bardzo bogatym rynku książki? Posłuchać rekomendacji tych, którzy wiedzą o nich więcej. Dzisiaj przy swobodnym dostępie do Internetu, możemy przejrzeć strony najrozmaitszych fundacji, konkursów czy plebiscytów, w których fachowcy podpowiadają nam książki dobre dla dzieci w określonym wieku. Pomocą mogą służyć też księgarze i pracownicy bibliotek. Weźmy tylko pod uwagę także to, że każdy człowiek, również dziecko, ma swoje osobiste preferencje, które powinniśmy uwzględniać 

– radzi dr Piotrowska, jedna z jurorek w konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą 2020 roku „Przecinek i Kropka”.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: “Nieostrość widzenia ” to fantastyczny monodram Ewy Ziętek, w którym przedstawia bliskie sceny z życia Zofii Książek-Bregułowej splecione z ciekawymi momentami ze swojego życia.

Ociemniała polska poetka i aktorka, łączniczka AK. Wzrok straciła podczas Powstania Warszawskiego, mniej więcej w miejscu gdzie aktualnie mieści

Read More...

#wtonacjirozmowy: SPOSÓB NA TEŚCIOWĄ – CZY ISTNIEJE? O nowej książce w rozmowie z Iwoną Golonko.

Z autorką książki „Teściowa kontra synowa czyli o trudnych relacjach między kobietami” – Iwoną Golonko rozmawiała Anna Matusiak –

Read More...

#wtonacjirecenzji: „ELVIS” film tak samo pulsujący i dynamiczny jak muzyka Presleya. To produkcja, która pokazuje życie chłopaka, o którym bez wahania można powiedzieć, iż wart był milion dolarów.

Reżyser Baz Luhrmann oddaje widzom widowiskową historię króla rock and rolla opowiedzianą przez Toma Parkera „Pułkownika” (Tom Hanks) , człowieka który odkrył Presleya

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu